LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato: πρόβλημα με το κρύσταλλο

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #24091 από cantona
Χαιρετώ την παρέα,σε αναζήτηση λύσης του προβλήματος μου,βρήκα το φόρουμ και είπα να...μπω.
Λοιπόν πέρυσι περίπου τέτοια εποχή αγόρασα και τοποθετήθηκε από συνεργείο του καταστήματος από όπου έγινε η αγορά,το crystal 80.
Στα πρώτα μόλις ανάματα,εσωτερικά το προφίλ της εστίας καθώς και το σχαράκι που μαζεύεται η στάχτη,έφυγε το χρώμα τους,ξέφτυσαν.Σε επικοινωνία με το κατάστημα μου είπαν πως δεν έχει ξανά συμβεί και πως θα περάσει ο τεχνικός για να δει-φτιάξει το πρόβλημα.Ήρθε τα έτριψε λίγο και τα πέρασε με ένα σπρέι υψηλών θερμοκρασιών,αν και χαλάστηκα λίγο,από τότε και για όλο τον περασμένο χειμώνα δεν είχα πρόβλημα.
Το πραγματικό πρόβλημα όμως εμφανίστηκε κατά τον Ιανουάριο στην εσωτερική μεριά του τζαμιού.
Όπως βλέπετε στις φωτο μοιάζει σαν να είναι "φαγωμένο" το κρύσταλλο σε πολλά σημεία.Βρώμα δεν είναι,ξύλο δεν έχει πέσει επάνω,αλλά και να είχε πέσει δεν μπορούσε να κάνει τόσα σημάδια,που σημειωτέων έχουν επεκταθεί με την χρήση του τζακιού μέχρι το τέλος του χειμώνα.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει εμφανιστεί σε κανέναν κάτι παρόμοιο,ή αν έχετε κάποια ιδέα πως μπορεί να προήλθε;





Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #24094 από foxsat
Εκαψες τιποτε πλαστικα η χημικα?Εστω και ξυλο βαμενο η λακαρισμενο.Μου εγινε και εμενα στο τζαμι στο τζακι.Και υπεθεσα οτι ηταν απο τετοια αιτια.
Ειναι απο κατι ξενο ( οχι ξυλο )που ανέπτυξε μεγαλη θερμοκρασια και αφρισε και κολησε στο τζαμι.
Ετσι νομιζω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #24108 από cantona
Δεν έχω κάψει τίποτα εκτός από δρυ οξιά και ελιά,ούτε καν πεύκο.Το προσέχω πολύ αυτό και δεν υπάρχει περίπτωση.Αλλά επίσης δεν μπορεί να είναι κάτι τέτοιο γιατί αυτό όπως έγραψα επεκτείνεται.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #25543 από Στελιος1
Αυτα νομιζω ειναι σπιθες απ τα ξυλα, οι οποιες εμεινα, συνεχισαν να πυρωνουν εκει και εγιναν ενα σωμα με τ τζαμι. Δοκιμασε με τ ξυραφακι που καθαριζουν τα ματια στις κεραμικες εστιες στ κουζινες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #31352 από gc9n
Η λύση είναι περίσσοτερο απο απλή..

παιρνεις μία εφημεριδα και ξύδι και το βγάζεις σιγά...
αν δεν κάνεις κάτι , παιρνεις ενα καθαριστικό για κεραμικές εστίες και ενα ξυράφι και σιγά σιγά τα διώχνεις...

Κάποια στιγμή είχα βάλει ενα ξύλο το χειμώνα αρκετα υγρό (δυστυχώς) κοντά στο τζάμι , το αποτελεσμα ήταν ότι το νερο "εβραζε" στο κάτω μέρος του ξύλου και "πιτσιλούσε" ελαρφός το καυτο τζάμι με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν αυτα τα μαυράκια... σε πεντε λεπτά φύγαν με την μέθοδο που αναφέρω ποιο πάνω...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by gc9n.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": cantona

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #38261 από cantona
Τελικά το δοκίμασα με μια ξύστρα και καθαριστικό για τις κεραμικές εστίες.
Μετά από αρετή ώρα και προσοχή να μην χαράξω το τζάμι νομίζω πως έγινε δουλειά,ευχαριστώ gc9n για την πρόταση σου.
Βέβαια από το μαγαζί που το πήρα,ακόμα βρίσκονται σε διαπραγματεύσεις με Ιταλία και ακόμα...έρχεται ο υπεύθυνος της εταιρίας για να το δει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ