Πατεντα-Μετατροπη τζακιου σε αεροθερμο Λαρισα

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127104 από caftis
Πες τα ρε συντεκνε.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127126 από Gdevil
Kiko73,
Εχεις δύο πολύ σημαντικά θέματα που δεν βλέπω (από τις φώτο τουλάχιστον) να τα έχεις λύσει
α) όπως έγραψε και ο liakjim χρειάζεται από κάπου να βγάλεις τον αέρα που θα ζεστάνεις με την κατασκευή σου.
β) χρειάζεται από κάπου να δώσεις αέρα καύσης (απαραίτητα με εξωτερικό αέρα) μέσα στην εστία σου. Στον αγωγό αυτό που θα δίνει αέρα καύσης μέσα στην εστία καλό να είναι να προσαρμόσεις τάμπερ ώστε να μπορείς να το ρυθμίζεις (αυτό εννοούσα στο άλλο ποστ που σου έγραψα)

επίσης αν καταλαβαίνω καλά το μοτέρ θα το έχεις έξω.
Είναι σημαντικό ο αέρας που θα στέλνει το μοτέρ στην κατασκευή να μην είναι εξωτερικός.
Θα χρειαστείς λοιπόν την παροχή του μοτέρ να την συνδέσεις με αγωγό ο οποίος θα καταλήγει στην άλλη άκρη του σε περσίδα στο σαλόνι σου.
Αυτή η περσίδα και ο αγωγός πρέπει να μελετηθούν ώστε και να μη σου δημιουργούν θόρυβο, και να προσαρμοστεί φίλτρο για την σκόνη, και να μη κόβουν τα κυβικά του μοτέρ.
Τέλος (προς το παρόν... :) ) νομίζω πως αυτό που λές να κάνεις με τα λαμάκια εσωτερικά είναι λάθος. Θα περιορίσεις τα κυβικά του μοτέρ αν δυσκολέψεις την διαδρομή του αέρα.
Θεωρώ πως είναι πολύ καλύτερο να κολλήσεις λάμες εξωτερικά ώστε να αυξηθεί η επιφάνεια του πάτου και να έχεις μεγαλύτερη επιφάνεια ανταλλαγής θερμότητας.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127134 από liakjim
Νομίζω πώς εφτασε η ώρα που φοβόμουν :oops: :whistle: . Η ώρα που θα βγάλω δημόσια την απολύτως αποτυχημένη απόπειρα κατασκευής πατέντας αερόθερμου , πρίν βρω την υγειά μου δλδ super απόδοση / οικονομία και απόλυτη ησυχία δλδ την selenic.

Ορίστε κύριοι/ες θαυμάστε :sick: :













Στην 1η φωτό η εστία και στις υπόλοιπες η πατέντα.
3 κουτιά 3 εκ ύψος κολλημένα μεταξύ τους έτσι ώστε να καλύψουν την εστία.
Πέρα από ότι ήταν ασήκωτο , απέτυχε να αποδώσει και τους προφανής λόγους (τους οποίους και σκέφτηκα αργά - δυστυχώς δεν είχα διαβάσει ακόμα τον Gdevil... )
Η είσοδος του αέρα ήταν απελπιστικά μικρή.
Τα λαμάκια που έβαλα και στα 3 κουτιά (στις φωτό δεν φαίνονγται του πάτου) , ώστε να αυξήσω την διαδρομή άρα και την συναγωγή, στραγκάλιζαν τον αέρα.

Ευτυχώς υπήρξαν 3 καλά :
1. Έγινα εξπέρ στην ηλεκτροσυγκόλληση μιας κ ο μάστορας μου έδειξε. Μάλιστα το 1/3 το έκανα εγώ.
2. Δεν μπήκα στον κόπο να το ανάψω μιας κ η δοκιμή έγινε στην αυλή με μοτέρ 500κυβ/ώρα. Περιτό να πώ ότι ακόμα κ κλείνοντας τους 3 από τους 4 αυλούς , η ποσότητα του αέρα που έβγαινε ήταν αστεία.
3. Δεν είχα πολύ χασούρα σε λεφτά καθότι πούλησα το μέταλλο για σκραπ.

Από τότε είμαι επιφυλακτικός στις πατέντες και συνιστώ προσοχή.

Τα λαμάκια πχ που λέει ο φίλος δεν θα τα έβαζα.

Επίσης είναι τόσοι πολλοί οι παράγοντες πχ θέση/ισχύς μοτέρ , αεραγωγοί , θόρυβος , απόδοση που πρ'επει να ληφθούν υπόψη.
Για αυτό συνιστούσα την επιλογή μιας δοκιμασμένης και εγγυημένης λύσης.

Τώρα τα πράγματα πήραν τον δρόμο τους προς άλλη κατεύθυνση.
Εύχομαι να πάνε τα πράγματα καλά (και να ακούς τον Gdevil , ξέρει τι λέει)

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127162 από kiko73

liakjim έγραψε: Ο ζεστός αέρας από που θα έρχεται στον χώρο σου. Θα τρυπήσεις μπροστά πάνω στο πλαίσιο της πόρτας?

Ναι θα κανω τρυπες μπροστα πανω στο πλαισιο της πορτας.Υπολογιζω να βγουνε 8 μπροστα και 2 στο πλαι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127167 από kiko73

Gdevil έγραψε: Kiko73,
Εχεις δύο πολύ σημαντικά θέματα που δεν βλέπω (από τις φώτο τουλάχιστον) να τα έχεις λύσει
α) όπως έγραψε και ο liakjim χρειάζεται από κάπου να βγάλεις τον αέρα που θα ζεστάνεις με την κατασκευή σου.
β) χρειάζεται από κάπου να δώσεις αέρα καύσης (απαραίτητα με εξωτερικό αέρα) μέσα στην εστία σου. Στον αγωγό αυτό που θα δίνει αέρα καύσης μέσα στην εστία καλό να είναι να προσαρμόσεις τάμπερ ώστε να μπορείς να το ρυθμίζεις (αυτό εννοούσα στο άλλο ποστ που σου έγραψα)
Θα κανω τρυπες ή στην πορτα χαμηλα ή στο δεξι καθετο που στηριζει την πορτα ή στα αντιστοιχα του πλαινου σταθερου.Εχεις να προτεινεις καποιο σημειο ή συνδυασμο σημειων να κανω τρυπες για εισαγωγη αερα καυσης;

επίσης αν καταλαβαίνω καλά το μοτέρ θα το έχεις έξω.
Είναι σημαντικό ο αέρας που θα στέλνει το μοτέρ στην κατασκευή να μην είναι εξωτερικός.
Θα χρειαστείς λοιπόν την παροχή του μοτέρ να την συνδέσεις με αγωγό ο οποίος θα καταλήγει στην άλλη άκρη του σε περσίδα στο σαλόνι σου.
Αυτή η περσίδα και ο αγωγός πρέπει να μελετηθούν ώστε και να μη σου δημιουργούν θόρυβο, και να προσαρμοστεί φίλτρο για την σκόνη, και να μη κόβουν τα κυβικά του μοτέρ.
Απαραβατος ορος της γυναικας μου για την κατασκευη ειναι να μην υπαρχουν αγωγοι και μοτερ μεσα στο σαλονι.
Τέλος (προς το παρόν... :) ) νομίζω πως αυτό που λές να κάνεις με τα λαμάκια εσωτερικά είναι λάθος. Θα περιορίσεις τα κυβικά του μοτέρ αν δυσκολέψεις την διαδρομή του αέρα.
Θεωρώ πως είναι πολύ καλύτερο να κολλήσεις λάμες εξωτερικά ώστε να αυξηθεί η επιφάνεια του πάτου και να έχεις μεγαλύτερη επιφάνεια ανταλλαγής θερμότητας.
Το δεχομαι αυτο με τα λαμακια εσωτερικα.Δεν καταλαβα ομως πως να κολλησω τις λαμες εξωτερικα ωστε να αυξηθει η επιφανεια του πατου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127191 από Στελιος1
Καφτις.. Μπερδευομαι εδω μεσα και χανω τ μπαλα πολλες φορες, δες αυτην τ κατασκευη.












Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ