Μετατροπη τζακιου σε ενεργιακο αξιζει??

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151375 από dmpatanis
Εχω ενα τζακι διαμπερες(εχει δυο οψεις) και θελω να το κανω ενεργιακο με ενναλακτη καυσαεριων(διπλο χωνι που εκμεταλλευεσαι τα ζεστα καυσαερια) με μοτερακι στο κατω μερος το οποιο θα ρουφαει τον αερα του χωρου και θα τον ζεστενει με τα καυσαερια του τζακιου και θα το πεταει παλι ζεστο στο χωρο.
Οι δυο πορτες απο το τζακι κλεινουν ερμιτικα μεχρι κατω,οπως στα ενεργιακα.
Αξιζει να το κανω??
Ευχαριστω.



Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151377 από liakjim
Αγαπητέ φίλε, καλώς ήρθες.

Το τζάκι σου δεν είναι ενεργειακό.
Από τη μία δεν είναι καλό αλλά από την άλλη σημαίνει ότι τα ποσά ενέργειας που πετάς είναι σημαντικά και ίσως αξίζει η προσθήκη εναλλάκτη.

Αλλά δεν είναι η ενδεδειγμένη λύση. Η ιδανική θα ήταν το ξήλωμα της εστίας και τοποθέτηση μιας ξένης καλής ποιότητας.

Αν όμως το κόστος δεν στο επιτρέπει ναι κάντο.

Απλά δεν θα πιάσεις ποτέ την απόδοση μιας καλής εστίας.
Θα βελτιώσεις όμως την υπάρχουσα.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151381 από dmpatanis
Ευχαριστω φιλε μου.
Απο την αλλη παλι επανω απο το τζακι η επενδυση ειναι απο γυψοσανιδα και στις δυο οψεις και παρατηρω οτι οταν καιει το τζακι καλα με κλειστες τις πορτες οι γυψοσανιδεσ εμπρος πισω καινε.
Τρυπες για αερισμο δεν υπαρχουν και σκεφτομαι μηπως τρυπησω την γυψοσανιδα απο την μια μερια χαμιλα να εισερχεται αερας και απο την αλλη ψηλα με ενα μοτερακι με περσιδα να βγαζω τον ζεστο αερα που υπαρχει μεσα στον κωνο των γυψοσανιδων.
Τι λετε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151386 από panosf01
Για μενα να μην το αλλαξεις το τζακι αλλα αν μπορεις καποια στιγμη να το τοποθετησεις απο την αρχη σωστα με μεγαλες περσιδες μονωμενο θαλαμο και πληροφοριες που θα βρεις απο παρουσιασεις εδω,θα εισαι μια χαρα.Την καυση ελεγχεται?Μεσα εχει καμια κοφτρα η βλεπεις το κλαπετο?Αν τα εχει αυτα εισαι οκ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151387 από dmpatanis
Το τζακι καμια φορα μου καπνιζει. Θα πρεπει ναεχει καψει καλα για να μην εχω προβλημα.
Οταν κλεινω τις πορτες η φωτια μεσσ σε αυτό φουντωνει και παιζω με το κλαπετο για να μειωσω την καυση των ξυλων.
Απλα επειδη δεν εχει μαντεμη η πυροτουβλα η ζεστη που βγαζει δεν ειναι και η πιο αποδοτικη. Τζαμι μπροστα πισω εχει.
Ετσι σκεφτομαι πως θα το κανω πιο αποδοτικο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151389 από liakjim
Εισαγωγή αέρα έχεις από το περιβάλλον? Θέλει Φ120 και να μπαίνει μέσα στην εστία .
Οι γυψοσανίδες έχουν μόνωση από μέσα με πετροβάμβακα ή κάτι άλλο? Όταν λες πως καίνε, με το χέρι αντέχεις να τις πιάνεις?
Έχεις περσίδες με θερμοθάλαμο?
Το τζάκι έχει κόφτρα? ( επίπεδη επιφάνεια πάνω από τις φλόγες).
Πάτα κλικ στην υπογραφή μου και δες την παρουσίαση μου να καταλάβεις τα παραπάνω.

Αν δεν τα έχεις όλα αυτά, με το που ανοίξεις τις γυψοσανίδες να βάλεις τον εναλλάκτη, τα φτιάχνεις από την αρχή σωστά και θα πάρεις κάποια έξτρα KW.

Αν οικονομικά αντέχεις κανά 1500€, από την αρχή όλα είτε μόνο σου είτε με αξιόπιστο εγκαταστάτη πχ την kratki που την ξέρουμε εδώ.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.104 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ