Αναγνώριση τζακιού - Βελτιστοποίηση απόδοσης

Περισσότερα
1 Χρόνος 5 Μήνες πριν #178327 από jackd
Καλημέρα σας!
Νοίκιασα ένα σπίτι με το τζάκι φυσικής ροής της φωτογραφίας. Μέσα βρήκα δύο σιδερένια (μαντεμένια?) κομμάτια, τα οποία νομίζω πως έχουν σπάσει και προσπαθώ να καταλάβω πού μπαίνουν και πώς. Επίσης, όπως βλέπετε, δεν έχει τρύπα εισαγωγής κρύου αέρα εντός του δωματίου, αλλά έχει τρύπα εισαγωγής εξωτερικού αέρα.
Έχω τις εξής ερωτήσεις:
1. Τι μάρκα είναι το τζάκι; (ούτως ώστε να βρω κάποιο manual)
2. Πώς τοποθετούνται τα σίδερα της φωτογραφίας;
3. Σε ποιο σημείο πρέπει ν' ανοίξω τρύπα εισαγωγής κρύου αέρα για να βελτιώσω την απόδοσή του;

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια!  Ακολουθούν φωτογραφίες στο link

photos.app.goo.gl/y3wiZrWXckWfTaNDA

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 5 Μήνες πριν #178328 από dimlyk
αερα για καυση παιρνει απ το σπιτι και αερα για ζεσταμα απ εξω απ οτι λες ...αρα δεν χρειαζεται αλλες τρυπες ...μαρκα δεν ξερω και τα κοματια δεν μπορω να τα διακρινω αλλα μοιαζουν για ενθετα κι οχι σπασμενα ...ρωτα αν καθαριστηκε  και φροντισε να καθαρισεις την κακη καπνοδοχο κι αν δεν τοχεις δοκιμασει κανε μια δοκιμη αναματος 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jackd

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 5 Μήνες πριν #178351 από jackd
Σε ευχαριστώ πολύ για την απαντηση dimlyk!
1) Τα ένθετα αυτά είναι η πλάκα αντανάκλασης και ο κόφτης, τα οποία δε ξέρω πως μπαίνουν γιατί νομίζω έχουν σπάσει κάποια κομμάτια. Αν προσέξεις στις φώτο, φαίνεται να έχει γίνει ηλεκτροκολλυση στη κοφτρα σε δύο σημεία στα οποία μάλλον στηρίζετε στα δύο έμβολα που βρίσκονται δίπλα στη καμινάδα ( δες φώτο).
Σπασίματα βλέπω και στις άκρες της πλάκας αντανάκλασης.
Έτσι όπως είναι, είναι αδύνατον να στερεωθουν μέσα στο τζάκι. Άρα κάτι λείπει.
2) Για να έχω φυσική ροή, δεν πρέπει να ρουφα τον κρύο αέρα από τον ίδιο χώρο?
Σε ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 5 Μήνες πριν #178360 από dimlyk
το τζακι αυτο μοιαζει για ομορφια και μπριζολες παρα για θερμανση ... υπαρχουν 2 εισοδοι αερα ,,,μια για την καυση συνηθως απ εξω και μια για ανακυκλοφορια συνηθως απο μεσα αλλα οχι απαραιτητα μπορει και αντιστροφα ...οι περσιδες πανω δειχνουν  μικρες και ειναι και ψηλα ...αν εχεις εισοδο αερα απ εξω κατω απ το τζακι ικανης διαμετρου κατι κανει ...δεν νομιζω παντως να ζεσταθεις μ αυτο εκτος κι αν εχεις πολυ νκαλες μονωσεις γιατι δεν ρωτας τον ιδιοκτητη για τα προσθετα?...αν σου ειπε οτι με το τζακι θα ζεσταθεις πρεπει να στο κανει να ζεσταινει κιολας 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.060 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ