edilkamin ή clam?

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154570 από lancias
edilkamin ή clam? δημιουργήθηκε από lancias
Καλησπερα στην ομαδα,
εκανα μια μικρη ερευνα αγορας στην περιοχη μου για να αλλαξω το παλιο μου τζακι(γκρεμισμα) σε ενεργειακο (αεροθερμο).το σπιτι ειναι 150 τμ κ θα το χρησιμοποιησω για να ζεστανω σαλονι-κουζινα (60τμ).

επειδη ειμαι απο επαρχια δεν εχω πολλες επιλογες, edilkamin ή clam.
εχω καταληξει αναμεσα σε αυτα τα δυο μοντελα:

www.skroutz.gr/s/8544701/Clam-Favilla-5-85-S-D-XL.html

www.skroutz.gr/s/1874601/Edilkamin-Tekno-2.html

δεν γνωριζω καμια απο τις δυο μαρκες κ γενικα δεν γνωριζω απο ενεργεικα τζακια,επειδη δεν εχω πολυ χρονο να ψαξω ,θα σας παρακαλουσα να μου πειτε μια γνωμη,

ευχαριστω προκαταβολικά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #157833 από lancias
Απαντήθηκε από lancias στο θέμα edilkamin ή clam?
τελικά μετά απο ψάξιμο αποφάσισα να παραγγείλω το edilcamin titano plus με βεντυλατερ.

το θεμα μου ειναι οτι το καταστημα μου προτείνει να βάλω 6 περσιδες στο τζακι(γωνιακο):

2 κατω απο την εστια (μια σε καθε πλευρα)
2 πανω απο την εστια (μια σε καθε πλευρα)
2 για εκτόνωση ψιλά (μια σε καθε πλευρα)

με ενδιαφερει πρωτα να εκμεταλευτω την θερμοτητα του τζακιου κ μετα η εμφανιση....ΑΛΛΑ μηπως όλες αυτες οι περισιδες είναι υπερβολικες??θα μου χρησιμευσουν όλες??εχετε άποψη??
ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #157835 από Steltheo
Απαντήθηκε από Steltheo στο θέμα edilkamin ή clam?
Θα αρχισω αναφεροντας οτι δεν ειμαι ειδικος στα τζακια και για αυτο δεν θα δωσω οποιαδηποτε απαντηση, απλα θα πω λιγα πραγματα.

Οι περσιδες ειναι απαραιτητες για τη λειτουργια του. Ισως σου λεει να βαλεις δυο σε καθε πλευρα για καλυτερη κυκλοφορια του αερα μιας και ειναι γωνιακη η κατασκευη (διφατσο). Στο ερωτημα αν μια περσιδα ισου μεγεθους με τις δυο κανει την ιδια δουλεια ισως ναι. Η ουσια ειναι το μεγεθος των περσιδων να ειναι το προβλεπομενο οπως το οριζει η εταιρεια. Αν θα ειναι 1 η 2 σε καθε σημειο, πιστευω εχει σημασια αλλα οχι σε μεγαλο βαθμο.

Εχε υποψη σου οτι υπαρχουν και γωνιακα τουνελ τα οποια κατα την αποψη μου ειναι πιο εντυπωσιακα και αισθητικα ωραια αλλα καλυπτουν λιγοτερο ογκο με αποτελεσμα να επηρεαζονται αλλοι παραμετροι (ογκος, ταχυτητα αερα κλπ).

Αν επιτρεπεται θα ηθελα να μαθω το συνολικο κοστος του τζακιου/κατασκευης και τι περιλαμβανει για να συγκρινω με μια προσφορα που ειχα παρει για ιδιο τζακι χωρις βεντιλατερ.
Last edit: 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Steltheo.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #157836 από lancias
Απαντήθηκε από lancias στο θέμα edilkamin ή clam?
γυρω στα 3900 με 6 μετρα ανοξείδωτη καμιναδα διπλα μονωμενη,6 περσδιδες,ενιαιο τζαμι,βεντυλατερ ,στιριγματα,γωνιες,γυψοσανιδες κ οτι αλλο χρειαζεται για να λειτουργησει.....πως την βλεπεις τη τιμη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #157837 από Steltheo
Απαντήθηκε από Steltheo στο θέμα edilkamin ή clam?
Η προσφορα που ειχα παρει εγω ηταν 4400 η οποια συμπεριλαμβανε ο,τι λες χωρις το βεντιλατερ ομως. Καταλαβαινεις τωρα γιατι ρωτησα για την τιμη!
Παρολο που τσιμπαγε η τιμη σκεφτομουν σοβαρα να παω με αυτον γιατι ηταν απο τους λιγους (αυτος κι ακομη ενας τυπος) που φανηκε στα απειρα μου ματια οτι πραγματικα ξερουν τι κανουν.
Για να μην παρεξηγηθω αδικως απο τους επαγγελματιες εδω μεσα, ειμαι απο Κυπρο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #157845 από lancias
Απαντήθηκε από lancias στο θέμα edilkamin ή clam?
πάντως πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.
το τζακι εχει τέσσερις εξόδους αέρα. εγω θέλω να το στείλω μονο στο σαλόνι κ οχι σε αλλα δωμάτια.
το manual για εναν χόρο βγάζει μονο δύο περσίδες -φουγαρα.
να βγαλω 4 φουγαρα κ 4 περσιδες? θα κερδίσω περισσότερο αέρα στο χώρο? αν ξέρει κάποιος ας μας διαφωτίσει....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ