Κασσετα ιδιοκατασκευη

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147175 από alex318is@windowslive.com
καλησπερα και απο εμενα...διαβαζω το φορουμ εδω και κατι μηνες και μετα απο πολυ διαβασμα και ψαξιμο αποφασισα να φτιαξω μια κασσετα αεροθερμη για να την βαλω στο υπαρχων ανοιχτο τζακι μου..τελικα την εφτιαξα και μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα ικανοποιημενος..παρουσιαζω και φωτος..η πλατη ειναι απο μαντεμι, μετα κενο γυρω στους 4.5 ποντους και εξωτερικα λαμαρινα ανοξειδοτη για το κλεισιμο του αεροθαλαμου.ο σκελετος ειναι απο σιδερο 8*4 κουφιο εσωτερικα.πατος απο μανεμι.απο κατω απ τον πατο εχω παροχη αερα με σπιραλ ενωμενο με μοτερ 420κυβικα σαλιγκαρο που το εχω τοποθετησει γυρω στα 4 μετρα μακρια και δινει αερα στον αεροθαλαμο και βγαινει ζεστος απο τις γρυλιες πανω απο την πορτα της κασσετας.αεραγωγους δεν εχω στην καμιναδα.το τζακι ειναι τριφατσο..την καμιναδα την συνδεσα με εναν ινοξ ανοξειδοτο σωληνα φ18 κατευθειαν μεσα στην υπαρχων και εκλεισα τα κενα με πετροβαμβακα πυραντοχο.











μια ερωτηση που εχω να κανω ειναι..το καλοκαιρι σκεφτομαι να ανοιξω την καμιναδα απο μπροστα και να περασω απο μεσα απο την υπαρχουσα ινοξ σωνηνες και να βαλω και εναν εναλακτη με μοτερ για να βγαζει ζεστο αερα και απο εκει με 2 περσιδες στην καμιναδα σε καποιο υψος.η καμιναδα ειναι εσωτερικα του σπιτιου γυρω στα 5 μετρα με αμιαντο 25*25 και εξωτερικα βγαινει γυρω στα 2.50 μετρα χτιστη με τουβλο ολη ευθεια.τι

διαμετρο σωληνα πιστευετε ειναι καλητερα να βαλω φ18 η φ20?εξωτερικα τα 2.5 μετρα που ειναι χτιστη θελει μονωμενο σωληνα?εναλακτη τι διαμετρο να βαλω και απο που να τον αγορασω και σε τι διαταξη να μπουν ολα αυτα?
Last edit: 8 Χρόνια 11 Μήνες πριν by alex318is@windowslive.com. Αιτία: ορθογραφια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147179 από alex318is@windowslive.com
Απαντήθηκε από alex318is@windowslive.com στο θέμα Κασσετα ιδιοκατασκευη
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147180 από alex318is@windowslive.com
Απαντήθηκε από alex318is@windowslive.com στο θέμα Κασσετα ιδιοκατασκευη
βαση αυτου του σχεδιου εφτιαξα την κασσετα μονο που το βεντιλατερ ειναι εκτος της κασσετας και χωρις τρυπες στην πλατη για δευτερογενη καυση αν και κανει απο μονο του δευτερογενη απο τις αεροκουρτινες στα τζαμια[κορδονι σε σχημα π]και τον αερα καυσης που περνει απο μπροστα..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147183 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Κασσετα ιδιοκατασκευη
Δε σου λέμε τίποτα.... αν δε βάλεις ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΣΤΑΤΕΣ ΦΩΤΟ από όλη την κατασκευή. Με λεπτομέρειες εννοείται.... Έλα, σε πειράζω, αλλά βάλε μερικές φωτό από τα στάδια της κατασκευής να μαθαίνουμε και μεις...

Καλόκαυτο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147207 από alex318is@windowslive.com
Απαντήθηκε από alex318is@windowslive.com στο θέμα Κασσετα ιδιοκατασκευη
να και οι φωτος.εμφανισιακα ακομα δεν

εχει τελειωσει..θα γινει και αυτο...!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147209 από alex318is@windowslive.com
Απαντήθηκε από alex318is@windowslive.com στο θέμα Κασσετα ιδιοκατασκευη
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ