Εστία DOVRE 2180

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124853 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Εστία DOVRE 2180

Στελιος1 έγραψε: Ενταξει αλλα λες οτι καποια στιγμη εκανες παρεμβαση και εφτιαξες θερμοθαλαμο, γιατι δεν εγινε απ την αρχη αυτος? Δωσε περισσοτερο εξωτερικο αερα, ισως το οτι το κανει στο 2ο γεμισμα να ειναι θεμα χρονου (δηλαδη σταδιακα να μειωνεται ο εσωτερικος αερας και να μυριζει απ αυτο), διαφορετικα θα εχει σχεση με τ φυσικη ροη και οσο ανεβαζει θερμοκρασια ανεβαινει και η ενταση της φυσικης ροης και απορροφα αυτη πλεον και απο τ τρυπουλες διαφυγης που λες οτι εχει ο κλωβος.
Πριν στο κανει ανοιξε το παραθυρο ωστε να καταλαβεις αν εχει σχεση με τ εισαγωγη φρεσκου αερα.


Απ την αρχη δεν εγινε γιατι τοτε δεν υπηρχε το izol και φοβομουν τους πετροβαμβακες.
Καλιο αργα παρα ποτε.
Οταν αναβω το τζακι εχω στην αρχη ανοικτη 5 ποντους την πορτα μεχρι να αναψει το τζακι για 5 λεπτα,
Μετα το κλεινω και το αφηνω να καψει.
Σε κανα 30λεπτο αφου εχουν γινει καρβουνα τα ξυλα ανοιγω την πορτα και παω να βαλω ξυλα και τοτε βγαινει μια μυρωδια καπνιας απο τον κλοβο που χωνευει η πορτα.
Αυτο το φαινομενω γινετε πιο εντονο οταν ο μεσα αερας ειναι συνδεμενος να βλεπει την φτερωτη του βεντυλατερ ενω αμα ειναι συνδεμενος να βλεπει πλατη στο βεντυλατερ δεν μυριζει τοσο.
Οταν του εχω μιρασμενο μεσα εξω αερα τοτε δεν μυριζει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126999 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Εστία DOVRE 2180
Καλημερα και παλι(λογο του προχωρημενου της ωρας)
Τα test συνεχιζονται με πολυ ενδιαφερον αποτελεσματα.
Κανω τις τελικες μου(θελω να πιστευω) δοκιμες για να
κανω και γω την παρουσιαση μου με videos.
Σημερα εκανα την εξης δοκιμη...
παρολο που εχουμε απνοια αυτες τις μερες και ομιχλη
και ο κατασκευαστης λεει να αποφευγουμε να αναβουμε το τζακι(μ@λ@κιες),
αφερεσα τους δυο αεραγωγους που στελνουν αερα στον εννιαιο χωρο και το αφησα να δουλευει
με φυσικη ροη...και ακτινοβολια.
Ετσι αφησα μονο τους αεραγωγους που πηγαινουν στα δωματια.
Να σημειωσω οτι παρολο που εχω ρυθμιζομενες περσιδες δεν τις εκλεισα απλα εβγαλα
τους αεραγωγους και ταπωσα τα ανοιγματα τους πανω στο θερμοθαλαμο...(θεωρω οτι ετσι ειναι το σωστο).
Παρατηρησα οτι
1.Ο εννιαιος χωρος ζεσταθηκε το ιδιο οπως και με τους αεραγωγους πριν απλα και μονο με φυσικη ροη και
ακτινοβολια.Συμπερασμα οι αεραγωγοι στον εννιαιο χωρο δεν χρειαζονται.
2.Η Θερμοκρασια στα υπολοιπα δωματια και στο διαδρομο ανεβηκε πολυ πιο γρηγορα απο πριν και για την ωρα
που δουλεψε το τζακι ειχα μεγαλυτερη ανοδο της τιμης της θερμοκρασιας σε μικροτερο χρονο.
Συγκεκρημενα στο ενα υπνοδωματιο που ηταν και το πιο κρυο το χειμωνα ειδα αυξηση θερμοκρασιας κατα 2 βαθμους στο μισο χρονο απο πριν
Γενικα με εξωτερικη θερμοκρασια 11 βαθμους εσωτερικη εννιαιο 19 δωματιο 18 αναμα στις 6:00 ωρα
στις 6:40 εννιαιος 22 δωματιο 19,5.
Τελευταιο γεμισμα στις 7:30 μεχρι 9:00 που καηκαν τα ξυλα τελευταια μετρηση εννιαιος 24,5 δωματιο 22,5.
Δεν τα θεωρω ασφαλη συμπερασματα γιατι δεν εχει πολυ κρυο...
3.Εντυπωση μου εκανε και θελω να ρωτησω κιολας το γεγονος οτι τωρα ο θερμοστατης που συνδεσα στον απομακρυσμενο αεραγωγο εφτασε μεχρι τους 90βαθμους.Ενταξει οχι με τρελλο γεμισμα αλλα νορμαλ και δεν ξερω
αν την θερμοακιδα του την συνδεουμε κοντα χαμηλα στον αεραγωγο προς το θερμοθαλαμο δηλαδη
η κανα 1 - 1,5μετρα πιο πανω γιατι πριν εκει ηταν συνδεμενος(αλλα στον αεραγωγο που εστελνα στον εννιαιο) και στην ιδια περιπτωση εβλεπα και 100 βαθμους.
Τους παραπανω βαθμους εγω παιδια τους θεωρω υπερβολη να το τσιτωνω το τζακι...αντε μια στις τοσες.
4.Εχει κανεις αυτο το ir θερμομετρο γιατι οταν το "χτυπαω" στον αεραγωγο εξωτερικα στο inox εκει που ειναι η θερμοακιδα μου δειχνει 120 βαθμους την ιδια ωρα που απο το olympia βλεπω 80 :dry:
Μηπως δεν μετραει σωστα λογο αντανακλασης...
5.Η φυσικη ροη ηταν εντονη σηκωνε στις 90 μοιρες χαρτοπετσετα και η θερμοκρασια της ηταν 5-10 βαθμους πιο κατω απο αυτη του αεραγωγου.
Ρε house που ειδες στο manoual για την διαστασιολογηση των περσιδων εισαγωγης-εκτωνωσης φυσικης ροης;;;
Σημερα το δουλεψα με εισοδο 450κ.μ και εκτονωση 1350κ.μ μηπως ειναι πολυ;;;

Τελος να πω οτι τον controller olympia τον δουλευω εργοστασιακα πλεον γιατι ετσι ανεβαζει πιο γρηγορα στροφες αφου παιρνει απο τους 45 βαθμους και μεγιστες στους 95 βαθμους αλλα θα κανω μερικους πειραματισμους να δω....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127000 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Εστία DOVRE 2180
Να ζητησω συγνωμη απο τον
satcom που χρησημοποιω το νημα του...για αλλο λογο..
Φιλε μου η μυρωδια που ερχετε και σου ειναι εντονη και ξινησμενη ειναι πολυ πιθανον
απο αλουμινοταινια που εχει μπει και οχι στο θερμοθαλαμο γιατι εχω και γω και δεν
μυριζει...αλλα στην καμιναδα.
Ειναι αρκετα εντονη σαν να σου τρυπαει την μυτη.
Για δες το αν μπορεις και βγαλτη γιατι και γω ειχα κανει την βλακια και
ειχα βαλει πανω στις ενωσεις στους κολιεδες για καλυτερη ασφαλεια...μ@λ@κιες...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": satcom

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127102 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Εστία DOVRE 2180
GGEOR7777 φυσικό είναι να ζεσταίνονται τα δωμάτια πιό γρήγορα αφου ελαχιστοποίησες τις εξόδους διαμοιρασμού θερμού αέρα πιστεύω πως και με τα πολλά κρύα θα είσαι 1 βαθμο κάτω στα δωμάτια,ο Φλεβάρης θα δείξει που θα έχει πιο πολύ κρύο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127107 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Εστία DOVRE 2180
Μόνο από τον @satcom πρέπει να ζητήσεις συγνώμη? Εμείς που περιμένουμε 1 χρόνο τα βίντεό σου?
:ohmy: :cheer: :whistle:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127114 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Εστία DOVRE 2180
Και μετα το σημερινο αναμμα πιστευω οτι ειμαι ετοιμος Φουσκιτακη..
ερχετε...
Κατσε να κρυωσει και λιγο ο καιρος.
Ποντιος οτι κρυο και να χει το θεμα ειναι ποσους βαθμους εχει το σπιτι ωστε να ζεσταθει πιο γρηγορα
Σιγουρα αν στο σπιτι εχω πχ 15 βαθμους θα χρειαστω πιο πολυ χρονο να το παω στους 22 στα δωματια.
Αλλα ετσι οπως τα βλεπω τωρα τα πραγματα μαλλον πιο γρηγορα απο πριν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ