Re:Τοποθέτηση κασετίνας 700 GV 14KW

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177653 από Τσουρέκας
Σωστά....
Το συγκεκριμένο έχει μια ντίζα που "σουβλίζει" ουσιαστικά το Τάμπερ ...
Πως βγαίνει προς τα έξω αυτή η ντίζα προκειμένου να βγει το Τάμπερ - πέσει μέσα στη κασετίνα ?
Πρέπει όπωσδήποτε να βγει , διαφορετικά δεν μπαίνει στο τζάκι !!!
Άλλωστε το λέει και ο κατασκευαστής ...Με έξυπνο Τάμπερ που βγαίνει προκειμένου να διευκολυνθεί η τοποθέτηση της κασετίνας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177656 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
γιατί δεν μπαίνει το τζακι?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Τσουρέκας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177657 από Τσουρέκας
Το τζάκι έχει ύψος 57cm ενώ η κασετίνα με το τάμπερ - υποδοχή καμινάδας 60cm....
Πρέπει να βγει το Τάμπερ για να μπει !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177658 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Δες για βίδες μέσα απο το τζάκι που λύνουν και πέφτει ο λαιμός το 99% των κασετών εκεί τις έχουν
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Τσουρέκας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177853 από Alexandros1975
Απαντήθηκε από Alexandros1975 στο θέμα Re:Τοποθέτηση κασετίνας 700 GV 14KW
Καλησπέρα και από εμένα. Για να μην ανοίγω νέο θέμα να ρωτήσω εδώ. Μου τοποθέτησαν  και εμένα μια παρόμοια κασέτα σε υπάρχον τζάκι το οποίο ειναι εξωτερικά χτισμένο. Μόνο η πρόσοψη είναι εντός του σπιτιού.
ο τεχνικός απλά έβαλε την κασέτα μέσα στο τζάκι και με 2 μικρες λάμες έκλεισε τα μικρά κενά που άφηνε δεξιά και αριστερά.
Δεν αφαίρεσαν το κλαπετο του τζακιού αλλά ούτε και έβαλε καμία έξτρα καμινάδα. Είπε ότι θα τραβάει όπως τράβαγε όταν ήταν ανοιχτό. Τώρα το πρόβλημα είναι ότι καπνίζει πολύ όταν ανοίξεις την πόρτα για τροφοδοσία.
Το ύψος της καμινάδας  είναι 7 περίπου μέτρα με κύβους 25 Χ 25. Η έξοδος της κασέτας φ200.
Ρώτησα και άλλους τζακαδες και μου είπαν ότι έτσι καπνίζουν. Υπάρχει γιατρειά; 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Last edit: 1 Χρόνος 6 Μήνες πριν by Alexandros1975.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 6 Μήνες πριν #177855 από pangeo7712
Απαντήθηκε από pangeo7712 στο θέμα Re:Τοποθέτηση κασετίνας 700 GV 14KW
Γεια σας,
Δυστυχως δεν εχω αμεση απαντηση να σας δωσω καθως υπαρχουν πολυ ειδικοτεροι απο εμενα στο φορουμ, απλα θελω να στηλιτευσω την τακτικη ορισμενων "τζακαδων" να πετανε μια κασετα στο τζακι να παιρνουν τα χρηματα και να φευγουν. Περυσι εγκαταστησαμε κασετα στο δικο μας με ολικη κατεδαφιση του τζακιου, κλεισιμο τον καμιναδων που περνουν απο πισω μας (πολυκατοικια γαρ) και στη συνεχεια κατασκευη θερμοθαλαμου με πυριτικο ασβεστιο. Οσοι ηταν σοβαροι τζακαδες και ηρθαν απο το σπιτι μας το επεβαλαν σχεδον. Πιστεψτε με ηταν πολυ ευκολοτερο να χωσουν την κασετα και να τα αφησουν ολα ησυχα. Πετυχα και 1-2 που μου περιεγραψαν κατι σαν το δικο σας, δεν χρειαζεται τιποτα μου ειπαν βαζουμε την κασετα κλεινουμε τα κενα και φυγαμε....
Καλη δυναμη και καλα ξεμπερδεματα σιγουρα οι παλαιοτεροι θα σας πουν ουσιωδεις συμβουλες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ