K-EVO Starfire 120

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93192 από gousan
Απαντήθηκε από gousan στο θέμα K-EVO Starfire 120
δεν μας ειπες ομως αλεξ το αποτελεσμα...και μενα μου φανηκαν λιγες οι 6 τρυπουλες στο σταχτοδοχειο
τωρα που το ανοιξες εχει διαφορα στην φλογα?
και θελει καθε φορα που γεμιζει το σταχτοδοχειο να το αδειαζουμε για να περνει αερα?καταλαβα καθε μερα θα καθαριζουμε σταχτοδοχειο... :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93197 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα K-EVO Starfire 120
Θανάση το τζάκι καίει πιο σωστά. Τα κάρβουνα που είναι στη σχάρα πυρώνουν περισσότερο. Συμβαίνει για πρώτη φορά αυτό που συμβαίνει σε κάθε φυσιολογικό τζάκι. Δηλαδή με λίγη καρβουνιά βάζεις μερικά ξύλα από πάνω, ανοίγεις τον αέρα και παίρνουν. Παλαιότερα για να γίνει αυτό η καρβουνιά έπρεπε να είναι πολλή και να ανοίξεις ελαφρώς την πόρτα για να την φουντώσεις. Επαναλαμβάνω όμως πως και πάλι ότι ο αέρας είναι λιγότερος από αυτόν που χρειάζεσαι για να ξεκινήσεις ή να τονώσεις την φωτιά. Πάντως στο θέμα της ελεγχόμενης καύσης και της οικονομίας των ξύλων, τα πράγματα έχουν βελτιωθεί αρκετά κατά την γνώμη μου. Η στάχτη έχει λιγοστέψει, αρκεί να καις τα ξύλα πάνω στην σχαρίτσα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93214 από 1kost1
Απαντήθηκε από 1kost1 στο θέμα K-EVO Starfire 120
Λογω σοβαρών προβλημάτων υγείας της μητέρας μου (τρέχω με νοσοκομεία κλπ) δεν μπορώ να μπαίνω ταχτικά μέσα στο site και ούτε να πειραματίζομαι με το τζάκι μου ελπίζω να ξεμπερδέψω γρήγορα (αν και δεν το βλέπω….) και να ξανά ασχοληθώ με το τζάκι….
Μπορεί να σας παρακολουθώ ,αλλά δεν θα μπορώ να σας γράφω…. Εύχομαι σύντομα να βρούμε λύση….. :whistle:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93215 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα K-EVO Starfire 120
Στη δική μου εστία, μάλλον είναι από τις πιο καινούριες, η αεροκουρτίνα έχει μακρόστενες οπές και το κάτω μαντέμι έχει και αυτό σχισμές. Οπότε, όπως έρχεται ο αέρας για την καύση, αυτός μπαίνει μέσα στην εστία από την αεροκουρτίνα αλλά και από τις σχισμές του κάτω μαντεμιού.

Αυτό είναι σχετικά σωστό, μιας και ο αέρας φτάνει γενικώς από κάτω. Όμως, λόγω του ότι οι σχισμές στο μαντέμι είναι και περιφερειακά, κάποιος αέρας μπαίνει στο θάλαμο καύσης και από τα πλαϊνά και όχι μόνο κάτω από τα ξύλα.

Πιστεύω ότι αν ανασηκωθεί το κάτω μαντέμι, θα δημιουργηθεί ένα λούκι περιμετρικά της εστίας, που δεν είναι ότι πιο σωστό. Για να βγει ο αέρας κάτω ακριβώς από το καλαθάκι, ίσως να είναι καλύτερο να στρατζαριστούν τα χειλάκια του καλαθιού ώστε αυτό να μην κρέμεται από το κάτω μαντέμι, αλλά να πέσει λίγο πιο χαμηλά, και να δημιουργηθεί ένα λούκι στην περίμετρο του καλαθιού. Έτσι η φωτιά θα βγαίνει κάτω από τα ξύλα και μόνο εκεί.

Πάντως, ο αέρας χωρίς τη 2γενή είναι σχετικά λίγος. Παλιά το μοχλουδάκι δε δούλευε, γιατί ο αέρας εισερχόταν ως εξής:

50% (περίπου) από τη 2γενή χωρίς έλεγχο και 50% (περίπου) από το μοχλουδάκι, με κακής ποιότητας έλεγχο. Λογικό ήταν λοιπόν το μοχλουδάκι να είναι - περίπου - "διακοσμητικό".

Κλείνοντας τη 2γενή, έμεινε περίπου ο μισός αέρας, αλλά με καλύτερο έλεγχο. Γι΄ αυτό σας είπα ότι τώρα (που έκλεισα τη 2γενή) φαίνεται να έχει σημαντική επίδραση, αλλά όχι την "απόλυτη" επίδραση.

Προσοχή όμως, πρέπει οπωςδήποτε να υπάρχει εξωτερική οπή για να εισέρχεται αέρας καύσης τόσο για την καμπίνα (εκτόνωση), όσο και για την καύση. Προσοχή γιατί αλλιώς θα καπνίσει... είναι σχεδόν οριακός - σαν ποσότητα - ο μισός αέρας. Εμένα για να αρπάξουν καλά τα ξύλα, έπρεπε να ανασηκώσω λίγο και την πόρτα.

Το θέμα λοιπόν είναι πως (αφού κλείσουμε τη 2γενή) θα αυξήσουμε τον αέρα καύσης, και μετά, πως θα έχουμε αποτελεσματικό έλεγχο. Πρέπει να βάλουμε ένα σπιράλ Φ140 εκεί που μπαίνει ο αέρας στην εστία, και αντί για το μοχλουδάκι, να υπάρχει ρύθμιση όπως το τάμπερ της ktatki.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93268 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα K-EVO Starfire 120
Λεει εδω (το εχω μπροστα μου) το φυλαδιο της Παλαζετι, 7 κιλα ξυλα ανα ωρα και επισης λεει.. Global thermal power 14,250 Kcal/h - 16.6 Kw. πουθενα δεν βρισκω να γραφει βαθμο αποδοσης. Γραφει για ξυλα 15-20% υγρασια για τα παραπανω μεγεθη. Κορυφαια υποτιθεται η Παλαζετι, δεν εχουν λογο να γραφουν υπερβολες για διαφημιση? Η δεν ειναι τελικα απο τ κορυφαιες και οι ανθρωποι (παραπλανημενοι παρ ολη την καλη τους διαθεση) αντεγραψαν ενα εκτρωμα με σπουδαιο ονομα? Εγω προσωπικα πιστευω οτι απλα δεν τα παραφουσκωνουν, δεν τα παραλενε. Αδικα νομιζω οτι παιδευεστε, πηρατε τζακι μεγαλης ισχυος και γ αυτο και πρεπει να φαει.
Εχω αμπελι και μαζευω πλεον τις κληματιδες, στην προσπαθεια μου να τις καψω πιο αργα ( δεματι 1 κιλου καιγεται σε 5 λεπτα, ριχνω νερο γιατι η θερμοκρασια στ αερα και τ τζακιου και στον εναλλακτη χτυπαει 200 και φοβαμαι μην βραχυκυκλωσει ο αισθητηρας, σαν να ριχνεις βενζινη καινε) πειραματιζομουν με ενα ''καυστηρακι'' πυρολησης (μονον 2η φλογα βγαζει, σν πετρογκαζ καιει) αλλα περασε ο καιρος και δεν προλαβα να τ τελειοποιησω. Gdevil τι αναστροφη φλογα λες? Οταν παρει τ τζακι φωτια και μετα τι κανεις?? Ανασηκωνεις την φωτια και βαζεις ξυλα απο κατω? Κοσμιδης.. αν τυχον βρεθεις κατα δω περνα να το δεις και ισως κανετε κατι και με αυτο.
Σας αφηνω γεια, διοτι χθες βραδυ ειδα οτι.. ειχα τιμωρηθει! Ουτε που το ηξερα γιατι οταν συνεβη αυτο.. ειχα ηδη φυγει, ειχα θυμωσει κ εφυγα. Οποτεςςςς.. φευγω πριν με τιμωρησουν ξανα οι συνταγματαρχες.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosmidis80

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93279 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα K-EVO Starfire 120

Στελιος1 έγραψε: Λεει εδω (το εχω μπροστα μου) το φυλαδιο της Παλαζετι, 7 κιλα ξυλα ανα ωρα και επισης λεει.. Global thermal power 14,250 Kcal/h - 16.6 Kw. πουθενα δεν βρισκω να γραφει βαθμο αποδοσης. Γραφει για ξυλα 15-20% υγρασια για τα παραπανω μεγεθη. Κορυφαια υποτιθεται η Παλαζετι, δεν εχουν λογο να γραφουν υπερβολες για διαφημιση? Η δεν ειναι τελικα απο τ κορυφαιες και οι ανθρωποι (παραπλανημενοι παρ ολη την καλη τους διαθεση) αντεγραψαν ενα εκτρωμα με σπουδαιο ονομα? Εγω προσωπικα πιστευω οτι απλα δεν τα παραφουσκωνουν, δεν τα παραλενε. Αδικα νομιζω οτι παιδευεστε, πηρατε τζακι μεγαλης ισχυος και γ αυτο και πρεπει να φαει.
Εχω αμπελι και μαζευω πλεον τις κληματιδες, στην προσπαθεια μου να τις καψω πιο αργα ( δεματι 1 κιλου καιγεται σε 5 λεπτα, ριχνω νερο γιατι η θερμοκρασια στ αερα και τ τζακιου και στον εναλλακτη χτυπαει 200 και φοβαμαι μην βραχυκυκλωσει ο αισθητηρας, σαν να ριχνεις βενζινη καινε) πειραματιζομουν με ενα ''καυστηρακι'' πυρολησης (μονον 2η φλογα βγαζει, σν πετρογκαζ καιει) αλλα περασε ο καιρος και δεν προλαβα να τ τελειοποιησω. Gdevil τι αναστροφη φλογα λες? Οταν παρει τ τζακι φωτια και μετα τι κανεις?? Ανασηκωνεις την φωτια και βαζεις ξυλα απο κατω? Κοσμιδης.. αν τυχον βρεθεις κατα δω περνα να το δεις και ισως κανετε κατι και με αυτο.
Σας αφηνω γεια, διοτι χθες βραδυ ειδα οτι.. ειχα τιμωρηθει! Ουτε που το ηξερα γιατι οταν συνεβη αυτο.. ειχα ηδη φυγει, ειχα θυμωσει κ εφυγα. Οποτεςςςς.. φευγω πριν με τιμωρησουν ξανα οι συνταγματαρχες.


Στέλιο, εδώ γράφει κανονικά αποδόσεις....

www.grankamin.ru/pdf/palazzetti_ecomonoblocco_200904.pdf

Υποθέτοντας ότι ένα kg ξύλα ξερά αποδίδει ισχύ 3750 kcal/h, και διαιρώντας με την απόδοση, βγάζεις εύκολα την κατανάλωση. Από πρόχειρους υπολογισμούς, είδα ότι εστίες με ισχύ περίπου 12kW θέλουν 4kg ξύλα, ενώ αυτές με 25kw θέλουν 9kg.

Το δικό μας λέει max, 16000 kcal/h / 0.78 (απόδοση) / 3750 = 5.5 kg/h.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.169 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ