Ρύθμιση Ελκυσμού

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140655 από elgreco
Απαντήθηκε από elgreco στο θέμα Ρύθμιση Ελκυσμού
Να ξεκινήσω λέγοντας πως δεν είμαι ειδικός :)

Το ταμπερ καυσαερίων το εχω τοποθετήσει αμέσως στην έξοδο από το τζακι. Ειναι ματεμενιο ταμπερ 90 μοίρες γωνία με πορτακι/πρόσβαση καθαρισμού. Γνωρίζω πως η γωνία δεν ειναι ότι καλύτερο στην έξοδο αλλα δεν υπήρχε χώρος για καλύτερη δουλειά καθώς λόγω της διαμόρφωσης του σπιτιού το ταβάνι πάνω από το τζακι έρχεστε πολύ χαμηλά.

Όπως βλέπετε στη φωτό, βγαίνει έξω όπου υπαρχει τάφ καθαρισμού και μετά άμονωτη καμινάδα περί τα 7 μέτρα. Το τζακι εχει έξοδο φ250 όποτε με συστολή σε φ200 κουμπώνει πάνω το ταμπερ και η καμινάδα ειναι επίσης φ200, η οποία προϋπήρχε από το παλιό ανοιχτο τζακι.

Δεν γνωρίζω αν η λύση η δικιά μου θα ταιριάζει στην περίπτωση του κ. Φουστικακη αλλα από το βίντεο και τα λεγόμενα του βλέπω ομοιότητες με την περίπτωση μας.
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by elgreco. Αιτία: Συμπλήρωση κειμενου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140672 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
καλησπέρα και συγνώμη που αργώ να απαντώ αλλά λείπω πάλι σε ενα ταξίδι !
Φουσκιτάκη (δε λέω Γιώργο γιατί και ο άλλος Γιώργος είναι ) δεν ξέρω πως αντιδράει η καμινάδα σου σε σχέση με το τζάκι και με το δεδομένο οτι είναι φ250 θα σου πω απο την εμπειρία μου ότι αν ήταν Φ200 και το τζάκι είχε κλαπέτο με τέρμα ανοιχτά τους αέρηδες δε θα ξεπερνούσες τα 18 pa όσο και να την ζόριζες λόγο των 4 γωνιών που έχεις !!η καμινάδα σου πάντως αν θέλεις να την ελέγχεις μπορείς άνετα να βάλεις βαριτικό τάμπερ στην μονωμένη!!με έξτρα κόφτες που λες μπορεί να έκανες δουλειά αλλά ταυτόχρονα θα έκανες και υπερθέρμανση σε σημεία της εστίας που ίσως δε θα έπρεπε να γίνουν!!
GDevil το σημαντικότερο είναι η θερμοκρασία εξόδου στο καπέλο να μην έχει κατέβει κάτω από 105-115 βαθμούς
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140673 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Ρύθμιση Ελκυσμού
Τελικά, από ότι κατάλαβα Δημήτρη, η μόνη λύση είναι το βαρομετρικό τάμπερ.

Το οποίο (θα το ήθελα) εκτός σπιτιού, γα να "συμπληρώνει" αέρα από το περιβάλλον. Άρα, φεύγει ένα τμήμα αγωγού του 1 μέτρου, και τοποθετείται ένα ταυ και το υπόλοιπο λείος αγωγός. Και στο ταύ, κουμπώνει εξάρτημα από διπλό μονωμένο σε μονό αμόνωτο και μετά το βαρομετρικό τάμπερ. Καλά τα λέω ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140677 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
ίσως και όχι θα το τσεκάρω υπάρχει και βαρυτικό τάμπερ που μπορούμε να το προσαρμόσουμε στη μονωμένη !!απο την άλλη πιστεύω οτι μπορεί και να μην έχεις πολύ ελκυσμό όπως είναι βαλμένο το τζάκι σου αυτή τη στιγμή !!δείξε μου αν μπορείς ενα βίντεο μετά απο 3 ώρες καψίματος με οξυγόνο κλειστό και στεγνά ξύλα μέσα !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140680 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Ρύθμιση Ελκυσμού
και αν υποθέσουμε ότι δεν υπάρχει θέμα ελκυσμού, τότε τι φταίει και τρέχουνε οι φλόγες?

Μπάζει.... ?

Αύριο με το καλό θα το κάνω αυτό που λές. Όταν πάρω το video, να έχω και τέρμα κλειστό το τάμπερ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140709 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
δεν ξέρω το τζάκι σου αλλά κόψε τάμπερ και ανοικτό το οξυγόνο και μετά τράβα και ενα δεύτερο βίντεο , με κλειστό τάμπερ και οξυγόνο να δούμε την διαφορά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ