Ρύθμιση Ελκυσμού

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #140593 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Ρύθμιση Ελκυσμού δημιουργήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Καλησπέρα,

Θα θέσω το θεωρητικό/πρακτικό ερώτημά μου. Έστω ενεργειακή αερόθερμη εστία, που έχει αυξημένο ελκυσμό καμινάδας. Είτε λόγω μεγάλης διατομής καμινάδας, είτε λόγω μεγάλου μήκους καμινάδας, είτε λόγω συνδυασμού και των 2. Πως μπορούμε να μειώσουμε τον ελκυσμό, λαμβάνοντας υπόψη ότι:

α) ΔΕ θα βάλουμε βαρομετρικό τάμπερ,
β) ΔΕΝ πειράζουμε το ΥΠΑΡΧΟΝ τάμπερ καυσαερίων της εστίας, το οποίο κόβει μεν τον ελκυσμό, αλλά λίγο.
Ακόμα και στην τέρμα κλειστή θέση, ο ελκυσμός φαίνεται να είναι αυξημένος.

Βάζοντας θηριώδεις (που αφήνουν πολύ μικρό κενό) αυτοσχέδιες κόφτρες στο σημείο του κώνου όπου υπάρχουν οι εναλλάκτες (από πάνω τους), κάνουμε δουλειά???? Ή λόγω bernoulli χειροτερεύμουμε τα πράγματα, διότι η εξερχόμενη παροχή καυσαερίων θα ζητήσει μεγάλη ταχύτητα, και οι φλόγες θα τρέχουν ακόμα πιο γρήγορα προς τα πάνω, παρόλο που έχουμε τέρμα κλειστό και τον αέρα, και το τάμπερ ?

Υποτίθεται ότι κλείνοντας 1γενή αέρα και τάμπερ καυσαερίων, οι φλόγες πρέπει να κόβουν ΠΟΛΥ.......
Και σε ποσότητα και σε ταχύτητα.

Ευχαριστώ.
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #140594 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Κύριε μηχανολόγε καταρχήν έδωσες την ποιο σωστή απάντηση στην τελευταία σου ερώτηση !!όταν η εστία μπορεί να ρυθμίσει και την αεροκουρτίνα της και την πρωτογενή ναι πρέπει να ρυθμιστεί με αυτό τον τρόπο ο ελκυσμός !!
αλλά αν θέλεις έχω και άλλη λύση να σου δώσω ........................εκτός βαριτικού τάμπερ !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #140595 από elgreco
Απαντήθηκε από elgreco στο θέμα Ρύθμιση Ελκυσμού
Εγώ στο τζακι των γονιών μου τοποθέτησα το μαντεμενιο ταμπερ καυσαερίων επι της καμιναδας και λύθηκε το πρόβλημα, αν και το τζακι εχει ήδη δικό του εντός της εστίας αλλα δεν έκανε δουλειά διότι ο ελκυσμος ήταν μεγάλος.
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by elgreco. Αιτία: Διόρθωση κειμενου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #140596 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Ρύθμιση Ελκυσμού
Αγαπητέ Δημήτρη, σε ... "έχασα". Για ποιά απάντησή μου μιλάς?

Και ποιά είναι η λύση που προτείνεις? Τελικά, η τεράστια κόφτρα που ανέφερα..βοηθάει? Ή δημιουργεί πρόβλημα?

Τελικά, ο ελκυσμός οφείλεται μόνο στην καμινάδα ? Όσο μεγάλος και να είναι, αν κόψουμε τους αέρηδες (αεροκουρτίνα, 1γενή, 2γενή, κλπ), τότε λογικά οι φλόγες θα είναι σαν σε replay κινούμενες πάρα πολύ αργά?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #140598 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
ότι σωστά το είπες όσο αφορά τους αέρηδες !!ναι τον ελκυσμό τον δημιουργεί η καμινάδα σε συνάρτηση με την θερμοκρασία αυτής !!με 4 τρόπους μπορείς να την επηρεάσεις !!ο πρώτος με το βαριτικό τάμπερ . ο δεύτερος με την προϋπόθεση οτι η εστία σφραγίζει καλά κόβοντας τον αέρα πάλι μπορείς να το ρυθμίσεις αλλά ΠΑΝΤΑ αφήνοντας ενα 5% για την αποφυγή έκρηξης .ο τρίτος τρόπος είναι να μην επιτρέπεις στην καμινάδα να ανεβάζει θερμοκρασίες ..... και ο τέταρτος οβάλ καμινάδα !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #140599 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Ρύθμιση Ελκυσμού
Και πως θα την εμποδίσω να ανεβάσει θερμοκρασία?

Αν είναι αμόνωτη, κάνει υγροποιήσεις και μετά δεν τραβάει...

Αν δεν βάλω ξύλα να καούν, ναι τότε δε θα ζεσταθεί, αλλά δε θα καίω και το τζάκι..... :dry: :huh:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ