Ρύθμιση Ελκυσμού

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141472 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Ρύθμιση Ελκυσμού
Δημήτρη, αν δε θέλουμε να βάλουμε το βαρυτικό τάμπερ μέσα στη φούσκα του τζακιού, από το φόβο μή μας γυρίσει καπναέρια σε κάποιο περίεργο εξωτερικό ρεύμα αέρα (που επηρρεάσει το τράβηγμα της καμινάδας μας), τι κάνουμε?

Το τοποθετούμε μεν μέσα στη φούσκα αμέσως μετά την έξοδο του τζακιού ώστε να διαβάζει σωστά τον ελκυσμό, αλλά το "τροφοδοτούμε" με εξωτερικό αέρα (τραβώντας κάποιον αγωγό προς εξωτερικό τοίχο?)?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141473 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Ρύθμιση Ελκυσμού

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: ακριβώς όπως στα είπαν ο Γιώργος και ο Δημήτρης είναι !!επίσης το βαριτικό δεν κάνει 180 αλλά 110 και φυσικά λόγο φόρουμ αν αποφασίσεις να κάνεις κάτι τέτοιο θα κάνουμε σίγουρα κάτι καλύτερο .....!!


Αν μπορείτε στείλτε μου PM και κάποιο λινκ. H καμινάδα μου είναι Φ200..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141507 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
ακριβώς Γιώργο βάζουμε πάλι το ταφ το κάνουμε επέκταση μέχρι να βγούμε έξω απο το σπίτι και το τοποθετούμε εκεί !!

www.darco.com.pl/en/product-offer/art,49...t-regulator-rco.html
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234, kostas_six

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141656 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Gdevil δώσε το τηλέφωνο να σε πάρω να στο πω τελικά ............

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141905 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ρύθμιση Ελκυσμού
Οτι είναι σωστή και καλή πρακτική (και ειδικά σε εστίες που δεν έχουν καλή ρύθμισή του αέρα καύσης ή πιο απλά "μπάζουν") η ρύμθιση του ελκυσμού με βαρομετρικό τάμπερ το κατάλαβα τελικά. :silly: :woohoo: . Είναι που δυστυχώς ούτε την γνώριζα όταν ασχολήθηκα με την εστία μου ούτε υιοθετείτε αρκετά στην Ελλάδα :(.

Πάντως στο τηλ θα μιλήσουμε γιατί θέλω κάποια υλικά αλλά δυστυχώς ο χρόνος να ασχοληθώ με μαστορέματα έχει περιοριστεί πολύ τελευταία...
Thx anyway... :)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141910 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Ρύθμιση Ελκυσμού
Γιώργο...

Το βαρυτικό (υιοθετώ τον όρο του Δημήτρη, και οχο βαρομετρικό) είναι η ενδεδειγμένη λύση.

Είδα πριν μερικές μέρες εστία Spartherm σε μαγαζί στην έκθεση. Foyερ, δε νομίζω να ήταν μαντεμένιο, με 2γενή, με "πυρόπλακες" μέσα (σπέπει να ήταν αυτό που έχουν και τα LaNorrdica, όχι βερμικουλίτης)... είχε στον κώνο ένα "ταύ", έτοιμο για να κουμπώσει καμινάδα και βαρυτικό τάμπερ. Για μέσα στη φούσκα που είμαι αντίθετος, αλλά οι άνθρωποι που είναι σοβαροί, τό έχουν προβλέψει και η εστία είναι έτοιμη από το εργοστάσιο να δεχτεί το βαρυτικό τάμπερ.

Δε λέω κόστος της εστίας γατί θα με πυροβολήσετε....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ