Βερμικουλίτης η μαντέμι?

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152667 από menex
Βερμικουλίτης η μαντέμι? δημιουργήθηκε από menex
Καλησπέρα σε όλους.
Εχω παραγγείλει μία κασετα αερόθερμη η οποια είναι με βερμικουλίτη. Η κασετα είναι 12 KW και ο χώρος μου είναι 1 σαλόνι 40 τμ, 1 κουζίνα 7 τμ και 2 δωμάτια συνολικά 26 τμ όλα στον ίδιο όροφο. (1 όροφος πολυκατοικίας)
Μεχρι τώρα χρησιμοποιώ το αερόθερμο τζακιού (αυτο με τις 5 σωλήνες) το οποίο βοηθάει αρκετα στο σαλόνι (μονο στο σαλόνι) αλλά κάνει αρκετό θόρυβο το μοτέρ του. Θα ήθελα να ρωτήσω κατ αρχήν από την εμπειρία σας η κασέτα υπάρχει περίπτωση να κάνει τον ίδιο θόρυβο με αυτόν ενός αερόθερμου τζακιού?
Επίσης αν κατάλαβα ο βερμικουλίτης βοηθάει περισσότερο στην αντανάκλαση της θερμοκρασίας από το τζάμι και λιγότερο από τους αεραγωγούς?Δηλαδη αν θές να πάρεις ζεστό αερα από τις περσίδες το μαντέμι είναι καλύτερο?
Και κάτι ακόμα. Ποσο εύκολα μπορεί να σπάσει? Εαν για παράδειγμα 1 ξύλο 2 κιλών πέσει από τα 10 εκατοστα επάνω στον βερμικουλίτη θα σπάσει?
Αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει

Ευχαριστώ πάρα πολύ :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152669 από george_74
Απαντήθηκε από george_74 στο θέμα Βερμικουλίτης η μαντέμι?
Καλησπέρα σου. Οι απαντήσεις στα ερωτήματα της δεύτερης παραγράφου σου είναι κατά σειρά:
Ναι
Ναι
Ενδεχομένως ναι
Last edit: 8 Χρόνια 1 Μήνας πριν by george_74.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152670 από george_74
Απαντήθηκε από george_74 στο θέμα Βερμικουλίτης η μαντέμι?
Τώρα όσον αφορά το ερώτημα της πρώτης παραγράφου, αυτό που ξέρω είναι ότι κάποιες κασέτες είναι αρκετά θορυβωδεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152781 από Gio99
Απαντήθηκε από Gio99 στο θέμα Re:Βερμικουλίτης η μαντέμι?
Αν επιτρέπεται ποιο είναι το μοντέλο της κασέτας;

Στάλθηκε από το E5533 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156633 από anstelios
Απαντήθηκε από anstelios στο θέμα Βερμικουλίτης η μαντέμι?
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά!!

Είμαι νέος στο forum και στο ψάξιμο για ενεργειακό τζάκι.
Με ενδιαφέρει πολύ το θέμα αυτό αλλα δεν βλέπω να έχουν δωθεί κατατοπιστικές απαντήσεις από τους πιο έμπειρους του forum, οι οποίοι σε άλλα θέματα που έχω διαβάσει έχουν βοηθήσει απεριόριστα με τις εύστοχες παρατηρήσεις τους!

Παρακαλώ τα φώτα σας λοιπόν για τις παρακάτω ερωτήσεις όπως τις έθεσε και ο χρήστης που άνοιξε το θέμα:
Ο βερμικουλίτης βοηθάει περισσότερο στην αντανάκλαση της θερμοκρασίας από το τζάμι και λιγότερο από τους αεραγωγούς???
Δηλαδη αν θές να πάρεις ζεστό αερα από τις περσίδες το μαντέμι είναι καλύτερο???

Επιπλέον:
Ένα τζάκι πχ της Regal που χρησιμοποιεί αποκλειστικά βερμικουλίτη βγάζει λιγότερο ζεστό αέρα στις περσίδες από ένα ιδίων χαρακτηριστικών μαντεμένιο όταν τα καις στην ίδια ακριβώς ένταση???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by anstelios.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": liakjim

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156652 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Βερμικουλίτης η μαντέμι?
Ο βερμικουλίτης βοηθάει περισσότερο στην αντανάκλαση της θερμοκρασίας από το τζάμι σε σχεση με το μαντεμι
2 τζακια ακομα και του ιδιου κατασκευαστη δεν συγκρινονται με αυτο το κριτηριο υπαρχει μια αναλογια για καθε τζακι ποσοστου ακτινοβολιας και ποσοστου θερμοτητας μεσω του αερα ....δεν ξερω ποσοι κατασκευαστες εχουν τετοιες μετρησεις και κυριως αν τις αναφερει κανεις
ο βερμικουλιτης επιπλεον προστατευει το σιδερο κατι που δεν χρειαζεται το μαντεμι αλλα ειναι αναλωσιμος


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ