Τζακι Lotus H470w

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142675 από james9
Απαντήθηκε από james9 στο θέμα Τζακι Lotus H470w

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Ρε συ james0 ή James-007 θα μας τρελάνεις?

Δεν είπες πως το τζάκι το είδες αναμμένο? Είχε κανένα κάγκελο στα 2 μ ώστε να μην ψήνονται όσοι το βλέπουν?

Κοίτα, δεν ξέρω τι ισχύ χρειάζεσαι (άρα τι απώλειες έχεις να καλύψεις), αν έχεις χώρο για ξύλα, αν γουστάρεις το πέλλετ, και χίλιες άλλες 2 παραμέτρους. Ξέρω όμως ότι τα LOTUS είναι ΜΑΜΑΤΑ τζάκια. ΤΕΛΟΣ.

Τώρα, ο κάθε μάστορας μπορεί να προτείνει ότι νομίζει καλύτερο. Αν δε δεις το τζάκι να καίει, ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Δες και αυτό το νήμα......

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0

Λέει κάποια χρήσιμα πράγματα νομίζω.

Άλλες μάρκες εστιών με "κάκαλα", είναι:

Kratki, Lotus, Brunner, Jotul, Nordpeis, Haas+Son, Dovre, Supra, Spartherm και άλλες.

ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΙΣ ΑΝΑΜΜΕΝΟ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΑΣΤΕΙΣ

Προσπερνω καλοπροεραιτα την ειρωνεία κ απαντώ. Το είδα αναμμένο το Lotus γιαυτό απορησα με ότι μου είπε ο δεύτερος. Γιαυτό επίσης κ ρώτησα τι προτείνετε εσείς βερμικουλιτη ή μαντεμενιο για την απόσταση που ανέφερα.

Πουθενά δεν είπα ότι δεν είναι καλό το Lotus, με τα 4 χιλιάρικα κόστος διαφωνησα όπως κ εσείς από όσα μου είπατε.

Αν ο φίλος από πάνω έχει την kratki ας μου προτείνει kratki κ να τον φέρω να μου το περάσει κιόλας, ειλικρινά. Αν τα ήξερα όλα δεν θα ρωταγα. Διαβάζω, ρωτάω σε μαστορες, ρωτάω κ εσάς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142680 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζακι Lotus H470w
Οι εστίες με μόνωση (βερμικουλίτη, σαμοτ, ακουμοτ κλπ) λόγω της χαμηλότερης συσσώρευσης της θερμότητας από τα τοιχώματα, βοηθούν στο ανέβασμα υψηλότερης θερμοκρασίας στην εστία της φωτιάς, κατά κάποιο τρόπο "αντανακλάται" η ζέστη. Έτσι έχουμε δυνατότερη καύση, αλλά και διαφορετικό τρόπο κατανομής της θερμότητας. Ένα μεγάλο ποσοστό το παίρνεις μέσω ακτινοβολίας από το τζαμί και το υπόλοιπο από μεταγωγή του αέρα, εντός της φούσκας. Στις μαντεμένιες συμβαίνει το αντίθετο, το μεγάλο ποσοστό το παίρνεις στη μεταγωγή και το μικρότερο στην ακτινοβολία.
Το τι θα αποφασίσει κανείς, εξαρτάται από τον τρόπο που θέλει να την χρησιμοποιήσει.
Για την περίπτωση σου μια εστία με μόνωση θα σε βόλευε για να την καις στο ρελαντί (για να αντέχεις την ζέστη σε μικρή απόσταση), με χαμηλή μεν κατανάλωση αλλά χωρίς να μπορείς να ζεστάνεις ικανοποιητικά ούτε καν τον ενιαίο χώρο. Με μια μαντεμένια θα έχεις ελαφρώς μεγαλύτερη κατανάλωση αλλά και καλύτερη κατανομή της θερμότητας στον χώρο.
Αν δε επιλέξεις μια εστία με αρκετή ισχύ (πχ 16-18kW), θα υπάρχει μελλοντικά και η δυνατότητα, με αγωγούς να θερμαίνει και το υπόλοιπο σπίτι.
Ο Δημήτρης, σεβόμενος τους κανόνες του φόρουμ, δε νομίζω να σου κάνει κάποια προσφορά από εδώ.
Οι εστίες του είναι ιδιαίτερα δημοφιλείς σε αυτόν τον χώρο και υπάρχουν πολλές εγκαταστάσεις και αντίστοιχα νήματα για να πάρεις μια ιδέα. Αν θελήσεις να επικοινωνήσεις μαζί του, μπορείς με άλλους τρόπους.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142696 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Τζακι Lotus H470w
Ο συμφορουμιτης Φουσκιτακης δεν σε ειρωνευόταν παραπάνω...απλα επειδή την έχει ψιλοπατησει με την εστία του και μετά από πολλούς πειραματισμούς έκανε ωραία δουλειά,φώναζε -και καλώς το κανει-να μην πάθουν και άλλοι τα ίδια..
Εδω στην Κρήτη λέμε...απου καει στην κολοκύθα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142697 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Τζακι Lotus H470w

GGEOR7777 έγραψε: Ο συμφορουμιτης Φουσκιτακης δεν σε ειρωνευόταν παραπάνω...απλα επειδή την έχει ψιλοπατησει με την εστία του και μετά από πολλούς πειραματισμούς έκανε ωραία δουλειά,φώναζε -και καλώς το κανει-να μην πάθουν και άλλοι τα ίδια..
Εδω στην Κρήτη λέμε...απου καει στην κολοκύθα

Υπομονή εδω μέσα που μπήκες θα την βρεις την άκρη...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142700 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Τζακι Lotus H470w

GGEOR7777 έγραψε:

GGEOR7777 έγραψε: Ο συμφορουμιτης Φουσκιτακης δεν σε ειρωνευόταν παραπάνω...απλα επειδή την έχει ψιλοπατησει με την εστία του και μετά από πολλούς πειραματισμούς έκανε ωραία δουλειά,φώναζε -και καλώς το κανει-να μην πάθουν και άλλοι τα ίδια..
Εδω στην Κρήτη λέμε...απου καει στην κολοκύθα φυσάει και το γιαούρτι.
Εδω που μπήκες θα βρεις την άκρη....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142703 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Τζακι Lotus H470w
james9, sorry, παρεξηγήθηκα, αλλά έχεις δίκιο.

Δε σε ΕΙΡΩΝΕΥΤΗΚΑ, αλλά σε πείραξα. Οκ, δε σε ξέρω και από χθες... έχεις δίκιο. Αλλά αφού το είδες το lotus, δεν κατάλαβες πως ζεσταίνει? Δεν πήρες μια ιδέα? Τώρα για τα 4 χιλιάρικα.... σόρυ, αλλά τα μεταξωτά βρακιά.... απαιτούν και επιδέξιους κώλους....

Αν οποιοσδήποτε δε σου δείξει εστία που σε ενδιαφέρει αναμμένη, ζήτησε οπωσδήποτε να τη δεις σε κάποιο άλλο σπίτι αναμμένη, ρώτα τον κάτοχό της, παίξε λίγο μαζί της....... (με την εστία εννοώ) άνοιξε πόρτα, πείραξε κλαπέτο, πείραξε αέρα καύσης.... θα καταλάβεις.....
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ