Να εγκαταστήσω Επίτοιχο λέβητα αερίου με LPG ?

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #167662 από lefterismega
Γεια στην παρέα ...
Εδώ και χρόνια (λόγο των γνωστών οικ/κων προβλημάτων) ο πετρελαιοκαυστήρας μου δεν λειτουργεί ως κύρια θέρμανση της οικίας μου παρά μόνο για ζεστό λερό (όταν δεν έχει ζεστό ο ηλιακός)...
Η κατά τ'αλλα πολύ καλή πελλετόσομπά μου ζεσταίνει μόνο ένα χώρο και αυτό είναι πρόβλημα ...
Σκέφτομαι λοιπόν να εγκαταστήσω Επίτοιχο λέβητα LPG με δεξαμενή και θα ήθελα παρακαλώ τις γνώμες σας αν η κίνηση αυτή είναι συμφέρουσα και γενικά τις προτάσεις-συμβουλές σας.
Σημ: το φυσικό αέριο στην περιοχή μου δεν προτίθεται να περάσει τα επόμενα Χ? χρόνια, μιας και πρόκειται για αραιοκατοικημένη περιοχή .

-Ποιες "μάρκες" λέβητα είναι ποιοτικότερες και αποδοτικότερες και τι πρέπει να προσέξω στην αγορά του ?
-Πόσο μπορεί να φτάσει η "εξοικονόμηση" συγκριτικά με το πετρέλαιο ? (Η χρήση θα είναι 5-6 ώρες ημερησίως)
-Πρέπει υποχρεωτικά να αγοράσω δεξαμενή ή υπάρχουν εταιρίες που την παραχωρούν δωρεάν με την προϋπόθεση να αγοράζεις LPG αποκλειστικά από αυτούς ?
-Ποια ειδικότητα θα πρέπει να έχει ο εγκαταστάτης ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ?

Ευχαριστώ ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #167663 από dimlyk
λεβητα συμπυκνωσης αυτο που αλλαζει με το φυσικο αεριο ειναι το μπεκ
απευθυνσου σε εταιρια και εγκαθιστουν αυτοι την δεξαμενη με την υποχρεωση να αγοραζεις απο αυτους
χρειαζονταο προδιαγραφες και μελετη που αναλαμβανουν οι ιδιοι
η εξοικονομηση ειναι 40-50% αν η τιμη ειναι 0,50-0,60
προσοχη αν σου προτεινει κανεις συστοιχια με φιαλες αεριου εκτος του οτι χρειαζεται αδεια εως απαγορευεται το κοστος ειναι ιδιο με το πετρελαιο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lefterismega

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 5 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #167670 από lefterismega
Είμαι ενήμερος ότι η συστοιχία είναι ασύμφορη ...
Ευτυχώς υπάρχει άφθονος χώρος για εγκατάσταση δεξαμενής ...
Πάμε τώρα στην επιλογή του λέβητα ... Τι να επιλέξω ? ποιες εταιρίες είναι "εξειδικευμένες" στον τομέα αυτο ? στο net γίνεται χαμός δεν μπορώ να βγάλω άκρη ...

Ευχαριστώ dimlyk
Last edit: 5 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν by lefterismega.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #167672 από theoilia
η εξοικονόμηση είναι τόση ακόμη και για κάποιον που δικαιούται επιδότηση πετρελαίου;Και αν κατάλαβα καλά δεν υπάρχει κανένα επιπλέον κόστος,πέρα από την αγορά λέβητα αερίου;Η φάκα,αν σου βάλει η εταιρεία δεξαμενή και αναλάβει και το κόστος μελέτης και εγκατάστασης,ποια είναι;

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #167677 από dimlyk
δεν γινεται τοσοσ χαμος στον συγκεκριμενο χωρο...επωνυμο ευρωπαικο θα διαλεξεις μπορει να σου προτεινουν κι απ την εταιρια κανενα...απο κει ξεκινα παρε προσφορες απ ολες και προσεξε τις δεσμευσεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lefterismega

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #167683 από lefterismega

theoilia έγραψε: η εξοικονόμηση είναι τόση ακόμη και για κάποιον που δικαιούται επιδότηση πετρελαίου;Και αν κατάλαβα καλά δεν υπάρχει κανένα επιπλέον κόστος,πέρα από την αγορά λέβητα αερίου;Η φάκα,αν σου βάλει η εταιρεία δεξαμενή και αναλάβει και το κόστος μελέτης και εγκατάστασης,ποια είναι;


με τα λίγα που έχω μάθει ...
όλη η εγκατάσταση περιλαμβάνει τον λέβητα, τα παρελκόμενα του, και την δεξαμενή ..
Έχω κάνει μια πρώτη επαφή με φίλο εγκαταστάτη και τις επόμενες μέρες θα επικοινωνήσω με εταιρία που αναλαμβάνει τη διαδικασία της δεξαμενής ... ελπίζω σύντομα να βγάλω τα συμπεράσματά μου και να ενημερώσω εδώ ...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": theoilia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ