Περσίδες

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149591 από Manos01
Περσίδες δημιουργήθηκε από Manos01
Περσίδες!
Aνοίξτε ένα μόνιμο θέμα για Περσίδες ρε παιδιά. Αρχίζουν να κοστιzουν όσο το μισό τζάκι.

Είχα ρε παιδιά μια γνωριμία τρίτου τύπου σήμερα. Πήγα σε ένα Leroy Merlin σήμερα να παραγγείλω ένα τζάκι και φυσικά ήθελα και presides. Οι μεγαλύτερες presides που είχανε ήταν 30x15 (450cm2)

Ευτυχώς είχα διαβάσει την παρουσίαση του liakjim και είχα κατεβάσει το γαλλικό PDF με τις οδηγίες εγκατάστασης τις Invicta.

Έπρεπε να τους το δείξω για να πειστούν οι άνθρωποι του καταστήματος ότι είναι απαραίτητες περισσότερες από δυο περσίδες (450+450 = 900cm2) που "τοποθετούμε εδώ και χρονια" για να ικανοποιηθούν θα 2400cm2 που συνιστά in Invicta.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149602 από Manos01
Απαντήθηκε από Manos01 στο θέμα Περσίδες
και ακόμα μια ερώτηση,

πως μπαίνουν οι persides εξαγωγής στην γυψοσανίδα? xριαzεται δηλαδή καμια επιπλέον μόνωση (γιατί Η τρυπα είναι στην γυψοσανίδα αλλα και στον πετροβαμβακα).

ευκαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150066 από code11
Απαντήθηκε από code11 στο θέμα Περσίδες
καλημερα και απο εμενα, πρωτη μερα στη παρεα.
η απορεια και ερωτηση που εχω ειναι, ποσο πρεπει να ειναι οι περσιδες σε cm? εισαγωγης αερα απο εξω, κατω απο το τζακι, γυρο απο το τζακι/γυψοσανιδα (χωρις περσιδες φυσικα εδω) τι κενο πρεπει να αφησουμε? για την εξαγωγη του ζεστου αερα απο τις επανω περσιδες? το τζακι που αγορασα ειναι το invicta selenic 700, απο το LM.εχω παρει και τον εναλλακτη φ200, εχει 3 εξοδους, ειναι και οι 3 εξοδοι? αν οχι ποσες ειναι οι εξοδοι? πρεπει να τις στειλω υποχρεωτικα σε περσιδα η μπορω να τις εχω και ετσι?
Last edit: 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν by code11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150074 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Περσίδες
Κατ' αρχην διαβασε καλα το μανουαλ. λεει επακριβως τι χρειαζεται...

κατα δευτερον δες την παρουσιαση του liakjim αλλα και το σχετικό θεμα.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150087 από Manos01
Απαντήθηκε από Manos01 στο θέμα Περσίδες

code11 έγραψε: invicta selenic 700, απο το LM.εχω παρει και τον εναλλακτη φ200, εχει 3 εξοδους, ειναι και οι 3 εξοδοι? αν οχι ποσες ειναι οι εξοδοι? πρεπει να τις στειλω υποχρεωτικα σε περσιδα η μπορω να τις εχω και ετσι?


Καλορίζικο! Και εγώ αυτό πήρα :-)
Κατά τα αλλα, το manual σου λέει ακριβώς ότι χρειάζεσαι:
Pano 24dm2 = 2400cm2
Kato 8dm2 = 800cm2
Πολλαπλασιάζεις το μήκος x πλάτος τις περσίδας που έχεις και ο αριθμός είναι τα cm2

Τα άσχημα νέα: Το LM έχει πολλή μικρές presides!!!!
Παραπονέθηκα ήδη (και τους άνοιξα τα ματια). Εάν πάρεις τοις περσiδες του LM πρέπει να βάλεις 6 (εkσί!) για να φτάσεις τα 2400cm2 που λέει ο κατασκευαστής.

Σχετικά με τον εναλλάκτη, μπορείς μέσα σε 30 μέρες να τον γυρίσεις πίσω... πήγαινε στην ΚΡΑΤΚΙ (www.kratki.gr) και πάρε έναν ΚΡΑΤΚΙ ΕΝΑΛΛΑΚΤΗΣ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ Φ200 ΜΑΥΡΟΣ ΧΑΛΥΒΑΣ εάν δεν "χρειαυεσαι" να ένωσις αεραγωγούς ;-)
(έχει την μιση τιμή και είναι από Μαύρο χάλυβα).

Μάλλον θα χρειαστείς και ένα κλαπέτο! Το LM δεν έχει!!! Η Κράτκι όμως έχει ;-)

Κατά τα αλλα, διάβασε την παρουσιάσh τοv
Invicta Selenic 700 by liakjim
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384
Invicta Selenic 700 by Pontios 74
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58496&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150088 από Manos01
Απαντήθηκε από Manos01 στο θέμα Περσίδες
Δεν έχω προλάβει να τελειώσω και να βάλω φωτογραφίες to Invicta Selenik 700 που αγόρασα, θα γίνει και αυτό σύντομα.

Παρόλα αυτά θέλω να ευχαριστήσω όλα τα άτομα που γραφουν σε αυτό το forum γιατί μου άνοιξε τα ματια μέσα σε δυο βδομάδες που κάθισα και διάβασα σχεδόν όλα τα post.

Και ιδιαιτερα τους liakjim, Πόντιος74 όπως και όλους τους άλλους που παρουσίασαν λεπτομερώς τα τζάκια τους και όλα τα προβλήματα που παρουσιάστηκαν! Και και το κύριο και κυρια ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟY (kratki) γιατί, παρ όλο που δεν αγόρασα τζάκι από αυτούς, κατάφεραν να μου δώσουν μια λύση στο πρόβλημα που είχα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ