Βοήθεια μεταξύ δυο επιλογών.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #178836 από Woo
Βοήθεια μεταξύ δυο επιλογών. δημιουργήθηκε από Woo
Καλησπέρα φίλοι & φίλες, νέο μέλος εδώ.

Χρειάζομαι τη βοήθεια των πιό έμπειρων. Πρόκειται να μετατρέψω το παλαιό μου τζάκι σε ενεργειακό. Έχω λάβει προσφορές και έχω καταλήξει στις παρακάτω δυο επιλογές, οι οποίες κυμαίνονται σε παρόμοιο κόστος αλλά οι τεχνικοί προτείνουν διαφορετικού τύπου εγκατάστασης: 
1) La Nordica Inserto (μαντέμι + Κεραμικό). Ο τεχνικός θέλει να γκρεμίσει ένα κομάτι από το επάνω μέρος του τζακιού για να το επενδύσει και να φτιάξει θερμοθάλαμο. Θα φτιάξει και δυο αεραγωγούς σε ψηλότερα σημεία.
2) Κασέτα Superkamin Sener Insert (μαντέμι). Σε αυτή την περίπτωση ο τεχνικός δε θα φτιάξει θερμοθάλαμο ούτε θα τοποθετήσει αεραγωγούς ψηλότερα. Η κασέτα απλά θα τοποθετηθεί στο υπάρχον τζάκι και θα μπεί νέα καμινάδα μέχρι κάποιο ύψος, οπού εκεί θα ενωθεί με την υπάρχουσα.

Οι ερωτήσεις μου είναι 1) αν θα πρέπει να προτιμήσω κάποια συγκεκριμένη κασέτα έναντι της άλλης, και το σημαντικότερο 2) ποια μέθοδος εγκατάστασης είναι πιο ασφαλής και αξιόπιστη.
Ευχαριστώ ακ των πρωτέρων !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #178844 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Βοήθεια μεταξύ δυο επιλογών.
και στις 2 ερωτησεις το 1 αν εχουν την ιδια σχεδον ισχυ 
κι επιλεον κατα προτιμηση αν δεν εχεις ηδη ανοξειδωτη καμπνοδοχο να περαστει νεα απ την αρχη κι οχι συνδεση με καποια τσιμεντοσωληνα,,,χτιστη κλπ και αφου ειναι ενθετα κατα προτιμηση με ανεμιστηρες 
 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Woo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #178860 από Woo
Απαντήθηκε από Woo στο θέμα Βοήθεια μεταξύ δυο επιλογών.
Σε ευχαριστώ πολύ. Προς τα εκεί έτεινα κι εγώ, αλλά ήθελα και τη γνώμη κάποιου με μεγαλύτερη εμπειρία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ