Ερωτήσεις - Απορίες με την ροηκότητα του αέρα

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #146146 από barovios83
Καλησπέρα σας.

Ονομάζομαι Τάσος και μετά απο 2 περίπου χρόνια θέλω να με βοηθήσετε σε κάτι το οποιό με προβληματίζει με το τζάκι μου.
Κατ'αρχήν να σας αναφέρω οτι η εστία μου είναι της Hergom και συγκεκριμένα το μοντέλο H08/55 www.bricolandia.es/hergom-h-08-100-55-hogar-de-lena/ .
Το είχα παρουσιάσει αρκετό καιρό πριν αλλά δυστηχώς δεν υπάρχει πλέον το θέμα μου,λόγω οτι έχουν περάσει 2 + χρόνια.
Η απορία μου είναι η εξής.
Μπαίνοντας στο σπίτι μου πριν παντρευτώ δοκιμάζω τις δυνατότητες του τζακιού μου και μπορώ να πώ οτι με ικανοποιούν αρκετά, αλλά όσον αφορά την δύναμη του αέρα που βγαίνει απο τις περσίδες είναι ελάχιστη.
Πως το συμπέρανα αυτό!?
Πηγαίνοντας σε κάποια μαγαζιά, κυρίως καφετέριες, παρατήρησα βάζοντας το χέρι μου στην περσίδα οτι ο αέρας είναι αρκετά δυναότερος απ'οτι στο δικό μου.οι εστίες αύτες?? πολύ μικρότερες και το μοτέρ εξίσου το ίδιο.
Το δικό μου το μοτέρ είναι της Sivar 1000m3.
Κάνοντας κάποιες ερωτήσεις σε ανθρώπους του μαγαζιού που ασχολήθηκαν με την τοποθέτηση μου είπαν οτι οι σωλήνες σπιράλ που καταλήγουν στο επάνω μέρος της εστίας που απο εκεί εξέρχεται ο ζεστός αέρας, είναι συνδεδεμένες απευθείας στο μοτέρ,περνάνε μέσα απο τον αεροθάλαμο και σταματάνε στα πλένουμ όπου και βγάζει τον θερμό αέρα.
Στην δικιά μου περίπτωση όμως δεν ισχύει το ίδιο.
Ακριβώς στην πίσω μεριά της εστίας οπού βρίσκεται ο αεροθάλαμος, στο κάτω σημέιο που είναι τοποθετημένο το μοτέρ δεν είναι συνδεδεμένες οι σωλήνες.Ο αεροθάλαμος είναι ένα κουτί που στο επάνω μέρος του έχει 2 τρύπες στο οποίο κουμπόνουν τα σπιράλ και καταλήγουν στα πλένουμ.
Μήπως αυτό δεν είναι σωστό? Μήπως γι'αυτό τον λόγο δεν βγάζει τόσο δυνατά τον αέρα??
Κοντέυω να τρελαθώ!!Γιατί χωρίς να έχω την γνώση, με την λογική μου, νομίζω πως εαν η εστία μου έβγαζε τόσο δυνατά τον ζεστό αέρα θα είχα και καλύτερες επιδόσεις.
Σας παρακαλώ θα ήθελα την βοήθειά σας.

Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #146147 από liakjim
Αν η θερμοκρασία εξαγωγής είναι φυσιολογική, τότε ο αέρας είναι σωστός. Στην αντίθετη περίπτωση ο controller θα έδινε εντολή για μεγιστοποίηση των στροφών λόγω υπερθέρμανσης.

Όσο για το θέμα σου , σίγουρα σβήστηκε. Επικοινώνησε με τον @Jnet

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #146148 από liakjim
Κάπως έτσι δεν είναι ?

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": barovios83

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #146149 από barovios83
Περίπου έτσι είναι αλλά με το μοτέρ να είναι ανάμεσα στα τούβλα που έχεις τοποθετήσει για την στήριξη της εστίας.
Όσον αφορά το πόσο δυνατά φυσάει τον αέρα, το σύγκρινα έχοντας φτάσει την 10 σκάλα του μοτέρ με θερμοκρασία 115-120 βαθμούς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #146161 από liakjim
10 σκάλα και 120C????? Σε εσένα είναι έτσι?

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #146174 από GGEOR7777
Καλό θα ήταν να βλέπαμε την παρουσίαση της εστίας για να δούμε αν το βεντυλατερ ρουφάει αέρα και από που?και αν στεγανά σπρώχνει αέρα μέσα στο θερμοθαλαμο και κατευθείαν στα σπιράλ.
Κάποιες φωτογραφίες θα ήταν χρήσιμες αν έχεις ακόμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ