K-EVO Starfire 120

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136646 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα K-EVO Starfire 120
Σταύρο.... σε "έχασα" πάλι.

Λέω, να κάνω όλες μου τις συνδέσεις με PVC σωλήνα, που είναι λεία, για να δω αν πέσει ο θόρυβος.

Εννοείται φυσικά με σβηστό το τζάκι.

Τι εννοείς θα το ψύχει? Με σβηστό το μοτέρ θα λιώσεο το PVC.....?????? Πως θα γίνει αυτό...????

Εννοείται ότι σε ευχαριστώ που ασχολείσαι :)
Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136647 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα K-EVO Starfire 120
Για δοκιμή φυσικά και κάνει. Εγώ κατάλαβα να το αφήσεις με τους πβσ και για τον χειμώνα, γι αυτό κι έγραψα για ψύξη... :silly:


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136648 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα K-EVO Starfire 120
Ποιός θα ψύχει..... ποιό πράγμα?

Και πως γίνεται με σβηστό τζάκι να λιώσουν οι PVC ? Για δες σε παρακαλώ πως τα έγραψες πιο πριν....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136649 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα K-EVO Starfire 120
Εσυ για να καταλάβω χρειάζεσαι 2 φ140 στην αναρρόφηση δεξια-αριστερά για να συνδέσεις 2 λείους και να βγεις ακριβώς σε περιδα κάτω από το τζάκι.
Να το κανεις φουσκιτακη γιατι εκτός από τον ήχο
Θα δεις και τεράστια διαφορα στην απόδοση.
Δε μου λες,κουμπώνει στεγανά η έξοδο του μοτέρ στην είσοδο του θερμοθαλαμου?
Παίζει μεγάλη σημασία και από κει να μην έχεις απώλειες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136650 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα K-EVO Starfire 120
Σωστά Γιώργο.

Για κάθε είσοδο του μοτέρ, αριστερά και δεξιά, χρειάζομαι 2 γωνίες 90ο για να έρθω προς τη φάτσα του τζακιού, και με 1 λείω αγωγό του μέτρου, να κουμπώσω στο κιβώτιο πλένουμ της περσίδας. Λογικά μετά κάθε γωνία, θα χρειαστώ ένα ευθύγραμμο τμήμα περίπου 30 εκατοστά.

Ίσως βέβαια χρειαστώ και δυο μούφες θυληκές/θυληκές.

Τώρα για το αντο μοτέρ κουμπώνει στεγανά πάνω στην εστία, δεν το ξέρω. Αλλα δε νομίζω να έχει από κει απώλειες. Τι απώλειες να έχει? Το μοτέρ "κρέμεται" κάτω από την εστία, και πιάνει πάνω της με κάτι βίδες. Δεν έχω τολμήσει να το λύσω... γιατί δεν ξέρω αν μετά κουμπώνει εύκολα.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136651 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα K-EVO Starfire 120
Θεωρώ ότι παίζει μεγάλη σημασία η έξοδο του μοτέρ να είναι κουμπωμένη στεγανά στην είσοδο του θερμοθαλαμου ώστε ότι ρουφάει να σπρώχνει μέσα στο θερμοθαλαμο.
Έτσι για να δικαιολογεί και τα κυβικά του.
Τώρα αφού θα ανοίξεις περσιδα για 2 φ 140 μάλλον θα μπορείς να βάλεις χέρι να δεις μην έχουν λασκάρει οι βίδες που βιδώνουν στην εστία και αν υπάρχουν τυχόν κενά στο σημείο που μπαίνει στον θερμοθαλαμο.
Καμια φορά αν δεν έχει γκροβερ μαζί με βιδα τότε μέταλλο με μέταλλο δεν βιδώνονται σωστά και με τους κραδασμούς του μοτέρ μπορεί να έχει ξεσφραγίσει από τη θέση του...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.169 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ