Τζακι Lotus H470w

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142402 από james9
Απαντήθηκε από james9 στο θέμα Τζακι Lotus H470w

anisos έγραψε: καλο θα ειναι να πας σε ενα κοντινο αντιπροσωπο να σου εξηγησει ολες σου τις απορίες που έχεις.
γιατι τα τζακια, και εισαγωγή αέρα έχουνε και θερμοθάλαμο και εισοδο για μοτερ..
αν βρω χρονο θα ανεβασω φωτο το απογευμα.. καλο θα ειναι ο φιλος μας να παη να δει την εστια να αναβει και οτι εστια επιλέξει να την δει να αναβει.
οσο για τα δωματια μπορει να αφησει ετοιμοι παροχη για μελλοντικη χρηση προς τα δωματια.


Φιλε μου το lotus το ειδα να καιει κ το 470 kai to 570 . Για την παροχη που λες το εχω υποψιν μου ειναι καλη ιδεα. Οσο για τις αποριες εχω απειρες, διαβαζω πολυ εδω μεσα και στον επομενο μαστορα θα ρωτησω πολλα πραγματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142555 από james9
Απαντήθηκε από james9 στο θέμα Τζακι Lotus H470w
Αγαπητοι φιλοι επιστρεφω με νεοτερα.

Εφερα 2ο μαστορα σπιτι ο οποιος μου προτεινε να παω σε λυση αεροθερμου μαντεμενιου τζακιου της εταιριας velco. Μου ειπε οτι εχει 500αρι μοτερ κ θα ζεσταινω ολο το σπιτι . Θα τραβαει φρεσκο αερα οπως ειπε απεξω και θα πεταει ζεστο απο δυο γριλιες απο πανω , εχει θερμοσταση εξωτερικο που χτυπαει στους 120 βαθμους και μετα ρυθμιζει μονο του την φωτια. Η πορτα ανοιγει και πανω και εξω, εχει αεροκουρτινα, και θα μου καιει γυρω στους 4 τονους τη χρονια. Ολα αυτα χωρις να εχει κανει ακομα μετρησεις κλπ και οτι ολο μαζι θα μου κοστισει χοντρικα 3000 συν πλην.

Τον ρωτησα γιατι να μην βαλω ενεργειακο τζακι με βερμικουλιτη που ηταν και η προταση του πρωτου μαστορα. Μου ειπε οτι αναπτυσει πολυ μεγαλες θερμοκρασιες κ εκπεμπει μεγαλη θερμοτητα το τζακι οποτε θα ειναι αδυνατον να κατσω στο 1-1,5 μετρο οπως θα μπορω να κανω με το αεροθερμο που προτεινε.

Αυριο θα παω απο εκει κ μου ειπε οτι τα εχει κ τα δυο στο μαγαζι και καινε κ θα δω αυτα που μου ειπε ιδιοις ομμασι. Πραγμα το οποιο θα κανω μιας κ οτι μου ειπε ειναι αντιθετο με οτι μου ειπε ο πρωτος.

Βαζω δυο φωτο να δειτε τα δυο τζακια για τα οποια μιλησαμε. Περιμενω τη γνωμη σας γιατι η αληθεια ειναι οτι μπερδευτηκα περισσοτερο .




Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142575 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ στο θέμα Τζακι Lotus H470w
τι άλλο θα ακούσουμε ..................ειλικρινά είναι να σε βγάζουν απο τα ρούχα σου μερικοί !!
φίλε μου αν και με το Σουφλερο έχω μια προσωπική κόντρα χίλιες φορές να πας να σου βάλει αυτός το τζάκι παρά αυτά που ακούω .για ρώτα τον τζακά αύριο που θα μας απο εκεί 1 πράμα μόνο !!
θα πάρει απο έξω 500 κυβικά και θα τα βάζει στο σπίτι σου που χωράει 110 * 2,70 το ύψος σου 297 κυβικά μείον ντουλάπες κουζίνες καναπέδες περίπου 250 κυβικά !!250 +500 = 750 !!το σπίτι σου όμως δεν είναι μπαλόνι άρα όσα κυβικά θα σου βάλει τόσα θα σου βγάλει !!και τι αέρας είναι αυτος που θα βγει ??? και μην ακούσω την γνωστή καραμέλα περί ανανέωσης του αέρα στο σπίτι ..........αυτή θα την κάνεις απο επιλογή σου όταν γουστάρεις εσύ ανοίγοντας για 5 λεπτά τα παράθυρα σου !!
4 τόνους ξύλα στη Λαμία για 110 τ.μ ??αυτό το υπολόγισε απο τις απώλειες του σπιτιού σου???
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": james9

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142582 από james9
Απαντήθηκε από james9 στο θέμα Τζακι Lotus H470w

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: τι άλλο θα ακούσουμε ..................ειλικρινά είναι να σε βγάζουν απο τα ρούχα σου μερικοί !!
φίλε μου αν και με το Σουφλερο έχω μια προσωπική κόντρα χίλιες φορές να πας να σου βάλει αυτός το τζάκι παρά αυτά που ακούω .για ρώτα τον τζακά αύριο που θα μας απο εκεί 1 πράμα μόνο !!
θα πάρει απο έξω 500 κυβικά και θα τα βάζει στο σπίτι σου που χωράει 110 * 2,70 το ύψος σου 297 κυβικά μείον ντουλάπες κουζίνες καναπέδες περίπου 250 κυβικά !!250 +500 = 750 !!το σπίτι σου όμως δεν είναι μπαλόνι άρα όσα κυβικά θα σου βάλει τόσα θα σου βγάλει !!και τι αέρας είναι αυτος που θα βγει ??? και μην ακούσω την γνωστή καραμέλα περί ανανέωσης του αέρα στο σπίτι ..........αυτή θα την κάνεις απο επιλογή σου όταν γουστάρεις εσύ ανοίγοντας για 5 λεπτά τα παράθυρα σου !!
4 τόνους ξύλα στη Λαμία για 110 τ.μ ??αυτό το υπολόγισε απο τις απώλειες του σπιτιού σου???

Βλέπω ότι γνωρίζεις πρόσωπα κ πράγματα οπότε μάλλον είσαι ο άνθρωπος μου.
Θα ρωτήσω αυτό που μου είπες εννοείται. Ποια είναι η γνώμη σου για το είδος του τζακιου; Στεκουν αυτά που είπε; Κ εφόσον ξέρεις για ποιους μιλάμε θα ήθελα κ την συμβουλή σου που να καταλήξω μην πέσω σε αεριτζη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142584 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Τζακι Lotus H470w
4000€ για τζάκι 7KW???

Τα ξύλα πόσο τα βρίσκεις?
Πέλλετ γιατί δεν το σκέφτεσαι?

Κοίτα και εδώ να πάρεις μια ιδέα www.michanikos.gr/files/file/577-%CF%85%...D%CF%83%CE%B7%CF%82/
Στο excel βάλε σαν input το πετρέλαιο που καις και κοίτα με τις τιμές καυσίμων στην περιοχή σου , σε πόσα χρόνια θα αποσβέσεις.
Αν πχ τα 4000€ τα αποσβέσεις σε 20 χρόνια , ε μάλλον δεν είναι κ καλή επιλογή. Άσε που είναι ανεπαρκής σαν μέθοδο θέρμανσης.

Δώσε και κάνε μια μελέτη σε μηχανικό.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142585 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ στο θέμα Τζακι Lotus H470w
κάτσε και διάβασε λίγο στο φόρουμ έχουν γραφτεί σχεδόν τα πάντα για τα τζάκια και για τη σωστή λειτουργία τους !!θα σου πω μόνο οτι το μόνο σωστό που σου είπε είναι οτι όντως τα τζάκια με μονωτικές πλάκες έχουν μεγάλη ακτινοβολία και δεν τα βάζουμε αν έχουμε κοντά ενα καναπέ !!είμαι υπέρ τον τζακιών τύπου foyer και αν έχεις θέμα και δεν μπορείς να βάλεις με μονωτικές πλάκες βάλε ενα μαντεμένιο .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ