Εστία DOVRE 2180

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127896 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Re:Εστία DOVRE 2180
Όπως το σκέφτηκα εγώ μεγαλύτερες θερμοκρασίες στον χώρο καύσης σημαίνει επίσης και μεγαλύτερη ροή καπναερίων και μεγαλύτερη θερμοκρασία τους. Αρα μεγαλύτερες απώλειες.
Επίσης μεγαλύτερη ροή καπναερίων (δλδ μεγαλύτερο τράβηγμα της καμινάδας) σημαίνει πως εισέρχεται περισσότερος αέρας στον χώρο καύσης. Και έτσι τα ξύλα καίγονται πιο γρήγορα.

Δλδ χωρίς να μετράμε θερμοκρασίες στην καμινάδα αλλά κυρίως χρόνο καύσης συγκεκριμένης ποσότητας Α ύλης δεν έχει νόημα να βλέπουμε μόνο μεγαλύτερες θερμοκρασίες στο τούνελ ή στις περσίδες και να θεωρούμε πως αυτό είναι θετικό.

Επίσης το άλλο...
Ίσως με μικρή ποσότητα α ύλης όντως να πετυχαίνουμε τελικά κέρδος με το να αυξάνουμε την θερμοκρασία στον χώρο καύσης (με προσθήκη μονωτικού στα πλαινά και στο πίσω μέρο) κάνοντας την καύση πιο αποδοτική.
Αλλά με μεγαλύτερη ποσότητα καύσιμης ύλης που από μόνη της θα πετύχει την πιο ανεβασμένη θερμοκρασία και άρα την υψηλής απόδοσης καύση τότε θα χρειαστούμε μεγάλες επιφάνειας ανταλλαγής αυτής της παραγόμενης θερμότητας. Δλδ τότε ο κώνος μόνο δε θα φτάνει για να "ανταλλάξει" την θερμοκρασία χώρους καύσης στον θερμοθάλαμο. οπότε τότε θα πρέπει να φεύγουν τα μονωτικά ώστε και τα πλαινά και το πίσω μέρος να μπορούν να λειτουργούν σαν επιφάνειες ανταλλαγής θερμότητας


ΥΓ... τα ανωτέρο είναι ξαναγράφω απλά σκέψεις που σε καμμία περίπτωση δεν μπορούν να με οδηγήσουν σε κάποιο σαφές συμπέρασμα μιας και δεν έχω καταγράψει ποτέ μου σοβαρά και τακτικά δεδομένα με διάφορες συνθήκες καύσης.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127897 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
ναι θα αυξηθεί ο ελκυσμός σε μια στρόγγυλη καμινάδα όχι σε μια οβάλ ή αν εχει ρυθμιστεί ο ελκυσμός !!

όσο αφορά τζάκι που να ρυθμίζεται πάρα πολύ καλά ο πρωτογενής
δείτε αυτό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127900 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Re:Εστία DOVRE 2180

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: ναι θα αυξηθεί ο ελκυσμός σε μια στρόγγυλη καμινάδα όχι σε μια οβάλ ή αν εχει ρυθμιστεί ο ελκυσμός !!
...


Εννοείτε ρύθμιση με βαρομετρικό τάμπερ?
Εαν ναι τότε σας ΠΑΡΑΚΑΛΩ δώστε μας κάποιες πληροφορίες παραπάνω για τον τρόπο σύνδεσης σε τζάκια.
πχ μπαίνει μέσα στο σαλόνι ή μπορεί να μπεί και έξω (μόλις πχ βγει η καμινάδα έξω από τον τοίχο)?

Μήπως εννοείτε με κάποιο τέτοιο καπέλο που (αν κατάλαβα καλά ) μπορεί και να αυξήσει τον ελκυσμό αλλά και να τον μειώσει (άραγε σταθεροποιώντας τον σε όσα pa θέλουμε?????)?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127907 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Στην ουσία χρειάζεσαι ενα Τ το κάθετο κανονικά στην καμινάδα και στο οριζόντιο το βαρομετρικό !!όσο πιο χαμηλά τόσο πιο καλά όσο πιο ψηλά πρέπει να δουλέψεις εμπειρικά και δεν δουλεύει σωστά !!αν έχεις μοτέρ αναρρόφησης δεν μπορείς να το βάλεις μέσα στη φούσκα φυσικά !!
σε αυτό το βίντεο βλέπεις και και το μοτερ αναρρόφησης που δεν έρχεται σε επαφή με τα καπναέρια η φτερωτή και ακριβώς πώς λειτουργεί το βαρομετρικό !!

αυτό που έβαλες είναι μοτέρ εξαερισμού γιατί στην Πολωνία απαγορεύεται να κατασκευαστή σπίτι χωρίς εξαερισμό !!
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128044 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Re:Εστία DOVRE 2180
Μέχρι κάποιο σημείο "με είχες"...
Μετά "με έχασες"..
:)

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: Στην ουσία χρειάζεσαι ενα Τ το κάθετο κανονικά στην καμινάδα και στο οριζόντιο το βαρομετρικό !!όσο πιο χαμηλά τόσο πιο καλά όσο πιο ψηλά πρέπει να δουλέψεις εμπειρικά και δεν δουλεύει σωστά !!αν έχεις μοτέρ αναρρόφησης δεν μπορείς να το βάλεις μέσα στη φούσκα φυσικά !!
Μέχρι εδώ καλά.
Αλλά εξακολουθώ να ρωτάω...
Μήπως είναι καλλίτερα (είτε έχουμε μοτέρ αναρρόφησης, είτε δεν έχουμε, είτε έχουμε φυσική ροή είτε δεν έχουμε) σε κάθε περίπτωση το βαρομετρικό όπως το περιγράφεις (ή ίσως ακόμα καλύτερα και με θυρίδα καθαρισμού) να μπαίνει έξω από το σαλόνι δλδ μόλις βγεί η καμινάδα έξω από το σπίτι???

σε αυτό το βίντεο βλέπεις και και το μοτερ αναρρόφησης που δεν έρχεται σε επαφή με τα καπναέρια η φτερωτή και ακριβώς πώς λειτουργεί το βαρομετρικό !!
Ποιό βίντεο? Ποιό μοτέρ? ποιά φτερωτή?
ΕΔΩ με έχασες...
:)

αυτό που έβαλες είναι μοτέρ εξαερισμού γιατί στην Πολωνία απαγορεύεται να κατασκευαστή σπίτι χωρίς εξαερισμό !!
ένα λινκ που έβαλα εγώ ήταν αυτό ,από καπέλο εξαερισμού. Το οποίο γράφει πως " on the other hand, electric motor slows the turbine down when wind blows too fast"
Μπορεί στην Πολωνία να το θέλουν για εξαερισμό αλλά εμείς μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε σαν ρυθμιστή ελκυσμού της καμινάδας?
Στα χαρακτηριστικά του βλέπω πως δουλεύει με μέγιστη υποπίεση 20 pa. Αλλά όλες οι εστίες θέλουν 12 με 15. Γιαυτό ρώτησα αν έχει κάποια ρύθμιση με πασκάλ.



Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128076 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ


δεν ξέρω γιατί δεν το εμφάνισε !!το έβαλα και εχθές !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ