Τζακι Lotus H470w

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142730 από james9
Απαντήθηκε από james9 στο θέμα Τζακι Lotus H470w

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: james9, sorry, παρεξηγήθηκα, αλλά έχεις δίκιο.

Δε σε ΕΙΡΩΝΕΥΤΗΚΑ, αλλά σε πείραξα. Οκ, δε σε ξέρω και από χθες... έχεις δίκιο. Αλλά αφού το είδες το lotus, δεν κατάλαβες πως ζεσταίνει? Δεν πήρες μια ιδέα? Τώρα για τα 4 χιλιάρικα.... σόρυ, αλλά τα μεταξωτά βρακιά.... απαιτούν και επιδέξιους κώλους....

Αν οποιοσδήποτε δε σου δείξει εστία που σε ενδιαφέρει αναμμένη, ζήτησε οπωσδήποτε να τη δεις σε κάποιο άλλο σπίτι αναμμένη, ρώτα τον κάτοχό της, παίξε λίγο μαζί της....... (με την εστία εννοώ) άνοιξε πόρτα, πείραξε κλαπέτο, πείραξε αέρα καύσης.... θα καταλάβεις.....

Δεν τρέχει τίποτα αγαπητέ δεν παρεξηγουμαι, ίσα ίσα δέχομαι κ την πλάκα λόγω αγνοιας επί του θέματος. Όπως μου εξήγησε ο φίλος από πάνω με βερμικουλιτη δεν θα κάνω τη δουλειά που θέλω κ πολύ πιθανό να καίγομαι κιόλας στα 2 μέτρα μαξ που θα κάθομαι.

Όπως τονισα την είδα την εστία να καίει αλλά πες μου είναι ίδιο σε ένα μαγαζί 500τμ με το να την δω σπίτι μου; Ο μάστορας εφόσον είδε το χώρο μου δεν θα έπρεπε να με πάει καν σε αυτή τη λύση. Κ η ένσταση μου δεν είναι τα 4000,αλλά πως από 1900 που κάνει η εστία φτάνουμε στα 4100.

Για το φίλο που έχει την kratki προφανώς είναι αντιδεοντολογικο να μου κάνει ανοιχτή πρόταση, θα τον ενοχλησω με pm να με ενημερώσει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142755 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Τζακι Lotus H470w
Ας συμφωνήσω διαφωνόντας :blink: :silly: μαζί σου Φουσκιτάκη...
ΜΑΜΑΤΑ τζάκια ναι... συμφωνώ αλλά διαφωνώ στο που θα μπει ο τόνος. :pinch: :woohoo:
4 τόνους του είπαν πως θα κάψει και εννοούσαν 4 τόνους ξερά ξύλα. (εγώ κάπου στους 5 με έξι το κόβω αλλά δε βαριέ... ας πούμε για 4 τόνους). Με δεδομένο ότι στην Ελλάδα έχουμε 5 μήνες χειμώνα (Δεκέμβρης, Γενάρης, Φλεβάρης ολόκληροι και Οκτώβρης, Νοέμβρης, Μάρτης, Απρίλης από μισό) τότε θέλει κάθε μέρα να κάψει 27 κιλά ξύλα. Με max φόρτωμα τα 3 κιλά θέλει 9 ώρες να βάζει κάθε ώρα 3 κιλά.
Και αν τα ξύλα δεν έχουν 20% υγρασία αλλά 40+ τότε θέλει 15 ώρες να κάνει ΚΑΘΕ ΩΡΑ αυτή τη δουλειά.
Εεεεεε δε γίνεται.
7 kw εστία όσο καλή και να είναι είναι για σπιτι μονωμένο, στην Κρήτη, με άλλη κύρια πηγή θέρμανσης.
και στο κάτω κάτω 7 kw είναι. Έεεεεε όσο μαμάτη (είδες... τώρα έβαλα τόνο... :) ) με 2400 ευρώ (και όχι 1950... μη ξεχνάμε τον ΦΠΑ) και εστία αγοράζεις και μόνωση κάνεις. (που είσαι ρε Αστέρη.........)
Τέσπα για να γράψω και ένα νούμερο έτσι αυθαίρετο (μιας και ούτε προηγούμενη κατανάλωση ξέρουμε, ούτε περιοχή ούτε σχεδιάγραμμα ούτε τπτα) κάτω από 14 kw και για τα 110 τετραγωνικά δεν πρέπει να βάλει. Και αγωγούς πρέπει να τραβήξει για τα δωμάτια. Και βαρομετρικό τάμπερ στην καμινάδα. Και θυρίδα καθαρισμού. Και εναλλάκτη. Και σωστή διάμετρο. Και αν δε βρεί άλλον μάστορα ας τον πληρώσει τα 700 που θέλει για την εργασία του, αλλά για την εστία να πάρει μία εστία που θα διαλέξει με βάση την τιμή και τα kw που θα βγάζει.
Ο άνθρωπος θέλει να ζεστάνει το σπίτι του. Και ήδη έχει απογοητευτεί και λέει ας ζεστάνω μόνο το σαλόνι. Ε δεν είναι έτσι. 110 τετραγωνικά ζεσταίνονται όλα. Απλά θα έχει λίγο περισσότερη γυψοσανιδοδουλειά. Αλλιώς θα έρθει τουχρόνου και θα κάνει νήμα πως να μεταφέρω ζέστη στα δωμάτια.

ΥΓ περί βερμικουλίτη.
3 κιλά ξύλα την ώρα σε εστία (που απάγει με κάποιο τρόπο την θερμότητά της και αφήνει και κάποιο ποσό να φύγει από το τζάμι με ακτινοβολία) δε πάει να έχει μέσα η εστία όχι βερμικουλίτη, ουράνιο και πλουτώνιο και χρυσό να έχει δε σε χαλάνε ούτε στα 2 ούτε στο 1 μέτρο. Απλά τα παπατζιλίκια του ενός (αααααα!!!!! η δικιά μας έχει βερμικουλίτη) τα έφερε τούμπα ο άλλος παπατζής (βερμικουλίτης???????? πα πα πα πα πα... στα 2,5 μέτρα θα κάθεσαι.....) (σκέφτομαι εγώ ο πονηρός)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": james9

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142759 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Τζακι Lotus H470w

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: ...
Αν οποιοσδήποτε δε σου δείξει εστία που σε ενδιαφέρει αναμμένη, ζήτησε οπωσδήποτε να τη δεις σε κάποιο άλλο σπίτι αναμμένη, ρώτα τον κάτοχό της, παίξε λίγο μαζί της....... (με την εστία εννοώ) άνοιξε πόρτα, πείραξε κλαπέτο, πείραξε αέρα καύσης.... θα καταλάβεις.....


Το άλλο που διαφωνώ (σκέτο διαφωνώ :P ) είναι το παραπάνω.
Ο φίλος μας εδώ φαίνεται πήγε από τον Αννα στον Καϊάφα.
Εστία ανοιγόμενη σκέφτεται να πάρει.
Και γιατί?
Γιατί πήγε και την είδε. Αλλά μη έχοντας γνώσεις (αυτό είναι το λάθος του... που δε το έχει ρίξει στην μελέτη) αυτό που είδε είναι μία εντυπωσιακή εστία που ανοίγει πολύ όμορφα προς τα επάνω.
Το πως θα πετύχει ρύθμιση του ελκυσμού του θα το αναρωτηθεί αφού την βάλει.
Δε συζητάμε για δευτερογενή...
Ούτε για απόδοση σε max και min ποσότητες φόρτωσης ξύλων.

Τι επιλογές έχει λοιπόν ο θεματοθέτης?
Βρίσκει μία σοβαρή εταιρεία ο ίδιος, αγοράζει την εστία και ότι χρειάζεται για την καμινάδα, (πιθανώς τον θερμοθάλαμο) ΚΑΙ για την διανομή στα δωμάτιά του και μετά (με καθοδήγηση από την εταιρεία και ίιιιιιισως και εδώ) βρίσκει έναν μάστορα και του λέει "φίλε έχω αυτά. Πόσα θες για να μου κάνεις αυτά (και του δείχνει σχεδιάγραμμα που θα του έχει βγάλει η εταιρεία)? Πόσα θες??? 700?? για να κάνουν δουλειά 3 μέρες 2 τσιράκια που θα πάρουν 160 ευρώ???????? Οκ.. 700. Τα μισά τώρα τα παίρνεις και τα άλλα μισά μία εβδομάδα από την τοποθέτηση ΚΑΙ καλή λειτουργία"

Πάντως το πάνε να δεις μία εστία σε κάποιον που δεν έχει ιδέα τι κοιτάζει είναι λάθος. Είναι σαν να σμπρώχνεις ένα αρνί μέσα στο στόμα του λύκου. Πάνε να δείς μία εστία και κάνε το εξής και ρώτα το δείνα και κοίτα με το τάδε όργανο αυτό τότε ναι... είναι κάτι που θα έχει νόημα.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142762 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Τζακι Lotus H470w
Γιώργο,

εγώ πάλι θα συμφωνήσω μαζί σου.

α) Μα του είπα, αν δεν μπορεί να δει σε μαγαζί αναμμένη κάποια εστία, να ζητήσει να τη δει κάπου τοποθετημένη. Και να "παίξει" μαζί της. Έχει γκάζι? φρένο? αν τη φορτώσει...γκαζώνει? φρενάρει?
β) Είπα να ρωτήσει και τον ιδιοκτήτη της..... είναι αυτός ευχαριστημένος.... μαζί της?
γ) Όσο και να διαβάζω για αμάξια, δε θα γίνω ειδικός, θα πάω στις εκθέσεις να τα δώ, θα κάνω test-drive, θα ρωτήσω και μερικούς που έχουν το ίδιο μοντέλο και βλέπουμε.

Και γω νομίζω ότι χρειάζεται μεγαλύτερη ισχύ. ϊσως και μεταφορά ζεστού αέρα για να καλύψει το σπίτι.

Νομίζω ότι ο lotus470w ανοίγει ανοιγόμενα κανονικά, και όχι σαν lamborgini.. Εξάλλου, του πρότεινα και άλλες πολλές (αξιόλογες νομίζω) φίρμες.

Ένα πάντως είναι ΣΙΓΟΥΡΟ: Εδώ μέσα είμαστε πρόθυμοι να τον βοηθήσουμε.
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142763 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζακι Lotus H470w
Κρητικέ, πολύ ανάδρομος Ερμής έπεσε χθες και σήμερα!


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142769 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Τζακι Lotus H470w
Σταύρο.... δε σε έπιασα.... είναι που δεν το έχω και με τα ζώδια....

Anyway... καλή καρδιά....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ