Πατεντα-Μετατροπη τζακιου σε αεροθερμο Λαρισα

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127717 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Γιώργο, τόσο εύθαυσος όσο λες είναι? Και τι γίνεται με τις σόμπες-τζακόσομπες που είναι επενδεδυμένες ολόκληρες με λάκες βερμικουλίτη? Κάθε λίγο και λιγάκι, μόλις τις ακουμπήσει ένα ξύλο, σπάνε οι πλάκες?

Μου φαίνεται λίγο "περίεργο" αυτό που είπες ότι είναι "μυγιόγγιχτος"... :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127719 από Gdevil
Γιαυτό έγραψα (τουλάχιστον αυτός που πήρα εγώ)...
:(
Δεν έχω ιδέα αν υπάρχουν διάφορες ποιότητες ή αν στα τζάκια βάζουν κάτι που να κάνει το πλακάκι πιο σκληρό.
Εγώ είχα πάρει μία πλάκα 80 χ 1 μέτρο αν θυμάμαι καλά πάχους 3 εκατοστών. Χρώμα μπλέ. (το οποίο μετά την έκθεση στην θερμότητα του τζακιού έγινε άσπρο)

Και αυτό που ξέρω είναι ότι έχω στα χέρια μου ένα υλικό που είναι θαυματουργό όσον αφορά την αντοχή σε απευθείας επαφή με φλόγα και θερμοαντοχή αλλά αν τυχόν το χτυπήσω (μετά από έκθεση σε θερμότητα) σπάζει σε 2 κομμάτια.
Να φανταστείς είχα κολλήσει με κόλα την μαύρη των 1300 πάνω στη λαμαρίνα της κόφτρας διάφορα κομμάτια βερμικουλίτη. (δεν μπορούσα ένα ενιάιο γιατί εγώ έχω περίεργο σχήμα στο τζάκι)
Όταν έβγαλα την κόφτρα μία φορά νόμιζα ότι θα εξακολουθούσαν να είναι κολλημένα.
Αλλά θες δεν είχαν καλή εφαρμογή (η λαμαρίνα ψιλοστραβωμένη)
Θες δε το είχα αφήσει 24 ώρες (μάλλον αυτό έφταιγε)
Θες η θερμοκρασίες.
Τι άλλο δε ξέρω πάντως ξεκόλλησαν.
Ε, όπως έβγαζα την λαμαρίνα έγυρε λίγο και εγώ πίστευα πως τα κομμάτια από επάνω θα ήταν ακόμα κολλημένα.
Τα 2 που έπεσαν από ύψος 40 εκατοστά έσπασαν...
:(


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127723 από dimlyk

caftis έγραψε:

Gdevil έγραψε:

pontios74 έγραψε:

caftis έγραψε: Τάσο εγώ είμαι περίπτωση και τώρα αν μου έμπαινε στο κεφάλι κάτι άλλο θα άλλαζα και την oliwia.Τώρα να φανταστεις σκέφτομαι να φτιάξω δικό μου τζάκι και να το βάλω στον δεύτερο όροφο.

Na σε βοηθήσω να φτιάξεις το δικό σου και μετα εσυ να με βοηθησεις,να κανουμε το δικό μου,αλλα για τι τζάκι λέω?????
"Ρωσικό τζάκι" κρατήσου 97% βαθμό απόδοσης.Όταν τα δικα μας δίνουν 80-82%Όλα τα λεφτά είναι!!!!!!!!!!!!!

Στα ρώσικου τύπου τζάκια το πρόβλημα είναι πως βγάζουν ζέστη ακόμα και όταν δεν το θες.
Είναι πολύ καλά για την ρωσσία που έχουν συνέχεια κρύο αλλά για την Ελλάδα που μια μέρα έχει ντάλα ήλιο και την άλλη ρίχνει χιόνι (ή το πρωί έχει ψοφόκρυο αλλά το μεσημέρι με ήλιο δεν χρειάζεσαι ζέστη) ΔΕΝ νομίζω πως κάνουν

Ας καταφέρουμε εμείς να το φτιάξουμε και με τέτοια απόδοση και όταν κάνει ζέστη την βγάζουμε στο μπαλκόνι πίνοντας μπύρες. Που στην Ρωσία τέτοια μεγαλεία.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


εχεις διαθεση για ενα δοκιμαστικο project ? :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127755 από caftis
Δημήτρη είμαι μέσα αρκεί να βρούμε ελεύθερο χρόνο.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127758 από caftis
Σχετικά με τον βερμικουλιτη έβαλα στην εστία μου 2 κομμάτια και έχει τεράστια διαφορά και σε απόδοση και σε καθαριότητα τζαμιού. Θέλω να πάρω άλλο ένα κομμάτι να βάλω και στην τρίτη πλευρά. Μετά από μπουμπουνισμα κάνει δευτερογενή μονο του.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127766 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Μα η olivia, δεν είναι επενδεδυμένη με ανάλογο υλικό?

@caftis, έχω γράψει ένα σχετικό σχόλιο για το βερμικουλίτη στο θέμα DOVRE 2180. Μπορείς σε παρακαλώ να το δεις και να μου πεις αν συμφωνείς?

Φιλικά, Γιώργος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ