Προβλημα με tiemme fc 810

Περισσότερα
5 Χρόνια 7 Μήνες πριν #163893 από oxygen
Προβλημα με tiemme fc 810 δημιουργήθηκε από oxygen
Αντιμετωπιζω προβλημα με τον θερμοστάτη tiemme fc 810. Εχω συνδεσει το αισθητήριο στην αρχη του αεραγωγου σπιραλ (στην οροφη του τζακιου στην εξοδο προς τη περσιδα ) και οι θερμοκρασίες που διαβαζει ειναι ανω των 180 βαθμων( με θερμόμετρο υπερύθρων εχω διαφορα γυρω στους 10 βαθμους) με αποτέλεσμα να ενεργοποιείται η λειτουργία ασφαλειας ( δουλεύει στο full)και να κολλαει εκει ακομα και αν πεσει η θερμοκρασία. Στην οθονη Βγαζει την ένδειξη <<hi>>. Στις ρυθμίσεις το maximum που μπορω να βαλω ειναι 180 βαθμοι και αυτό με βαζει σε σκέψεις: ειναι μεγαλη η θερμοκρασία που βγαίνει προς την περσιδα? Αν ναι τι θερμοκρασίες εξοδου πρέπει να εχω? Αν οχι τοτε γιατι ο θερμοστάτης εχει τοσο μικρο ευρος τιμης θερμοκρασίας αφου προοριζεται για ενεργειακο τζακι? Μηπως πρέπει να τοποθετηθει αλλου το αισθητηριο? Στην αρχη ειχα το αισθητήριο τοποθετημενο πλαϊ στο βεντιλατερ αλλα ειχα θεμα εκει γιατι το επηρεαζε αμμεσα το βεντιλατερ. Το τζακι ειναι κασσετα salgueda aero 18kw με 2 βεντιλατερ . Υπαρχει εισαγωγη αερα προς την κασσετα στο κατω μέρος της και γενικα ολη η εγκατάσταση μαζι με τον θερμοθαλλαμο εχει γίνει επι των πλείστον βαση συλλογης πληροφοριών απο το site εδω. Όποιος μπορεί να βοηθησει θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Ολη τη μετατροπη την εχω αναρτηση στο θεμα <<τροπος εκμετάλλευσης θερμου αερα απο τη φουσκα ενεργειακου τζακιου www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...8&id=60168&Itemid=74>>

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 7 Μήνες πριν #163895 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Προβλημα με tiemme fc 810
Δες αν εχει επιλογη για καλιμπραρισμα στον αισθητηρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 7 Μήνες πριν #163896 από oxygen
Απαντήθηκε από oxygen στο θέμα Re:Προβλημα με tiemme fc 810

ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ έγραψε: Δες αν εχει επιλογη για καλιμπραρισμα στον αισθητηρα.

Απο θεμα ρυθμισεων ειμαι σιγουρος οτι δεν υπάρχει κατι αλλο για να κανω. Το αποτέλεσμα τελικα είναι πως εκανα ζημια στο αισθητήριο διότι ακομα και με σβηστο το τζακι η οθονη βγαζει την ένδειξη <<hi>> αντι να μου δείχνει την θερμοκρασία. Ξεπερασα τους 180 βαθμους που αντεχει το αισθητήριο και παρτα να'χεις που λενε. Αλλα πειτε μου ειναι φυσιολογικές οι θερμοκρασίες αυτες που βγαζει η περσιδα?

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 7 Μήνες πριν #163900 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Προβλημα με tiemme fc 810
η θεση του θερμοστατη ειναι λαθος στο σημειο εκεινο οι θερμοκρασιες ειναι πολυ υψηλες κι ακομα και το καλωδιο του μπορει να παθει βλαβη ...αυτο που μας ενδιαφερει ειναι η θερμοκρασια στην περσιδα κι οχι στην εισοδο ...
πριν βιαστεις να αλλαξεις το αισθητηριο αποσυνδεσε απο το ρευμα και κανε κι ενα ελεγχο μηπως υπαρχει καποιο βραχυκυκλωμα στους ακροδεκτες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 7 Μήνες πριν #163902 από oxygen
Απαντήθηκε από oxygen στο θέμα Re:Re:Προβλημα με tiemme fc 810

dimlyk έγραψε: η θεση του θερμοστατη ειναι λαθος στο σημειο εκεινο οι θερμοκρασιες ειναι πολυ υψηλες κι ακομα και το καλωδιο του μπορει να παθει βλαβη ...αυτο που μας ενδιαφερει ειναι η θερμοκρασια στην περσιδα κι οχι στην εισοδο ...
πριν βιαστεις να αλλαξεις το αισθητηριο αποσυνδεσε απο το ρευμα και κανε κι ενα ελεγχο μηπως υπαρχει καποιο βραχυκυκλωμα στους ακροδεκτες

Το μηκος του αεραγωγου σπιραλ ειναι 60cm . Ειναι αρκετη αυτη η απόσταση αν το συνδέσω πισω απο τη περσιδα για να εχω πιο χαμηλες θερμοκρασιες? Διοτι μετρησα την θερμοκρασία στη περσιδα με θερμομετρο υπερυθρων και μου εβγαζε γύρω στους 160 δηλαδη διαφορα γυρω στους 10-20 βαθμους μονο.. το ελυσα παλι ολο το τζακι εβγαλα τον αισθητήρα τον λυγισα λιγο αριστερά δεξιά και όντως επανήλθε. Πραγματικα εχω μπλεξει με αυτον τον θερμοστατη αν ηξερα απο πριν θα επαιρνα τον olympia ο οποιος διαβαζει εως 250βαθμους. Τι μου προτείνεις φιλε μου να κανω καμμια ιδεα? Επισης προσεξα και κατι αλλο που με ξενερωσε -> ο δεξιος αεραγωγως που δεν είχε το αισθητήριο ειχε διαφορα 50 βαθμων κατω απο τον αριστερο και δεν ενιωθα καθολου ροη στο χερι αλλα την χαρτοπετσέτα την σηκωνε. Τι διαολο γινεται και εκει? Με τι εχει να κανει αυτη η διαφορα? Και για να τριτωσει το κακο να αναφέρω πως το τζακι μαυρισε μεσα ολο μαζι με το τζαμι παρολο που τα ξυλα ηταν ξερα- φταίει μήπως το οτι κοντινα την καμιναδα κατα 40 ποντους λογω υψηλής ροης? Εμποδια δεν εχω πουθενά στη ταρατσα και καπνο εσωτερικα δεν μυρισα και η φλογα τραβαγε. Περίεργα πράγματα

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Last edit: 5 Χρόνια 7 Μήνες πριν by oxygen.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 7 Μήνες πριν #163903 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Re:Προβλημα με tiemme fc 810
ελπιζω να σε βοηθησουν οι φιλοι εδω αλλα οι θερμοκρασιες αυτες ειναι πολυ υψηλες ...γυρω στους 100 βαθμους θα πρεπει να ειναι ...αν εχεις 160 εκει καυσαερια ποσο εχεις ? ...τσεκαρισε τον ανεμιστηρα οτι δουλευει σε πληρεις στροφες οτι δεν υπαρχει καποιο εμποδιο στην ροη αερα ...το χαρτι σηκωνεται και σε φυσικη ροη με ανεμιστηρα θαπρεπε να κυματιζει ...η καμιναδα πρεπει να ειναι 4 μετρα κατ ελαχιστο και ο ελεγχος γινεται με ταμπερ αν υπαρχει προβλημα ...αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα ..προς το παρον τσεκαρισε τον ανεμιστηρα και την πορεια του αερα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ