Τζάκι κασέτα χωρίς βεντιλατέρ και ανοίγματα

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #179760 από giorgos.ntais
Καλησπέρα,

Πρόσφατα τοποθέτησα ενεργειακη κασέτα σε υπάρχον τζάκι. Είναι το Ecohome Insert flat, ελληνικής κατασκευής. Δουλεύει εδώ και 2 βδομάδες χωρίς κανένα πρόβλημα και μάλιστα είμαι αρκετά ευχαριστημένος από την ποιότητα της κατασκευής του. Ενώ παρείχε και βεντιλατέρ, προτίμησα να το έχω φυσικής ροής και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και με αυτό εφόσον υπάρχει καλή ροή αέρα. Η ερωτησή μου έχει να κάνει με το εξής: δεν έκανα ανοίγματα στην υπάρχουσα καμινάδα για κατασκευή εξόδων αέρα, περίμενα να λαμβάνω την θερμότητα από τα ανοίγματα που έχει η κασέτα στο πάνω μέρος της. Θερμότητα υπάρχει αλλά δεν το λες και ροή θερμού αέρα. Βλέποντας την κατασκευη του κατάλαβα (εκ των υστέρων) ότι δεν έχει τουμποσωλήνες όπως ένα άλλο που κοιτούσα, το meteor 470 XL. Η ερωτησή μου τώρα: είναι λάθος που δεν έχει τουμποσωλήνες το δικό μου? αν είχε θα είχα περισσότερη ροή θερμού αέρα από το πάνω μέρος της κασέτας? Με λίγα λόγια έκανα λάθος επιλογή ή είναι ιδέα μου? Επίσης αξίζει να σκεφτώ το άνοιγμα εξόδων αέρα? Η κασέτα έχει δυο εξόδους εκατέρωθεν της κεντρικής τρύπας για αυτό.

Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #179762 από gusteg
Έτσι όπως έχεις κάνει την εγκατάσταση μολις βάλεις το βεντιλατέρ θα δουλέψει σωστά. Αλλιώς δεν γίνεται να δουλέψει με φυσική ροή χωρίς μονωσεις κτλ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #179780 από Fokion
Το μανουαλ τι λεει ???

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #179781 από giorgos.ntais
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Στον gusteg να πω ότι δεν καταλαβαίνω πως μπορεί το βεντιλατέρ να βελτιώσει την κατάσταση. Η καύση γίνεται χωρίς πρόβλημα και δεν υπάρχουν αεραγωγοί/έξοδοι θερμού αέρα ούτε τουμποσωλήνες να πείς ότι θα έχω καλύτερη ροή αέρα. Σας επισυνάπτω και μια φωτογραφία που φαίνονται οι έξοδοι στην πάνω πλευρά της κασέτας. Στην ουσία, θερμαίνεται το πάνω τοιχίο της κασέτας (βλέπετε και το σπιράλ της καμινάδας αν προσέξετε καλά) και από κεί βγαίνει θερμός αέρας χωρίς όμως ένταση. Αν έβαζα βεντιλατερ δεν θα άλλαζε τίποτα, αφού με τον ίδιο τρόπο θα έβγαινε ο ζεστός αέρας από τις εξόδους.

Το manual δεν αναφέρει κάτι σχετικό πέρα του ότι υπάρχουν δυο προεραιτικές έξοδοι αριστερά και δεξιά της κεντρικής εξόδου για αεραγωγούς. Προφανώς, είναι κλειστές αυτή την στιγμή. Ευχαριστώ και πάλι.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #179784 από dimlyk
η διαφορα με βεντιλατερ θα ηταν στην ποσοτητα του ζεστου αερα που θα εβγαζε κι οχι στην καυση ...δυστυχως στις κασετες κι οχι μονο χωρις βεντιλατερ η αποδοση θερμοτητας ειναι μειωμενη 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #179796 από gusteg
Η κασέτα είναι σαν να έχεις ενα τζάκι μέσα σε ένα μεταλικό κουτί και ανάμεσα στο τζάκι και το ''κουτί' μπορεί να κινείται αέρας. Εκεί πρέπει να περνάει βεβιασμένα αέρας για να παίρνει γρήγορα την θερμότητα από το τζάκι να την βγάζει στον χώρο. Παράλληλα έτσι το 'κουτί' διατηρείται σε χαμηλές θερμοκρασίες. Χωρίς το βεντιλατέρ ο αέρας κινείται μόνο λόγω θέρμανσης, το οποίο δεν επαρκεί για να τον μετακινήσει γρήγορα λόγω μικρών διατομών και όγκου αέρα των κασετών. Για να μπορούσε να δουλέψει έτσι θα ήθελε διάταξη foyer (μονώσεις, θερμοθάλαμο, μεγάλα ανοιγματα κτλ.)
Αν προσθέσεις το/τα βεντιλατερ (αν γίνεται τώρα) θα δουλεψει σαν κασέτα.
Last edit: 1 Χρόνος 2 Μήνες πριν by gusteg.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ