Ρύθμιση Ελκυσμού

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141656 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Gdevil δώσε το τηλέφωνο να σε πάρω να στο πω τελικά ............

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141905 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ρύθμιση Ελκυσμού
Οτι είναι σωστή και καλή πρακτική (και ειδικά σε εστίες που δεν έχουν καλή ρύθμισή του αέρα καύσης ή πιο απλά "μπάζουν") η ρύμθιση του ελκυσμού με βαρομετρικό τάμπερ το κατάλαβα τελικά. :silly: :woohoo: . Είναι που δυστυχώς ούτε την γνώριζα όταν ασχολήθηκα με την εστία μου ούτε υιοθετείτε αρκετά στην Ελλάδα :(.

Πάντως στο τηλ θα μιλήσουμε γιατί θέλω κάποια υλικά αλλά δυστυχώς ο χρόνος να ασχοληθώ με μαστορέματα έχει περιοριστεί πολύ τελευταία...
Thx anyway... :)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141910 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Ρύθμιση Ελκυσμού
Γιώργο...

Το βαρυτικό (υιοθετώ τον όρο του Δημήτρη, και οχο βαρομετρικό) είναι η ενδεδειγμένη λύση.

Είδα πριν μερικές μέρες εστία Spartherm σε μαγαζί στην έκθεση. Foyερ, δε νομίζω να ήταν μαντεμένιο, με 2γενή, με "πυρόπλακες" μέσα (σπέπει να ήταν αυτό που έχουν και τα LaNorrdica, όχι βερμικουλίτης)... είχε στον κώνο ένα "ταύ", έτοιμο για να κουμπώσει καμινάδα και βαρυτικό τάμπερ. Για μέσα στη φούσκα που είμαι αντίθετος, αλλά οι άνθρωποι που είναι σοβαροί, τό έχουν προβλέψει και η εστία είναι έτοιμη από το εργοστάσιο να δεχτεί το βαρυτικό τάμπερ.

Δε λέω κόστος της εστίας γατί θα με πυροβολήσετε....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141913 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ρύθμιση Ελκυσμού
Την ίδια ακριβώς αντίθεση έχω και εγώ αλλά τι να πω...
Το βάζουν το τάμπερ μέσα στην φούσκα...
Για να το κάνουν κάτι θα ξέρουν αλλά τα ποδάρια του διαβόλου είναι πολλά έλεγε ο παππούς μου...
Ασε που δε καταλαβαίνω και τι πρόβλημα υπάρχει να είναι έξω....


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141949 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Ρύθμιση Ελκυσμού
Από ότι έχω συζητήσει με το Δημήτρη (Φιλιππακόπουλο), το βάζουν ακριβώς μετά τον κώνο και στην αρχή της καμινάδας, γιατί αυτό είναι το πρώτο σημείο εξόδου των καυσαερίων και εκεί θέλουν να "μετρήσει" το τον ελκυσμό και στη συνέχεια να τον ρυθμίσει.

Μια λύση είναι να βάλεις εκεί το τάμπερ (μέσα στη φούσκα δηλαδή), να μετράει μεν σωστά, να τραβάει όμως αέρα με προέκταση αγωγού έξω από τη φούσκα, άρα έξω από το σπίτι.

Ή να τραβηχτεί ο αγωγός μέχρι έξω από τη φούσκα και έξω από το σπίτι, και να μπει το τάμπερ εξωτερικά του σπιτιού ώστε να συμπληρώνει περιβαλλοντικό αέρα. Αλλά επειδή θα μετράει σε απομακρυσμένο από την καμινάδα σημείο, ίσως θέλει λίγο "ψάξιμο" η ρύθμισή του. Ίσως θέλει δηλαδή κάποιες παραπάνω δοκιμές μέχρι να επιλεγεί σε ποια τιμή ελκυσμού θα ανοίγει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141957 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
η δεύτερη περίπτωση είναι η πιο σωστή κατά την γνώμη μου αλλά και μέσα στη φούσκα να το βάλεις δεν υπάρχει θέμα .γενικά μπορείς να κάνεις διάφορα μέχρι κι μεταξύ μόνωσης και γυψοσανίδας μπορείς να το βάλεις και να έχεις και πρόσβαση με θυρίδα επίσκεψης
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ