Ορυκτοί Άνθρακες

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155768 από Georgelap
Ορυκτοί Άνθρακες δημιουργήθηκε από Georgelap
Καλησπέρα σε όλους!

Ανοίγω αυτο το θέμα διοτι εχω διαπιστωσει μετα απο ερευνα στο διαδικτυο και στο Ελληνικο εμποριο γενικοτερα οτι κανεις σχεδον στην Ελλαδα δεν γνωριζει ή δεν εχει χρησιμοποιησει καθαρους γαιανθρακες για οικιακη θερμανση.

Προς αποφυγην λοιπον παρεγηγησεων: ΔΕΝ αναφερομαι σε ορυκτους ανθρακες οπως ασφαλτουχο, ημιασφαλτουχο, λιγνιτη και τυρφη που παραγουν αφθονο καπνο και αιωρουμενα σωματιδια κατα την καυση τους.
Αναφερομαι μονο και μονο στον ΑΝΘΡΑΚΙΤΗ "Anthracite coal" και στον ΟΠΤΑΝΘΡΑΚΑ "Coke coal" (κοινως "Κωκ")
Τα παραπανω καυσιμα παροτι στον υπολοιπο κοσμο χρησμοποιουνται σε αρκετα μεγαλο βαθμο ως ενναλακτικα οικολογικα ορυκτα καυσιμα, στη χωρα μας εισηχθησαν και εισαγονται μονο για τη βιομηχανια χαλυβα.

Ο ανθρακιτης και το κωκ αποτελουν τα μονα ορυκτα στερεα καυσιμα που δεν παραγουν ορατο καπνο και δυσαρεστη οσμη κατα την καυση τους καθιστοντας τα τα ιδανικοτερα για χρηση σε αστικα κεντρα.

Τελος, για να προλαβω ορισμενους επιτηδιους, δεν ειμαι εμπορος.

Καποιος αλλος ανησυχος εδω μεσα για ανταλλαγη αποψεων?

Γιωργος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155775 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ορυκτοί Άνθρακες
μηπως ειναι θεμα κοστους ?
αν εχεις καποια στοιχεια παρουσιασε τα ...ειχαμε αναφερθει και παλιοτερα σε μπριγγετες καρβουνου αλλα μαλλον κολησαμε στην τιμη :)
δεν εχω ασχοληθει και δεν ξερω που χρησιμοποιουνται σαν εναλλακτικα οικολογικα καυσιμα καθοτι μονο οικολογικα δεν θεωρουνται και δεν ειναι και καθολου καινουρια σαν καυσιμα .....ισως φιλικοτερα προς το αστικο περιβαλλον σε σχεση με το ξυλο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155777 από Georgelap
Απαντήθηκε από Georgelap στο θέμα Ορυκτοί Άνθρακες
Δεν ανεφερα πουθενα οτι ειναι καινουρια καυσιμα. Το μονο που ειπα ειναι οτι μας ειναι παντελως αγνωστα στην Ελλαδα.

Εαν θεωρεις οικολογικα τα καυσιμα που ειναι ανανεωσιμα, τοτε μαζι σου, συμφωνω οτι ουτε ο ανθρακιτης η το κωκ ειναι, περιεχουν ομως απειροελλαχιστες "βλαβερες" ουσιες (μπορεις να βρεις απειρες χημικες αναλυσειςστο διαδικτυο για να μην γραφω σεντονια).

Για να σας βαλω λιγο στο κλιμα θα παραθεσω μερικα στοιχεια για τον ανθρακιτη που τον χρησιμοποιω εδω και δυο χρονια σαν βασικη πηγη ενεργειας στο σπιτι μου (το κωκ δεν το συμπαθω για διαφορους λογους):

Λοιπον, ο ανθρακιτης εξορυσεται απ ευθειας απο τα ορυχεια και αφου ταξινομηθει κατα μεγεθος πλενεται ωστε να μην λερωνει καθολου κατα την μεταφορα η την επαφη με τα χερια.
Συνηθως πωλειται σε κοκκομετριες 8-14mm, 10-20mm, 20-30mm, 20-40mm, καθε κοκκομετρια εχει αμμεση σχεση με το ειδος της θερμαστρας που μπορει να χρησιμοποιηθει.
Η θερμογονος του ειναι περιπου 28.000-32000 kj/kg. Η περιεκτικοτητα σε σταχτη περιπου 5-10% (μην σας φοβιζει, ειναι ελλαχιστη σε σχεση με τη θερμογονο ανα kg. H περιεκτικοτητα σε θειο <1%.

Η καλυτερη τιμη που εχω βρει στο εξωτερικο ειναι 245,50 ευρω ανα τονο η οποια μπορει να γινει πολυ μικροτερη για μεγαλες παραγγελιες.

Το εν λογω καυσιμο αναβει πολυ δυσκολα, συνηθως χρειαζεται μια ηδη αναμενη φωτια απο ξυλοκαρβουνα για να αναψει και καιει παρα πολυ αργα με μια χαρακτηριστικη κοντη γαλαζια φλογα πανω απο την επιφανεια του.

Καντε μια αναζητηση στο youtube για να καταλαβετε ακριβως τι εννοω.

Οι μπρικετες καφε καρβουνου που παρουσιασε καποιος εδω μεσα εχουν πολυ μικροτερη θερμογονο απο τον ανθρακιτη και τεραστιο ποσοστο πτητικων αεριων (πανω απο 30%) σε σχεση με τον ανθρακιτη που σπανια ξεπερνα το 8%...
Τελος οι μπρικετες καφε καρβουνου δεν ειναι τιποτα παραπανω απο λιγνιτη κονιορτιποιημενο και συμπιεσμενο... τον εχω χρησιμοποιησει κι αυτον στο παρελθον...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155779 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Ορυκτοί Άνθρακες
Θυμάμαι καποιους λεβητες που στις προδιαγραφές τους εκαιγαν κωκ.
Σε μια αναζήτηση βρήκα τους παρακάτω
www.viadrus.cz/solid-fuel-boilers-25.html?lang=en
kotly.com/gb/22-hand-fired-boilers

Ανθρακίτη βλέπω πουλάει και η ΕΛΙΝ
www.elin.gr/el/solidfuel/263-2011-03-24-08-27-00.html

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155780 από Georgelap
Απαντήθηκε από Georgelap στο θέμα Ορυκτοί Άνθρακες
Υπαρχει μεγαλη ποικιλια συσκευων που καινε κωκ και ανθρακιτη στην ελλαδα. Ειναι οι λεγομενες multifuel stoves και boilers (πολλαπλων καυσιμων). Εγω χρησιμοποιω μια γαλλικη godin 3720.

Η ελιν εισαγει ανθρακιτη απο Ουκρανια αλλα μετριας ποιοτητας και ανευ κοκκομετριας (0-50mm)για τη χαλυβουργια.
Tους εχω ενοχλησει αρκετες φορες ωστε να μπουν στη διαδικασια να μου κοσκινισουν 2-3 τονους κοκκομεριας 20-30mm αλλα δεν εχουν και πολυ ορεξη...
Εχω καταφυγει λοιπον σε ενα γερμανικο ορυχειο και το εισαγω μονος μου.
Υπαρχει ενας εμπορος στην Αθηνα που φερνει ενα κοντεινερ καθε καλοκαιρι (24τονους) και το μοιραζει σε τοπικους καταναλωτες αλλα δεν καταφερα να αγορασω απ αυτον ακομα γιατι τον εμαθα προσφατα.

Γιωργος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155788 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ορυκτοί Άνθρακες
προσωπικα δεν θεωρω οικολογικα ουτε τα ξυλοκαυσιμα :)
οπως σου ειπα ειναι θεμα κοστους ...το κωκ πουλιεται γυρω στα 500 ο τονος για οικιακη χρηση
στην περιοχη αμυνταιου φλωρινας χρησιμοποιουσαν τον ντοπιο παραγωμενο λιγνιτη σε λεβητες εδω και δεκαετιες .
οι εξευγενισμενοι γαιανθρακες οντως μας ειναι αγνωστοι μια και δεν τους παραγουμε κιολας.
στα αστικα κεντρα ειδικα νοτια με τιμες κιλοβατωρας θερμανσης γυρω στα 5 λεπτα απο κλιματιστικα και φυσικο αεριο ουτε το πελλετ που το βρισκεις παντου δεν καταφερε να εχει αξιολογη εξαπλωση
μπραβο σου παντως που την εψαξες τοσο :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ