Προτάσεις για ένθετη ενεργειακή εστία

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171562 από soup
Καλημέρα σε όλους!

Ενδιαφερόμαστε να μετατρέψουμε το κλασικό μας τζάκι σε ενεργειακό. Σας στέλνω μια φωτογραφία του τζακιού για να έχετε μια αίσθηση για τον τύπο του και το στυλ του.
drive.google.com/file/d/1NiN4CGAPXORpV_B...1WG/view?usp=sharing

Οι διαστάσεις είναι οι εξής:
56 πλάτος στο βάθος
87 στο άνοιγμα
43 με 55 βάθος
53 (μάρμαρο με μάρμαρο) - 54,5 (τούβλο με μάρμαρο) ύψος

Οι οποίες φαίνονται και στο παρακάτω διάγραμμα
drive.google.com/file/d/16I2myzi0O02w3bg...8H8/view?usp=sharing

Σε γενικές γραμμές:
- δε θα θέλαμε να καταστρέψουμε το μάρμαρο του τζακιού. Το τζάκι μας αρέσει όπως είναι αλλά θα θέλαμε κάτι με μεγαλύτερη απόδοση και μικρότερη κατανάλωση ξύλου. Για τον ίδιο λόγο θα θέλαμε να μην πειράξουμε/ανοίξουμε αν γίνεται την φούσκα του τζακιού (ότι είναι να γίνει να γίνει εσωτερικά).
- θα θέλαμε να βάλουμε μια κασέτα που να δένει όμορφα με το σύνολο, θα μας άρεσε να έχει μεγάλο τζάμι & να είναι διακριτική
- ψάχνουμε κάτι που να είναι σε λογική τιμή

Στόχος είναι να ζεστάνει όσο περισσότερο μπορεί μια μεζονέτα 100m2.
Το τζάκι είναι στον κάτω όροφο, στο σαλόνι (~40m2), δίπλα του είναι η κουζίνα (~20 m2) ενώ στον πάνω όροφο που επικοινωνεί με εσωτερική σκάλα (από το σαλόνι) είναι τα υπόλοιπα δωμάτια.

Υπάρχει άλλη κύρια μορφή θέρμανσης (πετρέλαιο αλλά και κλιματιστικά) αλλά επειδή το χρησιμοποιούμε συχνά θα θέλαμε να αυξήσουμε την απόδοσή του και να μειώσουμε τις άλλες μορφές θέρμανσης κατά τη λειτουργία του (π.χ. το κλιματιστικό για την ώρα είναι σχεδόν συνέχεια ανοικτό κλπ)

Τι ιδέες προτάσεις έχουμε;
Σε τι απόδοση να κινηθούμε για τους παραπάνω χώρους;

Μιλάμε για Αθήνα. Νότια προάστια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171564 από stergiosbik
Αφου δεν θελετε να πειραξετε τιποτα θα πατε σε κασετα.
Εγω δεν τις εχω και σε μεγαλη εκτιμηση αλλα ειναι μονοδρομος στην περιπτωση σας.
Εκτος......αν αποφασισετε να κανετε ολοκληρωμενη και σωστη δουλεια και βαλετε καινουργιο τζακι σπαζοντας την φουσκα και κανετε γενικα τις οποιες εργασιες απαιτηθουν.
Το σημαντικο ειναι να βρειτε σωστο τεχνιτη να το περασει ο οποιος θα τηρησει ΑΚΡΙΒΩΣ αυτα που λεει ο κατασκευαστης.
Ειναι ισως το πιο σημαντικο κομματι της ολης ιστοριας.
Εξαιρετικος στην δουλεια του ειναι και ο κ.Φιλιππακοπουλος που εγραφε κι εδω στο φορουμ energeiakotzaki.gr/

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Last edit: 3 Χρόνια 3 Μήνες πριν by stergiosbik.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171574 από soup
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ναι προτάσεις και για τεχνίτες είναι ευπρόσδεκτες.
Κάποιες εστίες που έχουν προταθεί είναι οι

θεμοζελ clear 80
thermozel.gr/tzakia/kasetes/aerothermes/energeiaki-kaseta-clear

θεμοζελ space 80
thermozel.gr/tzakia/kasetes/aerothermes/energiaki-kaseta-space

Τι έχετε να πείτε για τις παραπάνω;

- Θα φτάνουν να θερμάνουν τον χώρο για τον οποίο ενδιαφέρομαι;
- Από ποιότητα πως τα πάει η θερμοζελ;
- Στο θέμα θορύβου από τα βεντιλατέρ τι να περιμένω;
- Το τζάμι τι γίνεται σε αυτές τις εστίες; Μαυρίζει; Έχω διαβάσει ότι υπάρχει κάτι που το λένε σαν αεροκουρτίνα. Κάνει δουλειά; Κάθε πότε σε γενικές γραμμές θα θέλει καθάρισμα σε μια μέση κασέτα με αεροκουρτίνα;

Υπάρχουν βιβλία εγκατάστασης για να δω τι προτείνει ο κατασκευαστής.
Π.χ. στο τζάκι μου βλέπω ότι υπάρχουν αεραγωγοί που φέρνουν αέρα από έξω. Να υποθέσω ότι θα τους εκμεταλλευτούμε;
Αυτές θα μπουν λογικά οριακά στην υπάρχουσα εστία μου. Θα υπάρχει κάποιο θέμα; Πρέπει να μείνουν κάποιες αποστάσεις από τα πυρότουβλα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171576 από stergiosbik
Σαν εταιρεια μονο ακουστά την εχω.
Διαβαζοντας ομως καποια χαρακτηριστικα δεν μας τα λεει καλα.
Π.χ. στην 1η περιπτωση αναφερει οτι βγαζει 12 Kw με καταναλωση 3,5 Κg ξυλα και με αποδοση 72%!
Στην υποσαχαρια Αφρικη ισως και να ισχυει αυτο.
Στον πολιτισμενο κοσμο ομως που εχει παει σχολειο και κοβει λιγο το μυαλο του ειναι για γελια.
Περιπου τα ιδια αναφερει και στην 2η περιπτωση.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Last edit: 3 Χρόνια 3 Μήνες πριν by stergiosbik.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.060 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ