Κεραμοβαμβακας

Περισσότερα
11 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #180459 από Johny27
Κεραμοβαμβακας δημιουργήθηκε από Johny27
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη.θα ήθελα κάποιες γνώμες ως προς την ασφάλεια του κεραμοβαμβακα.εχω χρησιμοποιήσει στο θερμοθαλαμο του τζακιού ,επενδυμένο με αλουμινοφυλλο.δεν έχω αφήσει ούτε χιλιοστό ακάλυπτο.Διαβασα όμως ότι σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες μπορεί να εκλύει καρκινογόνα ουσία.Ακουμπάει την καμινάδα στο παταρακι,πόσο θερμοκρασία μπορεί να σηκώσει εκει?οταν τον δούλευα φόραγα όλα τα μέτρα προφύλαξης(γάντια ,μάσκα, ,μανίκια).Απλά βλέπω ότι υπάρχει μια διαφοροποίηση ως προς την ασφάλεια σε σχεση με πετροβάμβακα,ορυκτοβαμβακα κλπ και εκεί έχω κολλησει.ισως έχω παρανοήσει λίγο,αλλά όχι για λίγη ζέστη να έχουμε προβλήματα στο μέλλον.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #180461 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Κεραμοβαμβακας
εχει κανενα νοημα η δικη μας αποψη ???... υπαρχουν μελετες που δειχνουν προβληματα υγειας για ολα τα ινωδη υλικα κι οχι μονο καρκινογενεσεις .... υπαρχουν ομως και τα τεραστια συμφεροντα που επθρεαζουν ακομα και τους κανονισμους προτυπων αλλα αυτο ισχυει παντου ...ετσι κι αλλιως οι περισσοτερες μελετες χρηματοδοτουνται απο την βιομηχανια με οτι αυτο μπορει να συνεπαγεται για την αξιοπιστια τους ...δυστυχως γενικα ειναι πολλα τα μη οικολογικα και εν δυναμει επικινδυνα υλικα που χρησιμοποιουνται πλεον στην δομηση 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.053 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ