Τζακι Lotus H470w

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142376 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τζακι Lotus H470w
ασχετα τι μπορει να σου πουμε εμεις ...θα πρεπει να κανεις μια βολτα να δεις μερικες εστιες και φυσικα να παρεις και αντιστοιχες προσφορες και μετα να κατασταλαξεις και το βασικοτερο ...να σε "εμπνευσει" και ο μαστορας :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142383 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Τζακι Lotus H470w
Το να δώσεις 4100 (που θα σου βγάλει και κανά άλλο φασούλι και θα φτάσεις τα 4,5) για να ζεστάνεις ένα σπίτι 110 τετραγωνικών που στην τελική ΔΕΝ θα ζεσταθεί όλο και αυτό το δεχόμαστε εξαρχής με μία εστία των 7 kw έεεε δε νομίζω να το λές και πετυχημένη κίνηση.

Όπως επίσης δε το βλέπω και καλό νουμεράκι το να πληρώσεις κάποιον 700 ευρώ (500 ευρώ για εργασία + 200 για αδιατάρακτη κοπή 2 ορόφων) (άραγε και άλλα 150για ΦΠΑ???) για 2 μέρες δουλειά

Όπως επίσης δε βλέπω και καλό νουμεράκι το ότι θα βάλεις 9,5 μέτρα καμινάδα Φ150 ενώ ο κατασκευαστής γράφει για 3,5 με 4,5 στο Φ150 (ΆΡΑ πολύ πιθανό το βλέπω του χρόνου να μας ρωτάς πως θα ρίξεις τον ελκυσμό)

Όπως επίσης δε βλέπω με καλό μάτι το 245 ευρώ ΣΥΝ ΦΠΑ (δλδ 43 ευρώ το μέτρο) για καμινάδα διπλής μεν αλλά με τι βάρος και τι ποιότητα? Γιατί του ΑΓΩΓΟΣ με 180 kg/m3 βάρος μόνωσης την βρίσκεις εδώ με 40,17 ευρώ το μέτρο (παρεπιπτόντως στο site της ΑΓΩΓΟΣ είναι ακριβότερα !!!!!) ενώ κάποια άλλη πχ που βρήκα εδώ με 5 λεπτά ψάξιμο έχει 37,66 ευρώ το μέτρο αλλά με βάρος μόνωσης 60 kg/m3. Το ίδιο ισχύει προφανώς και για τα λοιπα εξαρτήματα και ας γράψω πχ ότι στο site της ΑΓΩΓΟΣ ένα απλό στήριγμα καμινάδας έχει 10 ευρώ ενώ το ενισχυμένο έχει 20)

Όπως επίσης δε βλέπω και να σου γράφει για θυρίδα - πώμα καθαρισμού

Όπως επίσης δε βλέπω να σου γράφει ακριβώς τι τύπο καπέλου θα σου βάλει.

Όπως επίσης δε βλέπω τίποτα απολύτως για το πως θα ζεσταθούν τα δωμάτια. Μπορεί να λες δε θέλω να ζεσταθώ με το τζάκι αλλά κάτσε να δεις που θα πάει η ΔΕΗ την kwh σε κανά δύο χρόνια και τότε θα έρθεις να το ξανασυζητήσουμε. Μόνο που τότε θα λές "βρε να πάρει... γιατί δε τα έκανα από την αρχή αυτά

Τέλος ας πάμε και σε ένα άλλο θέμα. Βλέπω 3 περσίδες 15χ25. Αν φανταστώ ότι οι δύο είναι για την έξοδο του αέρα και η τρίτη για την είσοδο και θα σου κάνει την κασέττα foyer τότε μάλλον σε βλέπω να ρωτάς γιατί έχεις μικρή ροή αέρα και μεγάλες θερμοκρασίες. Και αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί δεν βλέπω τίποτα για μοτέρ. Αφού περί κασσέτας πρόκειται.

Αααα ναι... να μη ξεχάσω. Δε βλέπω τίποτα περι ανοίγματος και "όδευσης" του αέρα καύσης προς το σημείο που τραβάει αέρα καύσης η κασσέτα. (το οποίο επειδή δεν την έχω ξαναδει και ούτε είδα τίποτα στο manual δεν έχω και ιδέα που είναι)

Αυτάααααα... :ohmy: :huh: :dry:
Σόρρυ αν σε στεναχώρησε αυτό το σεντονάκι που έγραψα αλλά αυτά μου ήρθαν στο μυαλό και σου τα έγραψα για να ψαχτείς κάπως καλύτερα.

ΥΓ. Αυτό που με κάνει πάντως εντύπωση είναι που σε όλα τα διαφημιστικά της lotus δεν βλέπω ΠΟΥΘΕΝΑ ανοίγματα για να βγάζουν ζεστό αέρα. Και σε κανένα manual δε βλέπω τίποτα για κατασκευή θερμοθαλάμου. Τελικά ζέστη βγάζουν μόνο με ακτινοβολία????
Τελικά είναι κασέτες χωρίς όμως μοτέρ?????
Ή είναι foyer χωρίς κώνο??????


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142384 από james9
Απαντήθηκε από james9 στο θέμα Τζακι Lotus H470w

Gdevil έγραψε: Το να δώσεις 4100 (που θα σου βγάλει και κανά άλλο φασούλι και θα φτάσεις τα 4,5) για να ζεστάνεις ένα σπίτι 110 τετραγωνικών που στην τελική ΔΕΝ θα ζεσταθεί όλο και αυτό το δεχόμαστε εξαρχής με μία εστία των 7 kw έεεε δε νομίζω να το λές και πετυχημένη κίνηση.

Όπως επίσης δε το βλέπω και καλό νουμεράκι το να πληρώσεις κάποιον 700 ευρώ (500 ευρώ για εργασία + 200 για αδιατάρακτη κοπή 2 ορόφων) (άραγε και άλλα 150για ΦΠΑ???) για 2 μέρες δουλειά

Όπως επίσης δε βλέπω και καλό νουμεράκι το ότι θα βάλεις 9,5 μέτρα καμινάδα Φ150 ενώ ο κατασκευαστής γράφει για 3,5 με 4,5 στο Φ150 (ΆΡΑ πολύ πιθανό το βλέπω του χρόνου να μας ρωτάς πως θα ρίξεις τον ελκυσμό)

Όπως επίσης δε βλέπω με καλό μάτι το 245 ευρώ ΣΥΝ ΦΠΑ (δλδ 43 ευρώ το μέτρο) για καμινάδα διπλής μεν αλλά με τι βάρος και τι ποιότητα? Γιατί του ΑΓΩΓΟΣ με 180 kg/m3 βάρος μόνωσης την βρίσκεις εδώ με 40,17 ευρώ το μέτρο (παρεπιπτόντως στο site της ΑΓΩΓΟΣ είναι ακριβότερα !!!!!) ενώ κάποια άλλη πχ που βρήκα εδώ με 5 λεπτά ψάξιμο έχει 37,66 ευρώ το μέτρο αλλά με βάρος μόνωσης 60 kg/m3. Το ίδιο ισχύει προφανώς και για τα λοιπα εξαρτήματα και ας γράψω πχ ότι στο site της ΑΓΩΓΟΣ ένα απλό στήριγμα καμινάδας έχει 10 ευρώ ενώ το ενισχυμένο έχει 20)

Όπως επίσης δε βλέπω και να σου γράφει για θυρίδα - πώμα καθαρισμού

Όπως επίσης δε βλέπω να σου γράφει ακριβώς τι τύπο καπέλου θα σου βάλει.

Όπως επίσης δε βλέπω τίποτα απολύτως για το πως θα ζεσταθούν τα δωμάτια. Μπορεί να λες δε θέλω να ζεσταθώ με το τζάκι αλλά κάτσε να δεις που θα πάει η ΔΕΗ την kwh σε κανά δύο χρόνια και τότε θα έρθεις να το ξανασυζητήσουμε. Μόνο που τότε θα λές "βρε να πάρει... γιατί δε τα έκανα από την αρχή αυτά

Τέλος ας πάμε και σε ένα άλλο θέμα. Βλέπω 3 περσίδες 15χ25. Αν φανταστώ ότι οι δύο είναι για την έξοδο του αέρα και η τρίτη για την είσοδο και θα σου κάνει την κασέττα foyer τότε μάλλον σε βλέπω να ρωτάς γιατί έχεις μικρή ροή αέρα και μεγάλες θερμοκρασίες. Και αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί δεν βλέπω τίποτα για μοτέρ. Αφού περί κασσέτας πρόκειται.

Αααα ναι... να μη ξεχάσω. Δε βλέπω τίποτα περι ανοίγματος και "όδευσης" του αέρα καύσης προς το σημείο που τραβάει αέρα καύσης η κασσέτα. (το οποίο επειδή δεν την έχω ξαναδει και ούτε είδα τίποτα στο manual δεν έχω και ιδέα που είναι)

Αυτάααααα... :ohmy: :huh: :dry:
Σόρρυ αν σε στεναχώρησε αυτό το σεντονάκι που έγραψα αλλά αυτά μου ήρθαν στο μυαλό και σου τα έγραψα για να ψαχτείς κάπως καλύτερα.

ΥΓ. Αυτό που με κάνει πάντως εντύπωση είναι που σε όλα τα διαφημιστικά της lotus δεν βλέπω ΠΟΥΘΕΝΑ ανοίγματα για να βγάζουν ζεστό αέρα. Και σε κανένα manual δε βλέπω τίποτα για κατασκευή θερμοθαλάμου. Τελικά ζέστη βγάζουν μόνο με ακτινοβολία????
Τελικά είναι κασέτες χωρίς όμως μοτέρ?????
Ή είναι foyer χωρίς κώνο??????


Καταρχην καλα κανεις κ με στεναχωρεις! Καλυτερα τωρα που δεν εχω πληρωσει ακομα , παρα μετα. Για το μαστορα να πω οτι ειναι αποδεδειγμενα καλος γιατι ςχω δει δουλεια του σε 5-6 φιλους αλλα και αποδεδειγμενα ακριβος.

Η αμοιβη του κ εμενα μου φανηκε υψηλη, το παραδεχομαι.

Αν θες εξηγησε μου λιγο το θεμα με το μοτερ, που αναφερεις. Οσο για τις γριλιες το τζακι το ειδα στην εκθεση του να καιει κ διωχνει τον αερα απο γριλια στο πανω μερος. Για το θεμα της ισχυος πιστευεις οτι θα εχω θεμα για το χωρο που ανεφερα?

Τελος να πω οτι παρολο που οσα -τεχνικα- γραφεις ειναι χρησιμα κ με βαζουν σε σκεψεις, δυστυχως δεν εχω τις γνωσεις ωστε να τα αμφισβητησω απεναντι στο μαστορα .

Ευχαριστω για το σεντονι με βοηθησες πολυ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142387 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Τζακι Lotus H470w
Θυμάμαι που ο Asteris έγραφε (σχεδόν) στον καθένα μας να το ρίξουμε στην μελέτη .....
Οπότε ίσως το πιο χρήσιμο που έχω να σε προτρέψω είναι το εξής.
Ξεκίνα από εδώ (8 σελιδούλες είναι)
Συνέχισε εδώ (εντάξει... μην αγχώνεσαι... 56 γίνανε οι σελίδες αλλά θα τα καταφέρεις.... )
Και άμα σου άνοιξε η όρεξη τότε εδώ είναι και ο γίγαντας :woohoo:

Παρεπιπτόντως ΄και για να σε βάλω σε σκέψεις κάπου είχε γράψει (πάλι) ο Asteris.
"....με 3000 ευρώ θα έδινα τα μισά για ένα foyer κομπλέ και τα άλλα μισά για μία θερμοπρόσωψη και το σπίτι θα γινόταν και φούρνος και δε θα έχανε πάνω από ένα με δύο βαθμούς την νύχτα...." (θα το βρείς κάπου σε ένα από τα 3 νήματα που σου έγραψα. αααααα και αν έχεις θέμα με το ότι δεν φαίνονται κάποιες εικόνες τότε τα παράπονα στον jnet :huh: )

Και πάντως για να απαντήσω και στην ερώτησή σου σχετικά με την ισχύ θα σου γράψω το εξής.
Δοκίμασε τέλη Δεκέμβρη να ζεστάνεις όλο το σπίτι σου ανάβοντας για 8-9 ώρες 3 καλοριφέρ λαδιού των 2,5 kw. Έεεεε τόσο θα σου δώσει και η κασσέτα η lotus (αν και προσωπικά δεν μπορώ καν να καταλάβω από που θα τα δώσει αλλά τεσπα).
Και γράφω μόνο για 8-9 ώρες γιατί βάλε 9 ώρες δουλεύεις και λείπεις, βάλε και άλλες 6 κοιμάσαι. Και στις 9 ώρες που σου μένουν θα πρέπει ΚΑΘΕ ΩΡΑ να ρίχνεις από 2,5 κιλά ξύλα. Αν τυχόν θα πρέπει να πας το παιδί στη σχολείο λυπάμαι.. δεν γίνεται να είχες βάλει 5 κιλά ξύλα. Αν τυχόν θα θέλεις να πας να πιείς ένα καφέ πάλι λυπάμαι. Η εστία σου θα σβήσει. Αν τυχόν κάτι άλλο έτυχε πάλι λυπάμαι. Ούτε αυτήν την ώρα (από τις 9 που έχεις διαθέσιμες όλες και όλες να λειτουργείς την κασέτα) θα μπορέσεις να πάρεις ζέστη από αυτή.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142388 από panosf01
Απαντήθηκε από panosf01 στο θέμα Τζακι Lotus H470w
Πιστευω οτι χρειαζεσαι μεγαλυτερη εστια για τον εξης λογο.Ο ενιαιος χωρος μπορει να ζεσταθει και με τα 7 kw,αλλα θα πρεπει να το καις πολλες ωρες και να εισαι απο πανω να του ριχνεις ξυλα,κατι το οποιο μπορει καποια στιγμη να σε κουρασει.Σε μια πιο μεγαλη εστια μπορεις να φορτωσεις περισσοτερα ξυλα ειδικα στην αρχη και να εχεις πιο αμεσο αποτελεσμα.Η εστια που σου προτεινει εχει πολυ καλο ελεγχο καυσης,αλλα ειναι πολυ ακριβη για το μεγεθος της.πχ τοσα περιπου κανει ενα dovre που ειναι μονομπλοκ και μπορει να σου ζεστανει ολο το σπιτι.Αν δεν θες αεραγωγους και μοτερ μπορεις να πας σε λυση φογιερ που βρισκεις σε αρκετα χαμηλοτερες τιμες.Επισης στο πολυ κρυο τα 7kw μπορει να ειναι λιγα.Τα λεφτα που θα δωσεις ομως ειναι αρκετα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142390 από james9
Απαντήθηκε από james9 στο θέμα Τζακι Lotus H470w
Να σας πω οτι δεν θελώ να μου τα δωσετε ετοιμα, μην παρεξηγηθω, απο χτες διαβαζω συνεχως , αλλα μερικα πραγματα ειναι δυσνοητα για μενα λογω τεχνικων ορων .

Επισης στο θεμα της εστιας εχω ενα θεμα με το χωρο . Επειδη θα μπει σε γωνια που ο πλαινος τοιχος εχει τζαμαρια με περιοριζει στο βαθος του , οποτε μαλλον γιαυτο μου προτεινε αυτη , λογω μεγεθους....Υποθετω.

Ψαχνω ηδη αλλες προτασεις , ειμαι διατεθειμενος να το καθυστερησω , ας το βαλω και του χρονου αρκει να ειναι το καλυτερο για το σπιτι μου.

Ειδα και το 570 της Lotus αλλα ειναι νομιζω της ιδιας ισχυος απλα ειναι τετραγωνο και οχι μακροστενο . Επαναλαμβανω οτι η εναλλακτικη του μαστορα για χαμηλοτερο κοστος ειναι μαντεμενιο τζακι.

Φυσικα καταλαβαινετε οτι ειμαι πελαγωμενος, το καλο ειναι οτι σιγα σιγα παιρνω χαμπαρι 2-3 πραγματα και θα ξερω να επιχειρηματολογησω απεναντι στον εκαστοτε μαστορα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ