Ρυθμιση στροφών βεντίλατερ

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142024 από stefapat
καλημερα, εχω ενα ενεργειακο αεροθερμο τζακι starfire s80. το τζακι συνοδευεται απο ενα ροοστατη της olympia electronic. ειναι προγραμματσμενο στα εργαστσιακα του να ανοιγει στους 45 βαθους και μεχρι τους 95 να ανεβαζει τις στροφεσ μεχρι τερμα. εμπειρικα κανεις του εχει αλλαξει ρυθμιση? μηπος ειναι σωστοτερο να ξεκιναει αργοτερα.και με μικροτερο βημα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142026 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Ρυθμιση στροφών βεντίλατερ
Εγώ το έχω στο ημιαυτόματο και το μοτέρ να ξεκινάει στους 50 με ρύθμιση να δουλεύει στο 60% για να μην με ενοχλεί ο θόρυβος. Είναι συνδεδεμένο σε αερόθερμο καμινάδας.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142027 από stefapat
Απαντήθηκε από stefapat στο θέμα Ρυθμιση στροφών βεντίλατερ
και τι μεση θερμοκρασια σου βγαζει το τζακι? τι σημαινει ειναι συνδεδεμενο σε αεροθερμο καμιναδας? εγω στο αυτοματο σε ενα δυνατο αναμα εχω 80-90 βαθμουσ για μια ωρα και μετα 55-60 για αλλες 3 ωρες στις ποιες νομιζω οτι δεν μου προσφερουν κατι σε ζεστη.
ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142036 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
stefapat ... Στέφανος από Πάτρα ....? χεχε

Έχεις manual για τον controller ? Εγώ έχω τον ίδιο controller, ανοίγει στους 80 και τερματίζει στους 120.
Και συτό, για να έχω χαμηλές ταχύτητες και κάπως μικρότερο θόρυβο.

Αν θες, στέλνω το manual στα αγγικά/ελληνικά. Αλλά η ελληνική μετάφραση είναι λίγο μιναρέϊκη.

Η παράμετρος "SET" καθορίζει που θα ανοίξει, και η παράμετρος "dEL" το σε πόσους βαθμούς θα πάει τέρμα. Παράδειγμα: Με SET=70 και dEL=40, σημάινει ότι ξεκινάει με ταχύτητα 1 στους 71 βαθμούς, και μέχρι τους 70+40=110 έχει πάει στη μέγιστη ταχύτητα=10.

Και μιας ρε Στέφαεέχεις και εσύ starfire,έστω την καινούρια τους εστία την S80, πες μου σε παρακαλώ κάτι, τίμια όμως, την αλήθεια.... όταν κλείσεις τελείως το μοχλουδάκι του αέρα καύσης, όταν δηλαδή με ΠΥΡΩΜΕΝΗ εστία, το πας από τέρμαανοιχτό σε τέρμα κλειστό, κόβει καθόλου η φλόγα?Λίγο ..? Πολύ? Εντελώς....? Πόσο κόβει ...?
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142038 από stefapat
Απαντήθηκε από stefapat στο θέμα Ρυθμιση στροφών βεντίλατερ
οποτε τις εχεις αλλαξει τις ρυθμισεις. Ναι γνωριζω πως αλλαζουν ευκολο ειναι. Ειδες διαφορα αλλαζοντας η μονο για το θορυβο γιατι σχετικα το θεωρω αθορυβο το τζακι η μαλλον οχι ενοχλητικο. Οσον αφορα το ρυθμιστη πραγματικα οσο και αν το δοκιμασα με λιγο η πολλη φωτια με ξερα η μπρικετες νομιζω οτι δεν κανει καμια διαφορα. Λες και δεν υπαρχει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142058 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Μου κάνει φοβερή εντύπωση που το λες αθόρυβο...... Εμένα έχει 1000 m3/h και κάνει πολύ φασαρία (έχω την εστία starfire, k-evo 100, ίσιο.

Πράγματι το μοχλουδάκι του 1γενή αέρα, δεν κάνει καμμία διαφορά γιατί απλά μπάζει η πόρτα.

Σχετικά με το βεντυλατέρ. Καλό είναι, τουλάχιστον στο άναμμα, να το αφήνεις να πυρώνει καλά πριν αρχίσει να το ψύζει το βεντυλατέρ. Γι' αυτό έχω το SET στο 70 ή 75 ή 80. Και μετά μέχρι τους 100 ή 110 ή 120 να φουλάρει ταχύτητες.

Κρίμα ρε γαμώτο, γιατί δεν είναι φτηνή εστία, και δεν είναι δύσκολο, ούτε την πόρτα να σφραγίσουν αλλά και τον αέρα να τον ρυθμίσουν σωστά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ