Πατεντα-Μετατροπη τζακιου σε αεροθερμο Λαρισα

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127544 από caftis

kiko73 έγραψε:

caftis έγραψε: Το κολεκτερ πάντως θα κάνει δουλειά θα ειναι και κάτι σαν κοφτρα .Βρες και βάλε μεσα στην εστια σου βερμικουλιτη θα δεις μεγάλη διαφορά + συν ότι δεν θα σου μαυριζει και το τζαμι λόγο της μεγάλης θερμοκρασίας στην εστία.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk


Σκεφτομαι επισης να κολλησω ακομα ενα κοματι λαμαρινας 60x20 πανω στο κολεκτερ για κοφτρα οπως λες.

Να αφήσεις κενό μην ακουμπάει κατευθείαν στο κολεκτερ 1με 2 πόντους. Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να βάλεις και μπροστά κολεκτερ έτσι ούτε θα έχεις πρόβλημα με θερμοκρασίες όπως λέει και ο gdevil ούτε με το πως θα σου χωρέσουν οι σωλήνες στο γύρισμα.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127546 από kiko73

Gdevil έγραψε: Σαν πολύ μεγάλο πρόβλημα εγώ πάντως βλέπω το πάρα πολύ μικρό κενό που αφήνουν οι τρύπες στο πάνω μέρος της κάσας της πόρτας.
Θα στραβώσει αυτό το μέρος της κάσας από την θερμοκρασία πάρα πολύ γρήγορα αφήνοντας πάρα πολύ μεγάλα κενά αέρα.
Πρέπει είτε να αλλαχτεί είτε να προστατευτεί από την θερμοκρασία


To πανω μερος της κασας ηταν αρχικα 6cm αλλα φαγαμε με τον τροχο 1cm γιατι εβρησκε στο μπροστινο μερος της γυψοσανιδας και δεν εμπαινε μεσα.
Η γυψοσανιδα λογω κατασκευαστικης αποκλισης χαμηλωνει μπροστα.
Οταν μπαινει η κατασκευη ομως στη θεση της μεσα εχουμε περιπου 1cm κενο(αερα) απο πανω οπως φαινεται στη φωτο.
Να αλλαχθει ειναι πολυ δυσκολο!!!
Πως μπορουμε να το ενισχυσουμε ή να το προστατεψουμε;
Τι μπορουμε να κανουμε για να κλεισουμε το κενο με τετοιο τροπο ωστε αν χρειαστει να μπορουμε να βγαλουμε την κατασκευη ευκολα και χωρις κοψηματα εξω απο το τζακι;

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127548 από kiko73

caftis έγραψε:

kiko73 έγραψε:

caftis έγραψε: Το κολεκτερ πάντως θα κάνει δουλειά θα ειναι και κάτι σαν κοφτρα .Βρες και βάλε μεσα στην εστια σου βερμικουλιτη θα δεις μεγάλη διαφορά + συν ότι δεν θα σου μαυριζει και το τζαμι λόγο της μεγάλης θερμοκρασίας στην εστία.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk


Σκεφτομαι επισης να κολλησω ακομα ενα κοματι λαμαρινας 60x20 πανω στο κολεκτερ για κοφτρα οπως λες.

Να αφήσεις κενό μην ακουμπάει κατευθείαν στο κολεκτερ 1με 2 πόντους. Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να βάλεις και μπροστά κολεκτερ έτσι ούτε θα έχεις πρόβλημα με θερμοκρασίες όπως λέει και ο gdevil ούτε με το πως θα σου χωρέσουν οι σωλήνες στο γύρισμα.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Να αφησω κενο 1-2 ποντους αναμεσα σε κοφτρα και κολεκτερ για ποιο λογο;
Εγω σκεφτομουν να το εχω κολητα σαν γυσο.
Ολα τα σκεφτομαι και ειμαι ανοιχτος σε προτασεις και ιδεες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127551 από caftis
Μπορείς όταν βάλεις την κατασκευή στην θέση της να την σηκώσεις και απο κάτω σφηνωσε ενα τακακι του ποντου σε όλο το μήκος.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127558 από Gdevil

kiko73 έγραψε:

caftis έγραψε: Το κολεκτερ πάντως θα κάνει δουλειά θα ειναι και κάτι σαν κοφτρα .Βρες και βάλε μεσα στην εστια σου βερμικουλιτη θα δεις μεγάλη διαφορά + συν ότι δεν θα σου μαυριζει και το τζαμι λόγο της μεγάλης θερμοκρασίας στην εστία.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk


Σκεφτομαι επισης να κολλησω ακομα ενα κοματι λαμαρινας 60x20 πανω στο κολεκτερ για κοφτρα οπως λες.

Εστία που δεν έχει εναλλάκτη στα καυσαέρια νομίζω πως χρειάζεται κόφτρα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ.
Στον σχεδιασμό κόφτρας 2 είναι τα βασικά που πρέπει να λύσεις (νομίζω)
α) τι θα γίνεται όταν καθαρίζεις την καμινάδα
(αρα σταθερό κολλημενο κομμάτι νομίζω πως είναι λάθος)
β) πως μπορείς να αυξομειώνεις την επιφάνεια της κόφτρας.
(στην αρχή που ανάβεις μία φωτιά θέλεις να βρίσκουν εύκολο δρόμο τα καυσαέρια ενώ στην διατήρηση της φωτιάς θέλεις να μένουν στον χώρο καύσης για να καίγονται)

Οπότε η λύση αν θες να κάνεις κόφτρα είναι οδηγοί και 2 μετακινούμενα (το ένα κάτω από το άλλο) κομμάτια λαμαρίνας. Επίσης προσωπικά θεωρώ πως πάααααααρα πολύ καλή δουλειά θα σου κάνει η μόνωση της κόφτρας με βερμικουλίτη.

Το μέγεθος της κόφτρας πάντως που γράφεις είναι (προσωπιή άποψη) πάρα πολύ μικρό. Ουσιαστικά αν αφήσεις κενό γύρω γύρω 2 εκατοστά θα έχεις το άνοιγμα που χρειάζονται τα καυσαέρια για να φεύγουν.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127559 από Gdevil

pontios74 έγραψε:

caftis έγραψε: Τάσο εγώ είμαι περίπτωση και τώρα αν μου έμπαινε στο κεφάλι κάτι άλλο θα άλλαζα και την oliwia.Τώρα να φανταστεις σκέφτομαι να φτιάξω δικό μου τζάκι και να το βάλω στον δεύτερο όροφο.

Na σε βοηθήσω να φτιάξεις το δικό σου και μετα εσυ να με βοηθησεις,να κανουμε το δικό μου,αλλα για τι τζάκι λέω?????
"Ρωσικό τζάκι" κρατήσου 97% βαθμό απόδοσης.Όταν τα δικα μας δίνουν 80-82%Όλα τα λεφτά είναι!!!!!!!!!!!!!

Στα ρώσικου τύπου τζάκια το πρόβλημα είναι πως βγάζουν ζέστη ακόμα και όταν δεν το θες.
Είναι πολύ καλά για την ρωσσία που έχουν συνέχεια κρύο αλλά για την Ελλάδα που μια μέρα έχει ντάλα ήλιο και την άλλη ρίχνει χιόνι (ή το πρωί έχει ψοφόκρυο αλλά το μεσημέρι με ήλιο δεν χρειάζεσαι ζέστη) ΔΕΝ νομίζω πως κάνουν


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ