K-EVO Starfire 120

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110436 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα K-EVO Starfire 120
Γι'αυτό το λόγο το δίνουν και ίδια kw και απόδοση με τα μικρότερα. Έχουν ίδια μαντέμια τοποθετημένα διαφορετικά. Καμιά άλλη παρατήρηση που μπορεί να μας βοηθήσει? Θα ξανάρθει? Αν ναι, παρακάλεσε τον να ρίξει μια ματιά μπας και πει καμιά ιδέα.
Εγώ σήμερα καθάρισα καμινάδα γιατί ο καιρός αγριεύει!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110504 από gousan
Απαντήθηκε από gousan στο θέμα K-EVO Starfire 120
το ερηξε μια ματια στα γρηγορα...θα ξαναερθει για το βολκανο...βασικα πρεπει να το δει να καιει κιολας και λογο φορτου εργασιας ειχε πολυ λιγο χρονο...για να καταλαβει θα πρεπει να βγαλουμε τα μαντεμια να δει τι πεζει... :dry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110587 από 1kost1
Απαντήθηκε από 1kost1 στο θέμα K-EVO Starfire 120
Χαιρετώ όλους τους φίλους και συμπάσχοντες με το EVO μας!!!!
Διαβάζω με προσοχή όλα τα μηνύματα σας…..
Εγώ έχω την 2η γενιά πρισματικό k-evo που πέρσι με τους διαλόγους μας και τις ιδέες μας κατάφερα να βαλτώσω πολύ λίγο…. (κόφτρα….κορδόνι γύρω από την πόρτα, και ελάχιστο μπόρεσα λογω δυσμενούς θέσεως της εξωτερικής περσίδας να περιορίσω τον αέρα…..
Ασχολήθηκα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ με το τζάκι αφού μόνος μου ένεκα κόστους έκανα την επένδυση του και τα κατάφερα και βγήκε καλό αποτέλεσμα καθώς και τις γλιτώσεις θυμάμαι πέρσι είχα φάει πάρα πολύ μουτζούρα…… όμως έχω κουραστεί πάρα πολύ και ψυχολογικά και πλέων μου είναι δύσκολο να κάνω κάτι…..απλά το πήρα απόφαση ότι πήρα μια σχεδόν πατάτα με όλα αυτά που έλεγε ότι κάνει…….και στην πράξη δεν τα κάνει….. :angry: :angry:
Θαυμάζω το κουράγιο σας και την επιμονή σας…ίσως το νεαρό της ηλικίας σας, σας δίνει επιμονή και υπομονή….(εγώ πάω στα 51 και……ΜΕ ΚΟΥΡΑΣΕ το τζάκι μας……)
Θέλω να ελπίζω ότι θα αξιωθώ να βγάλω την πλάτη του τζακιού να βελτιώσω την δευτερογενή καύση, αλλά αυτό το διάστημα μόνο που θα τραβήξω όλη αυτή την μουτζούρα και την κούραση με τρομάζει!!!!!
Βασικά απογοήτευα και με συνδυασμό με ΟΛΑ όσα γράφουμε σε αυτήν την ενότητα……δεν πήραμε τζάκι, αλλά….ένα ακριβό μπρίκι!!!!! :side: :side:
Τι να πω;;;;;; «περαστικά» μας για αυτό που έχουμε;;;;;;
Είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να ξηλώσω την γυψοσανίδα για ευνόητους λόγους. :pinch:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110589 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα K-EVO Starfire 120
Δεν έχεις καθόλου άδικο φίλε μου. Εγώ να δεις πόσο κουράστηκα! Δυστυχώς όμως το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω. Προσωπικά δεν έχω άλλη επιλογή θέρμανσης αυτή τη στιγμή, μια και το πετρέλαιο που είναι η μόνη εναλλακτική μου είναι απλησίαστο για τα οικονομικά μου δεδομένα. Οπότε πορεύομαι με το αγαπητό μας τζάκι και προσπαθώ να το βελτιώσω. Ούτως ή άλλως δεν με παίρνει για κάτι άλλο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110725 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα K-EVO Starfire 120

alex_nous έγραψε: Ακριβείς διαστάσεις δεν μπορώ να σου δώσω τώρα μια και είναι κλειστό το τζάκι, πάντως κρίνω ότι είναι υπέρ αρκετό το κενό και ο αέρας θα βγαίνει από το κουβαδάκι στην σχάρα και από εκεί στην καύση. Τα περισσότερα ''νορμάλ'' τζάκια από εκεί φέρνουν τον αέρα. Πίστεψέ με θα είναι πολύς ο αέρας. Τώρα δεν έχουμε που παίρνει από κάτι μικρές τρυπούλες ταυτόχρονα για καύση και αεροκουρτίνα.
Στο δεύτερο θέμα το Τ είναι λογικό αλλά η περσίδα στην επένδυση αδύνατη, εκτός αν αποφασίσω να πάω για διαζύγιο.


Καλησπέρα. Έλειψα 4 μέρες αλλά επανέρχομαι: Για το Τ: Ή κάνεις στον εξωτερικό τοίχο άλλη μια οπή, ή στο κάτω μέρος στο πλάϊ που τραβάει εσωτερικό αέρα το μοτέρ, μεγαλώνεις την οπή και βάζεις μεγαλύτερη περσίδα που θα έχει και πλένουμ για να βάλεις το σπιράλ αναρρόφησης, αλλά και επιπλέον χώρο για να πάρει αέρα για την εκτόνωση. Υπάρχουν περσίδες που έχουν και τα 2. Αν λοιπόν στο πλάι είναι γυψοσανίδα, μπορείς να το κάνεις.

Αυτό που με απασχολεί πολύ είναι ο 1γενής αέρας. Στο μήνυμά σου #110206, στη 2η φωτό φαίνεται η "λακούβα" που μέσα της μπαίνει το σκαφάκι. Λες λοιπόν να βγάλεις τον πάτο της λακούβας και να προσαρμόσεις το τάμπερ τηε kratki. Όλα καλά ως εδώ. Όταν βάλεις όμως το σκαφάκι μέσα στη λακούβα, πως θα περάσει ο αέρας? Το σκαφάκι είναι πιο ανάβαθο από τη λακούβα? Το μαντέμι του πάτου, έχει οπές για να περάσει ο αέρας?

Ποιά διαδρομή θα ακολουθήσει ο αέρας για να φτάσει στα καιόμενα ξύλα? Έστω ότι μπήκε κάτω από το σταχτοδοχείο... μετά? Πως θα φτάσει στα ξύλα? (Ρωτάω γιατί δεν έχω καταλάβει. Όταν το σκαφάκι επιστρέψει στη θέση του, δε θα "πνίξει" τη διαδρομή ?? ).
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110730 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα K-EVO Starfire 120
Το τασάκι πατάει στο μαντέμι που κάνει δόντι γύρω γύρω. Ο πάτος από το τασάκι έχει κενό κάτω από το σημείο που θα μπαίνει ο αέρας. Επίσης στο τασάκι έχουν γίνει αρκετές τρύπες περιμετρικά από τις οποίες θα περνάει, όπως περνάει και τώρα ο αέρας και από την σχάρα θα περνάει στα ξύλα.

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.157 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ