Προδιαγραφές ενεργειακού τζακιού ΩΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΨΗΝΕΙ

Περισσότερα
7 Χρόνια 8 Μήνες πριν #153343 από Kelian
Θέλω να αντικαταστήσω το παλιό ανοιχτό μισοκατεστραμένο μου τζάκι 92cm πλάτος X 58cm ύψος Χ 63cm βάθος. Μπορείτε να μου πείτε τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει ένα ενεργειακό ώστε να μπορώ να ψήνω κι όλας με σούβλα όπως συνηθίζω, κάποτε πότε;
Συστάσεις για κάποια συγκεκριμένα μοντέλα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 8 Μήνες πριν #153344 από george_74
Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα πρέπει να μην εχει επένδυση μέσα η εστία (δηλ. βερμικουλιτη ή άλλο παρόμοιο υλικό) διότι σε αυτή την περίπτωση αναπτύσσονται μέσα πολύ υψηλές θερμοκρασίες και το ψητό θα γίνει.... κάρβουνο
Άρα σε κάθε περίπτωση πας για μαντεμενιο τζάκι.
Πάντως καλό είναι να γνωρίζεις ότι το ενεργειακό τζάκι δεν ενδείκνυται για ψητά σουβλας που θέλεις όπως τα παραδοσιακά τζάκια ανοιχτού τύπου
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Kelian

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 8 Μήνες πριν #153345 από Kelian
George ευχαριστώ. Ας πούμε ότι αυτό είναι η πρώτη προδιαγραφή.
Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω ας πούμε το DOVRE VISION 900 για τον λόγο αυτό ή όχι;
Τα ενεργειακά τζάκια μπορούν να λειτουργήσουν για λίγο ανοιχτά, ή καπνίζουν;
Ρωτάω γιατί δεν ξέρω. Φυσικά δεν εννοώ να ψήσω μέσα σε τόσο ρηχή εστία.
Ο τζακάς μπορεί να δημιουργήσει ας πούμε ένα "προθάλαμο" 15 εκατοστών μπροστά από την εστία
ώστε να μπεί η σούβλα και το δοχείο όπου θα στάζει πχ. το κοντοσούβλι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 8 Μήνες πριν #153349 από Kelian
Συνεχίζοντας τον... μονόλογό μου, ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ ΔΕΝ ΨΗΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ, ΠΑΡΑ ΤΙΣ ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ Η ΚΑΜΙΝΑΔΑ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΖΕΤΑΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ, θα ήθελα να επισημάνω ότι η Laudel στις options των εστιών της (συνημμένο), δίνει σχάρες για ψήσιμο, το ίδιο και η Ceminees Philippe για κάποιες εστίες της και είμαι σίγουρος ότι το έχω δει και σε άλλες φίρμες. Ξεκαθαρίζω ότι εγώ βασικά ενδιαφέρομαι για ψήσιμο με σούβλα που γίνεται κατά μήκος της παρυφής του τζακιού.
Αναρωτιέμαι ποια άλλα χαρακτηριστικά κάνουν ένα τζάκι "συμβατό" και ποιο θα ταίριαζε περισσότερο στις απαιτήσεις μου (και το χώρο της ήδη υπάρχουσας "πρωτόγονης" εστίας) από τα παρακάτω:
Turbo Fonte Athos 877, Kratki Franek 14Kw, Laudel 850 prismatique, Fonte Flamme Flaming, Fabrilor Decoflam 795 13.5 kw, Cheminees Philippe 800, Fonte Flamme 775-15k-classique.
Μπορεί κάποιος να τα κατατάξει κατά σειρά "συμβατότητας";

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 8 Μήνες πριν #153350 από Kelian
Ξέχασα το συνημμένο.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 7 Μήνες πριν #153398 από MICK
Υπάρχουν κάποιες εταιρίες που προσφέρουν σχάρες ή πυρόπλακες για πίτσα. Πιστέυω όμως ότι ζητάς πολλά, όταν αναφέρεις σούβλα. Εγώ στη θέση σου θα έκανα τις συγκεκριμένες ερωτήσεις (που κάνεις εδώ) στις εταιρίες. Μετά θα τις δημοσίευα στο φόρουμ για συζήτηση και ενημέρωση όλων.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ