Κοινότητα
Postit
Τα μέλη μας
Blog
Forum
Ανακοινώσεις
Κλείσιμο

• Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Αυτοκίνητο & Υγραεριοκίνηση

Αυτοκίνητο & Υγραεριοκίνηση 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #12958

• mastoras
  • Το Άβαταρ του/της mastoras
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες568
    • Κάρμα: 23
Ο Χειμώνας του 2011-2012 που μας πέρασε και μας άφησε ανεξίτηλα σημάδια στην τσέπη μας και στην ψυχή μας :( , δεν άφησε περιθώρια για περαιτέρω συζητήσεις.

Κύριοι είμαι απελπισμένος :blink:

Το κόστος της βενζίνης.......δεν αντέχεται άλλο.

Θέλω να περάσω στο Υγραέριο.......αλλά φοβάμαι την κακοτεχνία στην τοποθέτηση.

Ακούγονται πολλά.......εσείς τι λέτε ?
Τελευταία διόρθωση: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν από mastoras.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Αυτοκίνητο & Υγραεριοκίνηση 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #12960

• γιαννης-δραμα
  • Το Άβαταρ του/της γιαννης-δραμα
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες200
    • Κάρμα: 27
Εγω το εχω 2 χρονια περιπου(25000 χλμ)και ειμαι πολυ ευχαριστημενος χωρις κανενα προβλημα.Οι επιλογη του εγκαταστατη ειναι βεβαια σημαντικο και δευτερο το συστημα που θα βαλεις(υπαρχουν ιταλικα που ειναι τα πιο διαδεδομενα στην ελλαδα,πολωνικα,τουρκικα,ολανδικα που ειναι λιγο ακριβα!Προχτες σταματησα σε εναν που περνουσε συστηματα υγραεριου γιατι αρχησε να πουλαει και πελλετ και μου ειπε οτι πλεον η τιμη ειναι στα 900 ευρω για ενα ιταλικο καλο συστημα.Το πελλετ 3.80 το τσουβαλακι για να μην ξεχνιομαστε :lol: progettoecologia

Απ: Αυτοκίνητο & Υγραεριοκίνηση 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #13074

• cdisl
  • Το Άβαταρ του/της cdisl
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες7
    • Κάρμα: 0
Και εγώ έχω βαλει στο δικό μου υγραέριο εδώ και δυο χρόνια, με το πρώτο δυνατό ''τσίμπημα'' που έκανε η βενζίνη. Τότε στη Θεσσαλονίκη έβαζαν μόνο δύο και βεζινάδικα στο νομό υπήρχαν μόνο 3!!Έχω κάνει 75.000 χλμ και το αμάξι δεν έχει κανένα πρόβλημα. Υπολόγισα ότι έχω γλιτώσει μέχρι σήμερα πάνω από 7000€!
Βασικό θέμα ο εγκαταστάτης και οι ρυθμίσεις που κάνει στα ηλεκτρονικά του συστήματος.
Βάλτο χωρίς δυτερη σκέψη!!!

Απ: Αυτοκίνητο & Υγραεριοκίνηση 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #13075

• pantelis1973
  • Το Άβαταρ του/της pantelis1973
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες55
    • Κάρμα: 6
Η viagas στην Κατερινη ζηταει για corsa 1.2 1200€ μαζι με τον λιπαντηρα..Πολλά δεν ειναι ρε παιδια;
Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Απ: Αυτοκίνητο & Υγραεριοκίνηση 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #13085

• sta1
  • Το Άβαταρ του/της sta1
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • sta1@hotmail.gr
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες68
    • Κάρμα: 7
Υγραέριο στο αυτοκίνητο έχω απο το 2000 (χρονιά που επιτράπηκε νομικά) εχω κάνει πάνω απο 100.000 χλμ και είμαι υπερευχαριστημένος.
Τα σημεία ανεφοδιασμού ήταν ΕΛΑΧΙΣΤΑ αλλά ευτυχώς τύχαινε και είχα 2 δίπλα μου (χαλάνδρι και γέρακας) βέβαια σε μεγάλα ταξίδια πάντα γύρναγα με βενζίνη.
Τώρα τα σημεία είναι πολλά και....
Οποιος θέλει να ξέρει τα σημεία και να τα περάσει σαν poi σε συσκευή gps ας πάει εδώ www.index.pois.gr/index.asp τα παιδιά έχουν κάνει φοβερή δουλειά......
Και το φόρουμ τους είναι εδώ www.gpspocketpc.gr/phpbb/index.php?sid=6...aec113e06c366e7e7bc8 όπου αν τους δώσεις σημείο ενδιαφέροντος το προσθέτουν αμέσως στους χάρτες. ΑΞΙΖΕΙ.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Τελευταία διόρθωση: 7 Χρόνια 10 Μήνες πριν από sta1.

Απ: Αυτοκίνητο & Υγραεριοκίνηση 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #13097

• spyroskosmas
  • Το Άβαταρ του/της spyroskosmas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες25
Καλημέρα και χρόνια πολλά. Έχω αρκετές εμπειρίες από υγραεριοκίνητα αυτοκίνητα. Ένα VW Τ4 με 50.000χλμ στο υγραέριο, ένα Mercedes Vito 113 με 20.000χλμ στο υγραέριο.Αυτά τα 2 με πολωνέζικο σύστημα. Ένα Corolla με 1.400cc με 30.000χλμ στο υγραέριο και σύστημα Prins. Σε όλα δεν έχουν σημειωθεί προβλήματα. Τι κατάλαβα...Στο κάθε αυτοκίνητο ταιριάζουν συστήματα ανάλογα με την ιπποδύναμή του (μπεκ και πνεύμονας). Επίσης πληρώνεις την τεχνολογία του λογισμικού της εταιρίας που θα βάλεις. Πληρώνεις επίσης και το όνομα της Φίρμας που επιλέγεις. Σε κάθε περίπτωση θεωρώ σταθερή παράμετρο το κόστος τοποθέτησης. Σωστά διαστασιολογημένο σύστημα λοιπόν σε σοβαρό εγκαταστάτη.
Σε ένα Τεριος 1.500κκ που θέλω να κάνω τώρα δεν θα έβαζα με την τωρινή μου εμπειρία Prins των 1.600€. Θα έβαζα κάτι οικονομικότερο π.χ. Landi renzo, BRC κλπ.
Έτσι το Prins για το corolla είναι υπερβολή. Δεν θα ήταν υπερβολή όμως σε ένα Lexus των 250 ίππων.
Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Απ: Αυτοκίνητο & Υγραεριοκίνηση 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #13350

• mastoras
  • Το Άβαταρ του/της mastoras
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες568
    • Κάρμα: 23
spyroskosmas έγραψε:
............... Σε κάθε περίπτωση θεωρώ σταθερή παράμετρο το κόστος τοποθέτησης. Σωστά διαστασιολογημένο σύστημα λοιπόν σε σοβαρό εγκαταστάτη.
..............................

Αν κανείς από Θεσσαλονίκη έχει να μου προτείνει κάποιον καλό εγκαταστάτη, μερακλή, και γνώστη της υγραεριοκίνησης, θα του ήμουν ευγνώμων να μου τον συστήσει.

Αποκλείονται οι εταιρίας παραγωγικής τοποθέτησης συστημάτων υγραερίου σε αυτοκίνητα. :)

Απ: Αυτοκίνητο & Υγραεριοκίνηση 7 Χρόνια 10 Μήνες πριν #39268

• KERBEROS
  • Το Άβαταρ του/της KERBEROS
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Το Μαξίμου έχει ελικοδρόμιο;
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες380
    • Κάρμα: 24
Για όποιον ψάχνει φτηνό υγραέριο κίνησης ακόμα και μετά την αύξηση στην περιοχή της Α.Θεσσαλονίκης:
Ο Καϊσης στον παράδρομο στο ύψος της Καρδίας το έχει 92,8. Μόνο αν βάζουμε από τους φθηνότερους θα κρατήσουμε τις τιμές.
Για όσους δεν ξέρουν, το περιθώριο κέρδους στο υγραέριο είναι 20-25 λεπτά! Οπότε μην πιστεύετε τους μύθους των βενζινάδων. Γεμίστε απ' αυτόν που έχει το πιο λογικό κέρδος, οι υπόλοιποι κερδοσκοπούν...
Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων...

Απ: Αυτοκίνητο & Υγραεριοκίνηση 7 Χρόνια 10 Μήνες πριν #39278

• GT
  • Το Άβαταρ του/της GT
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Γιάννης
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες328
    • Κάρμα: 47
Εξυπακούεται καλή έρευνα αγοράς, τόσο για εγκαταστάτη όσο και για σύστημα.

Ψάξε εξειδικευμένες πληροφορίες σε αυτοκινητιστικά φόρουμ, ειδικά για το μοντέλο σου και όχι στα κουτουρού. Θα βρεις απόψεις και κριτικές χρηστών, ότι καλύτερο δηλαδή.

Βασικό: μην αφήσεις να σου τρυπήσουν την πολλαπλή onboard. Θα την αφαιρέσουν, θα την τρυπήσουν, θα καθαρίσουν τα γρέζια και θα την επανατοποθετήσουν καθαρή. Μερικοί την τρυπάνε onboard, αφού βάλουν γράσο στο σημείο που θα τρυπήσουν, για να τραβάει έξω τα γρέζια... :blink:

(Πληροφορίες απλού αναγνώστη και όχι χρήστη LPG, από μελέτη σε φόρουμ :) ).

Δε διαβάζεις και το μνημόνιο 3 πρώτα, μην έχει καμιά αύξηση του ΕΦΚ και ψάχνεις άδικα? :whistle:

Ακόμα στα πετρέλαια...

Απ: Αυτοκίνητο & Υγραεριοκίνηση 7 Χρόνια 10 Μήνες πριν #39285

• panos78
  • Το Άβαταρ του/της panos78
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες2
    • Κάρμα: 1
Όποιος πρόλαβε, πρόλαβε. Τώρα με την αύξηση του ΕΦΚ που περιλαμβάνεται στο νέο μνημόνιο αυξάνεται κατά πολύ ο χρόνος απόσβεσης......
Κράτος-δυνάστης που σε κυνηγάει να στα πάρει από παντού.

Απ: Αυτοκίνητο & Υγραεριοκίνηση 7 Χρόνια 10 Μήνες πριν #39306

• daco
  • Το Άβαταρ του/της daco
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες20
Ο ορισμος της κερδοσκοπιας και της αλητειας των λεγομενων επαγγελματιων που δηλωνουν 4000-5000 ευρω εισοδημα το χρονο στην εφορια και κοβουν τον μισθο των εργαζομενων και των συνταξιουχων.
Τριτη 7/11 ωρα 07.00 η τιμη του αεριου ηταν 92.2 Μεσημερι της ιδιας ημερας στις 14.58 ηταν 99.9!!! Σημερα το πρωι η τιμη ανεβηκε στο 102.3!!! Αναφερω τιμες του ιδιου πρατηριου.

Οι πονηροι και κακομαθημενοι Ελληνες επαγγελματιες παλι σε δραση. ΚΛΕΒΟΥΝ τους πελατες τους μολις τους δωθει η παραμικρη ευκαιρια, φυσικα κλεβουν και χωρις αυτην!!!

Το ιδιο γινεται σε ολες τις συναλλαγες.

Παραγγελνεις σομπα και οταν δει οτι υπαρχει ζητηση δεν σου την παραδιδει και ζητα παραπανω λεφτα! (εκανα λαθος λεει!!!) Το πετρελαιο ακριβενει αναλογα με το κρυο!!! Τα πελλετ εγιναν μαργαριταρια!!! Κλεβει απο παντου ο Ελληναρας επιχειρηματιας.

Απ: Αυτοκίνητο & Υγραεριοκίνηση 7 Χρόνια 10 Μήνες πριν #39311

• DIMITRIS38
  • Το Άβαταρ του/της DIMITRIS38
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες31
    • Κάρμα: 3
ήδη σήμερα ανακοινώθηκε η πρώτη αύξηση του αέριου κίνησης πριν καν υπογράφει το μνημόνιο απο ότι άκουσα 13 λεπτά επάνω δεν ξέρω αν είναι τόσο μεγάλη η αύξηση αν είναι όμως αλήθεια περάστηκα μας
fuzzy logic 2 p15kw

Απ: Αυτοκίνητο & Υγραεριοκίνηση 7 Χρόνια 10 Μήνες πριν #39316

• erimitis
  • Το Άβαταρ του/της erimitis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες132
    • Κάρμα: 9
Παλι βιαζεσται ρε παιδια.Λοιπον ενα κιτ υγραεριου ιταλικο κατα βαση κοστιζει 350 ευρω χονδρικη βαλε και 80 ευρω την δεξαμενη παραπανω δεν εχει τουρκικες ειναι ολες παμε στα 430.
Οπως καταλαβατε την τρεχουσα περιοδο που η εγκατασταση ειναι στα 750 καθαρα ο εγκαταστατης βγαζει μεροκαματο 370 ευρω καλα ειναι ετσι(μιλαμε για μαυρο χρημα)
Με την ανοδο του υγραεριου ειναι σιγουρο οτι για να προσελκυσουν πελατεια θα πεσουν οι τιμες εγκαταστασης.
Εγω το BRC το εβαλα 1300 και πλεον παιζει στα 750 ευρω τι αλλαξε?

Απ: Αυτοκίνητο & Υγραεριοκίνηση 7 Χρόνια 10 Μήνες πριν #39507

• γιαννης-δραμα
  • Το Άβαταρ του/της γιαννης-δραμα
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες200
    • Κάρμα: 27
Πριν κανα τριωρο πηγα και εβαλα υγραεριο και μου ειπε ο υπαλληλος οτι εχει ερθει εντολη για αυξηση στο ΕΦΚ και απο 85 λεπτα πηγε στα 96 λεπτα!Ελπιζω να σταματηση εκει γιατι με βλεπω καθε 15 μερες στη γειτονα!

Απ: Αυτοκίνητο & Υγραεριοκίνηση 7 Χρόνια 10 Μήνες πριν #39516

• xristosdr
  • Το Άβαταρ του/της xristosdr
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες9
Εγώ έχει 9 μήνες που το έβαλα περίπου 8000 χιλ έχω TOYOTA COROLLA 1.4 VVTI επειδή δεν έχει καθαρά υδραυλικές βαλβίδες με είπαν κάθε 40000χιλ να κάνω ρύθμιση. Έχω βάλει το STAG πολωνέζικο με εγκέφαλο της BOSCH. Μόνο μια μικρή ρύθμιση έκανα από τότε πριν λίγο καιρό ΟΛΑ ΚΑΛΑ :cheer: :cheer: B) B) :) :)
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.187 δευτερόλεπτα