Τζακι Lotus H470w

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142762 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Τζακι Lotus H470w
Γιώργο,

εγώ πάλι θα συμφωνήσω μαζί σου.

α) Μα του είπα, αν δεν μπορεί να δει σε μαγαζί αναμμένη κάποια εστία, να ζητήσει να τη δει κάπου τοποθετημένη. Και να "παίξει" μαζί της. Έχει γκάζι? φρένο? αν τη φορτώσει...γκαζώνει? φρενάρει?
β) Είπα να ρωτήσει και τον ιδιοκτήτη της..... είναι αυτός ευχαριστημένος.... μαζί της?
γ) Όσο και να διαβάζω για αμάξια, δε θα γίνω ειδικός, θα πάω στις εκθέσεις να τα δώ, θα κάνω test-drive, θα ρωτήσω και μερικούς που έχουν το ίδιο μοντέλο και βλέπουμε.

Και γω νομίζω ότι χρειάζεται μεγαλύτερη ισχύ. ϊσως και μεταφορά ζεστού αέρα για να καλύψει το σπίτι.

Νομίζω ότι ο lotus470w ανοίγει ανοιγόμενα κανονικά, και όχι σαν lamborgini.. Εξάλλου, του πρότεινα και άλλες πολλές (αξιόλογες νομίζω) φίρμες.

Ένα πάντως είναι ΣΙΓΟΥΡΟ: Εδώ μέσα είμαστε πρόθυμοι να τον βοηθήσουμε.
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142763 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζακι Lotus H470w
Κρητικέ, πολύ ανάδρομος Ερμής έπεσε χθες και σήμερα!


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142769 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Τζακι Lotus H470w
Σταύρο.... δε σε έπιασα.... είναι που δεν το έχω και με τα ζώδια....

Anyway... καλή καρδιά....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142773 από james9
Απαντήθηκε από james9 στο θέμα Τζακι Lotus H470w
Για να μην με κραζετε οτι δεν διαβαζω και δεν ψαχνω...

3ος μαστορας σημερα, δουλευει χωρις μαγαζι, βαζει τζακια και κανει στεγανοποιησεις. Μου το προτεινε φιλος , ειδα τη δουλεια του κ αλλος ενας γνωστος μου εμεινε ευχαριστημενος.

Ηρθε , ειδε το χωρο και μου προτεινε τζακι αεροθερμο απο μαντεμι , χωρις μοτερ . Μου εξηγησε αναλυτικα πως δουλευει , οτι θα παιρνει κρυο αερα απο μια γριλια απο κατω και θα βγαζει ζεστο απο 2 γριλιες ψηλα. Το μοτερ μου ειπε δεν χρειαζεται αλλα αν θελω μπορει να μου βαλει. Αυτος βαζει λεει μονο οταν θελει να διωξει τον αερα μακρια μεσω αεραγωγων. Δεν ειναι κακο να βαλουμε αλλα για τα λεφτα που κανει δεν θα δω την μεγαλη διαφορα . Ειναι 14kw και η καταναλωση του θα ειναι χοντρικα 2,5+ τονοι το χρονο. Η πορτα θα ειναι συρομενη προς τα πανω και ο εξωτερικος σωληνας της καμιναδας φ250(ειδατε αρχιζω και μαθαινω κ τεχνικα πραγματα). Μονωση πετροβαμβακα 3αρι αλουμινιο και η καμιναδα οπως ειναι διπλη δεν χρειαζεται επιπλεον μονωση(εδω τον εχασα λιγο ομολογω)Του εξηγησα τον ενδοιασμο μου με τον βερμικουλιτη και μου ειπε οτι αν θελω βαζω αλλα για το χωρο μου το μαντεμενιο θα κανει μια χαρα δουλεια γιατι δουλευει με την ανακυκλωση κρυου ζεστου αερα.

Η ενσταση μου ειναι οτι μου προτεινε τζακι απο ενα ελληνικο εργοστασιο στη θεσσαλονικη ενω οταν του ειπα για τα kratki μου απαντησε οτι βαζουμε οτι θελω εγω αλλα αυτος προτεινει αυτα γιατι τα δουλευει και ειναι ευχαριστημενος. Αυριο μαλιστα θα παμε σε πελατη του να το δουμε να καιει και εμαθα κ αλλον εναν γνωστο που εχει βαλει απο αυτον οποτε θα παω κ σε αυτον.

Α. Για την πορτα μου εξηγησε οτι ειναι σκληρη στο ανεβασμα οταν ειναι κρυο το τζακι γιατι εχεικατι ελατηρια κλπ που ειναι για τη στεγανοτητα της, ή καπως ετσι , δεν τα θυμαμαι κ ολα δυστυχως. Παντως μου φανηκε πιο "μαστορας" απο τους αλλους μου εκανε λιανα πολλα πραγματα και γιατι πρεπει να γινουν ετσι . Σουμα 2500+ ευρωπουλα.

Ακουω τα δικα σας σχολια τωρα.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142774 από george_74
Απαντήθηκε από george_74 στο θέμα Τζακι Lotus H470w
Η γνώμη μου είναι ότι 2500+ ευρώ για τζάκι από ελληνικό εργοστάσιο στη Θεσσλονίκη, είναι πολλά!
Αν θέλεις "value for money" πήγαινε σε invicta ή ακόμη καλύτερα kratki.
Αν μπορείς να κάνεις την υπέρβαση πήγαινε σε κάποιο από τα υπόλοιπα που σου ανέφερε χθες ο Φουσκιτάκης.
Σε κάθε περίπτωση φρόντισε ώστε η εγκατάσταση να γίνει σύμφωνα με το manual του κατασκευαστή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142776 από george_74
Απαντήθηκε από george_74 στο θέμα Τζακι Lotus H470w

Gdevil έγραψε: ΥΓ περί βερμικουλίτη.
3 κιλά ξύλα την ώρα σε εστία (που απάγει με κάποιο τρόπο την θερμότητά της και αφήνει και κάποιο ποσό να φύγει από το τζάμι με ακτινοβολία) δε πάει να έχει μέσα η εστία όχι βερμικουλίτη, ουράνιο και πλουτώνιο και χρυσό να έχει δε σε χαλάνε ούτε στα 2 ούτε στο 1 μέτρο. Απλά τα παπατζιλίκια του ενός (αααααα!!!!! η δικιά μας έχει βερμικουλίτη) τα έφερε τούμπα ο άλλος παπατζής (βερμικουλίτης???????? πα πα πα πα πα... στα 2,5 μέτρα θα κάθεσαι.....) (σκέφτομαι εγώ ο πονηρός)


Διαφωνώ... Επειδή έτυχε να έχω τζάκι και μαντεμένιο και με βερμικουλίτη, καμία σχέση η ακτινοβολία το ένα και στο άλλο. Σε καλή εστία με επένδυση (βερμικουλίτη, σαμμότ, θερμότ) δύσκολα θα μείνεις σε απόσταση κάτω των 2 μέτρων απο το τζάμι της εστίας πάνω από 10 λεπτά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ