Να μαι και εγώ πάλι..

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148684 από makisr
Να μαι και εγώ πάλι.. δημιουργήθηκε από makisr
κάθε χρόνο τέτοια εποχή, για κάποιο περίεργο λόγο έχουμε 2 ευρουλάκια παραπάνω στην τσέπη και φτιάχνουμε όλο και κάτι στο σπίτι μας, και με την ευκαιρία μπαίνουμε και στο energ, να δουμε τα τελευταία νέα!
Να θυμίσω ότι μένω σε μεζονέτα με 2 ορόφους (έκαστος 150 τετραγωνικών), και στον 1ο που μένω εγώ είχα πάρει αρχικά μια σόμπα πέλλετ 11kw (για χωλ-υπνοδωμάτια) και μια κασέτα για το τζάκι 12kw (για σαλόνι-κουζίνα). Την κασέτα την πήρα γιατί το τζάκι όχι μόνο ήταν χτιστό αλλά είχε και επένδυση μαρμάρου και δεν ήθελα να την χαλάσω, αλλά στη συνέχεια έσπασα φούσκα κλπ και έφτιαξα θερμοθάλαμο με πολύ καλύτερα αποτελέσματα φυσικά. Πέρυσι έδιωξα την πελλετόσομπα (μπήκε σε μια γκαρσονιέρα που έχω μιας και δεν πωλήθηκε) και έβαλα ένα λέβητα πελλετ μπαλκονιού.
Τώρα ξεκίνησα να φτιάχνω και τον 2ο όροφο ο οποίος είναι ίδιος χωροταξικά με τον δικό μου, και πλέον ξέρω ότι θα σπάσω το τζάκι να βάλω ένα μεγάλο foyer (όσο χωρέσει μαξιμουμ). Ο μαρμαράς είπε μπορεί να ξεκολήσει την επένδυση και να την ξαναβάλει, επομένως μόνο το μήκος/ύψος πρόσοψης με απασχολεί για την επιλογή. Το θέμα μου είναι άλλο φυσικά. Όπως και στον όροφο τον δικό μου, επειδή το σπίτι είναι χωρισμένο σε 2 75άρια (τμ), το μισό ζεσταίνεται πολύ και το άλλο σχεδόν καθόλου. Επομένως εκεί θέλω να στείλω έναν αεραγωγό που να στέλνει ας πούμε την μισή δύναμη του τζακιού (απόσταση 7μ). Όσο και να διαβάζω για τους αεραγωγούς, δεν έχω καταλάβει στο foyer που θα μπει/συνδεθεί το μοτέρ με τον αεραγωγό. Έχω δει μια δυο φωτό από έναν φίλο εδώ στο φόρουμ, αλλά μπορεί κάποιος να εξηγήσει καλύτερα που θα συνδεθεί το μοτέρ και ένα κοντρόλερ? πόσο δυνατό μοτέρ θα χρειαστώ και που θα μπει η ηχοπαγίδα;
τα άλλα λίγο πολύ τα χω ξανακάνει μόνος μου στο πρώτο τζάκι, επομένως πιστεύω να μην έχω άλλες ερωτήσεις..
Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by makisr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148716 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Να μαι και εγώ πάλι..

Στο βίντεο αυτό δείχνει μια σχετικά ικανοποιητική εγκατάσταση τζακιού με αεραγωγούς.
Είσοδο παίρνει από το καπάκι του θαλάμου, το μοτέρ (αθόρυβο,χιλιάρι, υψηλών θερμοκρασιών με θερμικό-μηχανικό bypass και φίλτρο) μπαίνει στα 3-5 μέτρα από το καπάκι και μετά με ταυ γίνεται διανομή στους χώρους. Οι διατομές στους μονωμένους σωλήνες καλό θα ήταν να είναι στο Φ125 για να μην έχεις θόρυβο απ την ροή του αέρα ενώ ο κοντρόλερ μπαίνει κοντά στο τζάκι καθώς το θερμόμετρο ελέγχει την θερμοκρασία στον αεραγωγό που στέλνει τον ζεστό αέρα προς το μοτέρ. Πολλές πληροφορίες έχει και στο site της darco.com.pl , με Google translate (όσο νόημα βγάζει ή συγκεκριμένη μετάφραση...) οι οποίες βοηθάνε στον σχεδιασμό.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148722 από makisr
Απαντήθηκε από makisr στο θέμα Να μαι και εγώ πάλι..
θα είναι τεχνικά λίγο δύσκολο να βάλω το μοτέρ κάπου αλλού εκτός από το παταράκι (όπως εσύ σε κάποια κατασκευή σου/παρουσίαση) ή ακριβώς δίπλα στο πάνω μέρος της φούσκας, καθόσον θέλω ο ένας και μοναδικός αγωγός να είναι ευθεία από τη μία γωνία του δωματίου στην άλλη, και να μην κάνει γωνίες (στο βίντεο φαίνεται ότι έχει χώρο από τη μια πλευρά/πίσω του τζακιού για το μοτέρ) ενώ το δικό μου είναι γωνία εξωτερικών τοίχων.
το θέμα μου είναι ότι αν το βάλω στο παταράκι το οποίο θα είναι μονωμένο φυσικά, θα τραβάω αέρα από το κάτω μέρος του παταριού (της κύριας φούσκας δηλαδή) και αυτόν θα στέλνω με τον αεραγωγό στο δωμάτιο; θα υπάρχει δηλαδή τρύπα στο πάνω μέρος της φούσκας που θα πηγαίνει στο μοτέρ; δεν θα πρέπει να ναι μισός-μισός ζεστός με φρέσκο κρύο απ έξω; δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός ή το εκφράζω εγώ λάθος..
Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by makisr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148733 από makisr
Απαντήθηκε από makisr στο θέμα Να μαι και εγώ πάλι..
'της κύριας φούσκας' εννοώ του θερμοθαλάμου...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148738 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Να μαι και εγώ πάλι..
Αυτήν ακριβώς τη δουλειά κάνει το bypass. Αναμιγνύει φρέσκο με θερμό αέρα φροντίζοντας με ένα μηχανικό-θερμικό έλασμα η θερμοκρασία εισόδου στο μοτέρ να μην είναι ανώτερη από αυτήν που αντέχει. Αν το μοτέρ το βάλεις ακριβώς απο επάνω κατά πρώτον δεν εκμεταλλεύεσαι την "βαρυτική φόρα" του θερμού αέρα λόγω του μεγάλου Δt και κατά δεύτερον καταπονείται ακόμη περισσότερο από την υψηλή θερμοκρασία του χώρου του παταριού. Στην κατασκευή μου το μοτέρ το έχω αλλάξει θέση και πλέον βρίσκεται κάτω από το τζάκι για να μην ζεσταίνεται τόσο πολύ.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": makisr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148746 από makisr
Απαντήθηκε από makisr στο θέμα Να μαι και εγώ πάλι..
www.darco.com.pl/en/product-offer/art,56...istribution-set.html
μόλις βρήκα το σχέδιο που έψαχνα από το pdf στο τέλος της σελίδας. το μοτέρ έχει 2 εισόδους ζεστού και κρύου και μία έξοδο, και λειτουργεί η μία είσοδος ή και οι δύο ανάλογα με τη θερμοκρασία.
ευχαριστώ πολύ stavrax! θα επανέλθω όταν ξεκινήσω την κατασκευή σε λίγο καιρό με βήμα βήμα φωτό..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ