Edilkamin Forte 18kW: μυρίζει καπνός από τις περσίδες

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #13851 από ΙΩΑΝΝΟΥ
Για σας. Έχω βαλει περυσι ενεργιακο τζακι Edilkamin Forte 18KW.
Γενικα ευχαριστημενος, ζεσταινει καλα και γρηγορα.
Έχει 2 αεραγωγους με βεντιλατερ από αεροθαλαμο τζακιου με έξοδο σε 2 περσιδες στη γυψοσανιδα πανω απο τζακι, οι οποίες είναι μισες εξοδος αεραγωγου και μισες λειτουργουν ως θυριδες εκτονωσης.
(έχει δημιουργηθει και ένας εξτρα θερμοθαλαμος πανω απο το τζακι με πετροβαμβακα γυρω-γυρω και ταβανακι με γυψοσανιδα, οι περσίδες ειναι κατω απο το ταβανακι μεσα στον εξτρα θερμοθαλαμο)
Το προβλημα: όταν ανοιγω πορτα (συρομενη προς τα πανω), μυριζει καπνος από τις περσίδες.
Μήπως διαρρει καπνος αναμεσα από πορτα και γυψοσανιδα, μεσα στον θερμοθάλαμο και βγαινει απο περσίδες εκτονωσης? Σκέφτηκα να σφραγίσω το κομματι της περσιδας που κανει εκτονωση.
Υπάρχει φόβος απο υψηλη θερμοκρασια? Μήπως να ανοιξω και μία τρύπα ψηλά στον εξωτερικο τοιχο του θερμοθάλαμου για σίγουρα να φευγει από εκει τυχόν διαρρέον καπνός? Μήπως έτσι μειωθει αποδοση τζακιου? Με τι υλικο να σφραγίσω το κομματι της περσιδας που κανει εκτονωση?
Τέλος, το τζαμι μαυρίζει μεσα σε 1-2 ημέρες, υπαρχει κανένα κόλπο να το αποφύγω?
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #14015 από dmtr

ΙΩΑΝΝΟΥ έγραψε: Για σας.
......
Τέλος, το τζαμι μαυρίζει μεσα σε 1-2 ημέρες, υπαρχει κανένα κόλπο να το αποφύγω?


Για τις περσίδες δεν ξέρω αλλά για το τζάμι η μόνη λύση είναι ξερά ξύλα. Αν τα ξύλα έχουν υγρασία πάντα θα μαυρίζει το τζάμι σε 1 - 2 μέρες, δυστυχώς

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #14027 από eliasger

ΙΩΑΝΝΟΥ έγραψε: Για σας. Έχω βαλει περυσι ενεργιακο τζακι Edilkamin Forte 18KW.

Το προβλημα: όταν ανοιγω πορτα (συρομενη προς τα πανω), μυριζει καπνος από τις περσίδες.
Μήπως διαρρει καπνος αναμεσα από πορτα και γυψοσανιδα, μεσα στον θερμοθάλαμο και βγαινει απο περσίδες εκτονωσης?

Να απομονώσεις το σύστημα της πόρτας από τον θερμοθάλαμο .

tzavars @ yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #14074 από ΙΩΑΝΝΟΥ
Να το απομονωσω και εγω θελω, αλλα πως?
(έχει αναγκαστικα η συρομενη πορτα ένα κενό απο την γυψοσανιδα για να μην υπερθερμανθει).
Για αυτο με την τρυπα στον εξωτερικο τοιχο τι λες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.057 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ