K-EVO Starfire 120

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92896 από 1kost1
Απαντήθηκε από 1kost1 στο θέμα K-EVO Starfire 120

alex_nous έγραψε: Θόδωρε η άποψή μου είναι διαφορετική. το κλαπέ πρέπει να τοποθετηθεί στο κομμάτι λαμαρίνας που βγάζεις για να έχεις πρόσβαση στο βιντιλατέρ. Δεύτερον η τρύπες δευτερογενούς δεν χρειάζεται να κλείσουν. το σωστό είναι να βγει το πίσω μαντέμι με τις τρύπες, και να σφραγιστεί από εκεί η έξοδος που έχει. Κλείνοντας τις τρύπες μπορεί απλά να περνάει ο αέρας από τα πλάγια του μαντεμιού. Τέλος η αεροκουρτίνα ίσως λειτουργήσει και έτσι όπως είναι αν έχει αρκετό αέρα να τραβήξει.


Πριν μπούμε σε βαριές ανακατασκευές ίσως θα πρέπει να δούμε την ιδέα του φίλου μας alex_nous και μετά να προβούμε σε δυσκολότερες λύσεις… :silly:
Μου κάνει εντύπωση το γεγονός που ενώ ήρθε ο τεχνικός της εταιρίας για την αναβάθμιση…..κα που ξήλωσε το πάτο κλπ…..δεν το πήρε μαζί του και να σας βάλει το νέο με της τρύπες που έχουμε οι ….μεταγενέστεροι!!!!! για αυτούς τι κόστος θα ήταν αφού θα το ξανά έβαζαν πάλι στο χυτήριο….;;;;;;
Εντάξει δεν θα άλλαζαν όλο το τζάκι, αλλά τον πάτο;;;;;;; :S :S :angry:
Πρέπει να κάνουμε τώρα προσεκτικά και μικρά-μικρά βήματα για την βελτίωση του….
Εγώ προτείνω πάντως (και ας λένε όχι η εταιρία) να κλείσουμε τον εξωτερικό αέρα που άρχετε στο βεντιλατερ…….
;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92899 από 1kost1
Απαντήθηκε από 1kost1 στο θέμα K-EVO Starfire 120
Φίλε ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ, είπες χθες το βράδυ ότι με σβηστό το τζάκι και με αναπτήρα έβαλες να δουλεύεις το βεντιλατερ κλπ. Δεν είμαι σίγουρος για αυτό (και συγνώμη αν λέω βλακείες) τώρα είμαι εκτός σπιτιού......το τζάμι ήταν σηκωμένο; ή κατεβασμένο;;;; νομίζω ότι όταν έχουμε σηκωμένο το τζάμι, το βεντιλαρερ δεν δουλεύει και έτσι δεν στέλνει αέρα στους αεραγωγούς….. πολύ παλιά είχα κάνει κάποιο πείραμα με το τζάμι και δεν θυμάμαι καλά….. :pinch:
Το θέμα είναι ότι έρχεται πολύς αέρας αλλά……από πού;;;;;;; :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92923 από gousan
Απαντήθηκε από gousan στο θέμα K-EVO Starfire 120
ρε αλεξ η εξωτερικη τρυπα που εκανα επεσε εκει που ειναι το μοτερ...που να χωσω εκει μεσα ευκαμπτο...
αν βαλω αυτη την ρυθμιζομενη περσιδα το ιδιο δεν ειναι ... τωρα θα μου πεις οτι θα περνει μεσα απο το σπιτι μετα και οτι ρυθμιζεται μονο απο εξω αλλα αυτες οι λυσεις με τους ευκαμπτους εκει μεσα ειναι λιγο δυσκολες νωμιζω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92941 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα K-EVO Starfire 120

1kost1 έγραψε: Φίλε ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ, είπες χθες το βράδυ ότι με σβηστό το τζάκι και με αναπτήρα έβαλες να δουλεύεις το βεντιλατερ κλπ. Δεν είμαι σίγουρος για αυτό (και συγνώμη αν λέω βλακείες) τώρα είμαι εκτός σπιτιού......το τζάμι ήταν σηκωμένο; ή κατεβασμένο;;;; νομίζω ότι όταν έχουμε σηκωμένο το τζάμι, το βεντιλαρερ δεν δουλεύει και έτσι δεν στέλνει αέρα στους αεραγωγούς….. πολύ παλιά είχα κάνει κάποιο πείραμα με το τζάμι και δεν θυμάμαι καλά….. :pinch:
Το θέμα είναι ότι έρχεται πολύς αέρας αλλά……από πού;;;;;;; :woohoo:


Η πόρτα δε σχετίζεται με το βεντυλατέρ. Έβαλα το μοτέρ στο manual, speed 10, έβγαζε κρύο αέρα στις περσίδες, αλλά στη 2γενή τίποτα.

Σήμερα δοκίμασα τη νέα κόφτρα (49x19). Δούλεψε πολύ καλά. Ανέβασε αμέσως θερμοκρασία ο θάλαμος, πήγε για πλάκα 60 και καίγανε κάτι πολύ μικρά ξυλαράκια.

Σε κάποιο post, είδα ένα videaki ανάματος τζακιού που η φλόγα ξεκινούσε από πάνω και κατέβαινε προς τα κάτω. Το δοκίμασα και δουλεύει μια χαρά.

Έκλεισα επίσης τελείως τον εξωτερικό αέρα του βεντυλατέρ. Και δεν παγώνει η εστία εύκολα, και ελπίζω να μειώσει και την εσωτερική υγρασία. Πέταξα όμως ένα μεγάλο κομάτι ρίζας ελιάς γιατί έπρεπε να φύγω, και όταν γύρισα δεν είχε καεί.

Έκλεισα - μερικώς - και την εισαγωγή φρέσκου αέρα κάυσης.

Πάντως, παρά τη νέα μεγάλη κόφτρα, τον κλειστό εξωτερικό αέρα βεντυλατέρ, το τέρμα κλειστό μοχλουδάκι, την περιορισμένη εισαγωγή αέρα καύσης και φυσικά την κλειστή πόρτα, τα ξύλα κάηκαν γρήγορα. Υπολογίζω ότι τα πρώτα 10kg κάηκαν σε 1 ώρα.

Πρέπει να μπαίνει πολύς αέρας από τη 2γενή, αλλά αν δείτε ρε γαμώτο το πόσο μικρό άνοιγμα έχει, θα πείτε, μα είναι δυνατόν να τραβά από εκεί τόσο πολύ αέρα? Εκτός εάν επειδή είναι κάτω και πίσω στο τζάκι, λόγω της θερμοκρασίας ελαφραίνει και τραβιέται γρήγορα προς τις οπές τις 2γενούς, αλλά τόσο πολύ?

Πρέπει ακόμα να σφραγίσω λίγο καλύτερα την πόρτα, αλλά το να κλείσω τελείως τη 2γενή, σημαίνει μερεμέτι στη γυψοσανίδα. Αυτό θα γίνει, αλλά αργότερα. Αν καταλήξουμε στην επέμβαση του αέρα καύσης με κάπιο τάμπερ, θα κάνω την επέμβαση μια και καλή.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92960 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα K-EVO Starfire 120
Όπως έχω ξαναγράψει, κάνουμε υποθέσεις για το τι πραγματικά φταίει και το τζάκι μας δεν καίει όπως θα έπρεπε. Πολλά από αυτά που αναφέρουμε μπορεί να αποδειχθούν λάθος όπως έχει συμβεί και στο παρελθόν. Για αυτόν τον λόγο πρώτο μέλημα είναι να κάνουμε την μικρότερη δυνατή ζημιά και ότι επέμβαση γίνει να έχει αναστρέψιμο χαρακτήρα.
Για αυτό ανέφερα τον εύκαμπτο σωλήνα σπιράλ που δεν θα αλλάξει τίποτα στο τζάκι αλλά θα αποκλείσει κάποιους παράγοντες. Σίγουρα είναι δύσκολη η εφαρμογή αλλά όχι αδύνατη. Βέβαια μέχρι να φτάσουμε εκεί έχω ακόμα να κάνω δοκιμές, λιγότερο δύσκολες. Αν δεν κάνω το τζάκι μου σωστό δεν θα ησυχάσω.
Πάντως η γυναίκα μου είπε και συμφωνώ σε ένα βαθμό μαζί της πως πριν, με την πατέντα που είχα κάνει δούλευε καλύτερα, και ανοιγοκλείνοντας τον αέρα έβλεπες μεγαλύτερη διαφορά.
Οι δοκιμές λοιπόν συνεχίζονται, τουλάχιστον όσο διαρκεί ο χειμώνας!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92961 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα K-EVO Starfire 120
Αλέξη,

τι να κάνω με την πόρτα μου που έχει "βρυκολακιάσει" και παρόλο που την
πάω τέρμα κάτω, αυτή ανασηκώνεται 3-7 mm?

Μήπως έχεις καμιά ιδέα/πρόταση?
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.164 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ