K-EVO Starfire 120

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105064 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα K-EVO Starfire 120
Προσωπικα δεν θα ασχοληθω αλλο με το τζακι! Δεν προκειται να αγορασω ξυλα, οποτε και δεν θα αναψει καθολου!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107133 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα K-EVO Starfire 120
Καλησπέρα.

Αν δε με γελάσανε τα μάτια μου, σε κλασσικό σημείο της πόλης άνοιξε κατάστημα που φέρνει και ...... NORDPEIS.

Άυριο θα περάσω για μελέτη-κατασκοπία-βιομηχανική αντιγραφή. Άσε που θα τον βάλω να το ανάψει κιόλας. Χε χε..
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": anisos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107357 από 1kost1
Απαντήθηκε από 1kost1 στο θέμα K-EVO Starfire 120
Χαιρετίζω όλους τους φίλους με το Κ-evo που πέρσι κάναμε τα πάντα για να ανεβάσουμε την απόδοση…. Μετά από μεγάλη απουσία (προβλήματα υγείας δικού μου άτομου ) απείχα για μεγάλο διάστημα……
Στο δικό μου δεν κατάφερα να «κατεβάσω» την πλάτη του…τώρα έπιασαν ζέστες και επειδή συνδυασμός είναι το αμφίβολο αποτέλεσμα , συν τον κόπο, την μουτζούρα και την ζέστη του καλοκαιριού….συνέχεια το αναβάλω!!!! Βλέπετε πέρσι συνέχεια ασχολούμαι με το τζάκι και…..τελικά ελάχιστη βελτίωση πήρα!!!!! Θα δούμε τώρα….. :dry: :dry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107403 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα K-EVO Starfire 120
Πήγα και είδα τα nordpeis. Από ποιότητα, απλά δεν παίζονται. Καλύτερα ακόμα και από LaΝordica, που και αυτά έχουνε πολύ καλό φινίρισμα.

Σε μερικές μέρες θα τα ανάβει κιόλας. Θα δώ και τότε. Δυστυχώς όμως, και το Ν27 και το Ν30 που είχε, ήταν επενδεδυμένα, και έτσι δεν μπόρεσα να δω εντελώς γυμνή την εστία. Ελπίζω να τα καταφέρω και να σας πω λεπτομέρειες.

Αυτό που δεν έχω καταλάβει, είναι αν τα συγκεκριμένα τζάκια είναι τύπου foyer ή monoblocco.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107413 από 1kost1
Απαντήθηκε από 1kost1 στο θέμα K-EVO Starfire 120
Αγαπητέ φίλε Φουστιτάκη. Αχ…..γιατί μας ξύνεις πληγές και συγκρίνεις το K-EVO με κάποια άλλα πολύ καλύτερα;;;;;;;
Τελικά πέρση που δυναμικά ασχολήθηκα και εγώ με την βελτίωση του τζακιού μου……λίγα πράγματα κατάφερα, κουραστικά και ψυχικά και κάπου τα παράτησα!!!!! :side:
Τελικά το δικό μας είναι κάπου στο μέτριο ακόμη και με τις μικρό βελτιώσεις αν και εσύ προσωπικά που πάντα διάβασα όλα τα θέματα μέσα από αυτήν την ενότητα, το έχεις κάνει αισθητή βελτίωση….. μπόρεσες και περιόρισες τον αέρα από έξω από τον αεραγωγό γιατί εγώ προσωπικά μου είναι αδύνατον….θέλω πάρα πολύ ψηλή σκάλα για να το φτάσω…
Πονεμένη ιστορία για το τζάκι μας…… :pinch: :side: :sick:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107451 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα K-EVO Starfire 120
Κώστα,

Μην ταράζεσαι. Και τα nordpeis και τα K-evo μηχανήματα είναι. Απλά, οι Νορβηγοί είναι σοβαροί άνθρωποι
και το 3-χιλιαρο που ζητάνε δικαιολογείται και από ποιότητα κατασκευής και από έρευνα-δοκιμές που έχουν κάνει ώστε να δίνουν ένα σωστό προϊόν. Ο δικός μας μάλλον αντέγραψε το palazzetti, ανεπιτυχώς όμως.

Στο προκείμενο τώρα: Καταρχήν να σας πω ότι δεν είχα στο παρελθόν τζάκι, οπότε ήμουν άσχετος με τη λειτουργία του. Διαβάζοντας όμως από εδω μέσα και βλέποντας διάφορα video αλλα και μιλώντας με ανθρώπους που έχουν άλλα τζάκια, κατάλαβα ότι το δικό μας χρειάζεται βελτίωση. Είμαι και μηχανολόγος, οπότε κάτι σκαμπάζω.

Εκτιμώ ότι όλα αυτά που έχω κάνει, έχουν επιφέρει σοβαρές βελτιώσεις. Να τις μετρήσω-ποσοτικοποιήσω δεν μπορώ. Αυτό όμως που βλέπω σαν καύση, είναι μακράν καλύτερο από ότι ήταν αρχικά. Τώρα αν ανέβηκε ο βαθμός απόδοσης..... τι να πω.... δεν το ξέρω. Μπορώ να πω όμως ότι μάλλον καίει πιο "σωστά". Από αυτό που βλέπω και διαισθάνομαι. Νομίζω ότι αν μας παρακολουθήσουν οι κατασκευαστές του EVO, έστω και από περιέργειαν αν δοκιμάσουν κάποιες από τις λύσεις μας, νομίζω ότι θα πιστούν.

Το βασικό πρόβλημα του EVO είναι ότι παίρνει πολύ αέρα καύσης. Ίσως να χρειάζεται αρκετόν ώστε να κάψει πολλά ξύλα και να βγάλει τα kW που λέει. Αλλά τραβάει πολύ παραπάνω. Αυτό που προσπάθησα να κάνω, είναι εύκολα πραγματάκια που μπορεί να κάνει ο καθένας μας, αρκεί να το έχει λίγο όρεξη, και να πιάνουν ελαφρώς τα χέρια του. Ούτε περίεργα εργαλεία χειάζονται. Κάποια στιγμή κατά το Σεπτέμβρη θα το ξαναλύσω για 1 καθάρισμα καλό και θα ξαναπάρω φωτογραφίες και video να τα ξανακουβεντιάσουμε εδώ μέσα.

Και παρά το γεγονός ότι το πρόβλημα της θέρμανσης το έχω λύσει (ενδοδαπέδια/ΑΘ), μου αρέσει να ανάβω το τζάκι, και λόγω του ότι είμαι και λίγο τελειομανής, ψάχνω να βρω πως θα το βελτιώσω.

Πίστεψέ με, με μερικές απλές παρεμβάσεις, αλλάζει δραματικά η συμπεριφορά του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.155 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ