Τζακι Lotus H470w

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #142589 από james9
Απαντήθηκε από james9 στο θέμα Τζακι Lotus H470w

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: κάτσε και διάβασε λίγο στο φόρουμ έχουν γραφτεί σχεδόν τα πάντα για τα τζάκια και για τη σωστή λειτουργία τους !!θα σου πω μόνο οτι το μόνο σωστό που σου είπε είναι οτι όντως τα τζάκια με μονωτικές πλάκες έχουν μεγάλη ακτινοβολία και δεν τα βάζουμε αν έχουμε κοντά ενα καναπέ !!είμαι υπέρ τον τζακιών τύπου foyer και αν έχεις θέμα και δεν μπορείς να βάλεις με μονωτικές πλάκες βάλε ενα μαντεμένιο .

Διαβάζω φίλε μου κάνω κ κάτι άλλο; Πάντως αν δεν θες να πεις ονόματα ανοιχτά στείλε pm.
Για να καταλήξω κάπου κ αφού ο καναπές μου θα είναι στο 1 μέτρο απορριπτω το ενεργειακό με βερμικουλιτη κ πάω για μαντεμενιο, σωστά; Να έχω μια αφετηρία τουλάχιστον.

Πάντως σίγουρα δεν θα δώσω 4 χιλιάρικα αυτό το έχω αποφασίσει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #142591 από george_74
Απαντήθηκε από george_74 στο θέμα Τζακι Lotus H470w
1) Η δική μου ταπεινή άποψη, είναι ότι το lotus σε σχέση με το velco είναι μέρα με νύχτα... Δε νομίζω ότι χωράει σύγκριση. Φυσικά όμως και η τιμή διαφέρει...
2) Τα συγκεκριμένα τζάκια που έβαλες στην προηγούμενη σελίδα, χωράνε στο χώρο σου?
3) Χειμώνα με 4 τόνους ξύλα, σε σπίτι 110 τ.μ. με μοναδική πηγή θέρμανσης το τζάκι, πολύ δύσκολα βγάζεις, ειδικά αν επιλέξεις κάποιο από τα τζάκια που έβαλες στην προηγούμενη σελίδα.
4) Αν το σημείο που θα κάθεσαι για να απολαμβάνεις τη ζεστασιά και τη θαλπωρή του τζακιού απέχει απο 2 μέτρα και πάνω απο το τζαμι του τζακιού, μη φοβάσαι τα τζάκια με επένδυση (βερμικουλίτη ή κάτι ανάλογο), ίσα - ίσα τα συν τους είναι περισσότερα απο τα πλην τους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #142593 από james9
Απαντήθηκε από james9 στο θέμα Τζακι Lotus H470w

george_74 έγραψε: 1) Η δική μου ταπεινή άποψη, είναι ότι το lotus σε σχέση με το velco είναι μέρα με νύχτα... Δε νομίζω ότι χωράει σύγκριση. Φυσικά όμως και η τιμή διαφέρει...
2) Τα συγκεκριμένα τζάκια που έβαλες στην προηγούμενη σελίδα, χωράνε στο χώρο σου?
3) Χειμώνα με 4 τόνους ξύλα, σε σπίτι 110 τ.μ. με μοναδική πηγή θέρμανσης το τζάκι, πολύ δύσκολα βγάζεις, ειδικά αν επιλέξεις κάποιο από τα τζάκια που έβαλες στην προηγούμενη σελίδα.
4) Αν το σημείο που θα κάθεσαι για να απολαμβάνεις τη ζεστασιά και τη θαλπωρή του τζακιού απέχει απο 2 μέτρα και πάνω απο το τζαμι του τζακιού, μη φοβάσαι τα τζάκια με επένδυση (βερμικουλίτη ή κάτι ανάλογο), ίσα - ίσα τα συν τους είναι περισσότερα απο τα πλην τους.

Αγαπητέ από το τζάκι η απόσταση που θα κάθομαι θα είναι από 1 έως 2,5μ. Οπότε ξεχνάω βερμικουλιτη. Απορώ πως ο πρώτος μάστορας που ήρθε κ είδε κ μέτρησε, μου πρότεινε αυτό το τζάκι. Να μην μπορώ να κάτσω δίπλα δηλαδή?
Σίγουρα το Lotus είναι καλύτερο. Αλλά τι να το κάνω αν είναι να δώσω 4 χιλιάρικα κ να ψήνομαι κοντά κ να μην ζεσταινω κ το σπίτι.
Γενικά ο δεύτερος μάστορας δε με έπεισε ακόμα θέλω να πάω το απόγευμα να τα δω από κοντά. Έχει κ Nordica αν λέω σωστά τη μάρκα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #142602 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τζακι Lotus H470w
να πας να δεις και αλλους σε μεγαλη πολη εισαι...και να προσεχεις οσους υποσχονται πολλα :)
με μικρη εστια δεν θα ζεστανεις ολο το σπιτι οτι και να λεει ο καθενας
και αερα απ εξω περνουμε μονο για καυση ...ο αερας που ζεστενεται ειναι μεσα απ το σπιτι με ανακυκλωση και μονο
ο δημητρης παραπανω δεν μπορει να μιλησει πολυ ανοιχτα μια και ειναι ο ιδιος αντιπροσωπος της κρατκι αλλα να ακους οσα λεει και τελος και ασχετα με οτι διαλεξεις καλα θα ηταν να διαβασεις αρκετα τις κατασκευες που καναν τα μελη του φορουμ κλπ γιατι μεγαλη σημασια εχει η σωστη εγκατασταση ισως μεγαλυτερη απ το ιδιο το τζακι και το ραβε -ξηλωνε εκ των υστερων μαλλον δεν το θελει κανεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #142607 από george_74
Απαντήθηκε από george_74 στο θέμα Τζακι Lotus H470w

james9 έγραψε: [
Έχει κ Nordica αν λέω σωστά τη μάρκα.


Ναι, La Nordica... Έχουν τη φήμη για πολύ καλά τζάκια. Κι αυτά όμως ανήκουν στην κατηγορία των "ακριβών" θα έλεγα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #142639 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Τζακι Lotus H470w
Ρε συ james0 ή James-007 θα μας τρελάνεις?

Δεν είπες πως το τζάκι το είδες αναμμένο? Είχε κανένα κάγκελο στα 2 μ ώστε να μην ψήνονται όσοι το βλέπουν?

Κοίτα, δεν ξέρω τι ισχύ χρειάζεσαι (άρα τι απώλειες έχεις να καλύψεις), αν έχεις χώρο για ξύλα, αν γουστάρεις το πέλλετ, και χίλιες άλλες 2 παραμέτρους. Ξέρω όμως ότι τα LOTUS είναι ΜΑΜΑΤΑ τζάκια. ΤΕΛΟΣ.

Τώρα, ο κάθε μάστορας μπορεί να προτείνει ότι νομίζει καλύτερο. Αν δε δεις το τζάκι να καίει, ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Δες και αυτό το νήμα......

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0

Λέει κάποια χρήσιμα πράγματα νομίζω.

Άλλες μάρκες εστιών με "κάκαλα", είναι:

Kratki, Lotus, Brunner, Jotul, Nordpeis, Haas+Son, Dovre, Supra, Spartherm και άλλες.

ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΙΣ ΑΝΑΜΜΕΝΟ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΑΣΤΕΙΣ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": anisos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ