Εστία DOVRE 2180

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124412 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Εστία DOVRE 2180

GGEOR7777 έγραψε: Δεν καταλαβες ,ο καπνος βγαινει απο τον μεταλλικο κλωβο που χωνευει η συρομενη
Πορτα παει στον θερμοθαλαμο εχτρα που εχω φτιαξει και λογο φυσικης ροης βγαινει στο χωρο.
Απο κει τον ρουφαει και μονο οταν το τζακι εχει αναψει και ζεσταθουν τα μαντεμια...


Τώρα κατάλαβα.... Ε.. τότε ίσως να ισχύει αυτό που λέει ο κ. Φιλιπακόπουλος για το ζεστό τζάμι. Έχει αναφερθεί στο ότι παρασύρει καπνό. Ίσως μόνο να την αφήνεις πολύ ώρα στους 5 πόντους ανοιχτή, να κρυώνει λίγο... τι να πω.......

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124435 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Εστία DOVRE 2180
Μα σου ειπα οτι αν εχω και τους δυο αεριδες μεσα εξω τοτε δεν εχω προβλημα.
Πιο πολυ μεσα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124438 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Εστία DOVRE 2180

GGEOR7777 έγραψε: Δεν καταλαβες ,ο καπνος βγαινει απο τον μεταλλικο κλωβο που χωνευει η συρομενη
Πορτα παει στον θερμοθαλαμο εχτρα που εχω φτιαξει και λογο φυσικης ροης βγαινει στο χωρο.
Απο κει τον ρουφαει και μονο οταν το τζακι εχει αναψει και ζεσταθουν τα μαντεμια...




Ε και τι ρολο παιζει ο κλωβος που εκανες? Πως παει μεσα στον θερμοθαλαμο? Αν παρασσυρει καπνο (θεωρητικα και προχειρα εχει μια βαση αλλα ειναι λιγο κουφη..πολυ ακραιο και σπανιο ας πουμε, δεν ειναι ο κανονας να συμβει αυτο ετσι) γιατι να βγει απο τ περσιδες και οχι απο την μπροστα πλευρα του ''κλωβου'' αυτου? Αν συμβαινει αυτο τοτε ειναι αχρηστος, δεν τον εφτιαξες καλα. Σε καθε περιπτωση το τζακι στο δικο σου σπιτι θελει και μια Α ποσοτητα αερα απ εξω.. Στου αλλουνου το σπιτι αυτη η ποσοτητα διαφερει, βγαινει ''ο οποιος καπνος βγαινει'' απ τις περσιδες διοτι εχεις διαρροες στην εστια και αυτο συμβαινει επειδη.. η υποπιεση στ χωρο σου ειναι μικροτερη απ την υποπιεση της καπνοδοχου σου (ολ αυτα με ελειπη τροφοδοσια εξωτερικου αερα) και βρισκει διαφυγη (η και εισροη μπορει να το πει κανεις) απο μεσα στο τζακι σου, αν δεν εβρισκε απο μεσα θα εβγαζε απο τ φατσα του και θα τον εβλεπες αμμεσα. Αφου ομως τα ισορροπεις εισαι μια χαρα οκ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124520 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Εστία DOVRE 2180

gkesi έγραψε: ......
Όσο για τον αέρα που ξηραίνεται δεν παρατήρησα διαφορά γιατί έχω κάνει ένα φτιαχτό υγραντήρα που βάζω 2 λιτρα νερό και συμπληρώνω κάθε δύο μέρες.


Καλημέρα,
Κάποια φώτο ή επεξήγηση για αυτό που αναφέρεις θα ήταν αρκετά χρήσιμη...


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124531 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Εστία DOVRE 2180

Στελιος1 έγραψε:

GGEOR7777 έγραψε: Δεν καταλαβες ,ο καπνος βγαινει απο τον μεταλλικο κλωβο που χωνευει η συρομενη
Πορτα παει στον θερμοθαλαμο εχτρα που εχω φτιαξει και λογο φυσικης ροης βγαινει στο χωρο.
Απο κει τον ρουφαει και μονο οταν το τζακι εχει αναψει και ζεσταθουν τα μαντεμια...




Ε και τι ρολο παιζει ο κλωβος που εκανες? Πως παει μεσα στον θερμοθαλαμο? Αν παρασσυρει καπνο (θεωρητικα και προχειρα εχει μια βαση αλλα ειναι λιγο κουφη..πολυ ακραιο και σπανιο ας πουμε, δεν ειναι ο κανονας να συμβει αυτο ετσι) γιατι να βγει απο τ περσιδες και οχι απο την μπροστα πλευρα του ''κλωβου'' αυτου? Αν συμβαινει αυτο τοτε ειναι αχρηστος, δεν τον εφτιαξες καλα. Σε καθε περιπτωση το τζακι στο δικο σου σπιτι θελει και μια Α ποσοτητα αερα απ εξω.. Στου αλλουνου το σπιτι αυτη η ποσοτητα διαφερει, βγαινει ''ο οποιος καπνος βγαινει'' απ τις περσιδες διοτι εχεις διαρροες στην εστια και αυτο συμβαινει επειδη.. η υποπιεση στ χωρο σου ειναι μικροτερη απ την υποπιεση της καπνοδοχου σου (ολ αυτα με ελειπη τροφοδοσια εξωτερικου αερα) και βρισκει διαφυγη (η και εισροη μπορει να το πει κανεις) απο μεσα στο τζακι σου, αν δεν εβρισκε απο μεσα θα εβγαζε απο τ φατσα του και θα τον εβλεπες αμμεσα. Αφου ομως τα ισορροπεις εισαι μια χαρα οκ!


Καλημερα Στελλιο1 μαλλον δεν το διατυπωσα σωστα...
Η διαρροη γινετε απο τον κλοβο που εχει ο κατασκευαστης μεταλλικος για να χωνευει οταν σηκωνετε η συρρομενη πορτα.
Και επιδει εχει κατι τρυπουλες μαλλον για να εκτονωνει η ζεστη απο το τζαμι...απο εκει μονο βγαινει η καπνα και μονο οταν εχω το βεντυλατερ και ρουφαει μεσα απο το σπιτι και μονο,και παντα το κανει μετα το δευτερο γεμισμα.
Στην αρχη δεν μυριζει καθολου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124770 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Εστία DOVRE 2180
Ενταξει αλλα λες οτι καποια στιγμη εκανες παρεμβαση και εφτιαξες θερμοθαλαμο, γιατι δεν εγινε απ την αρχη αυτος? Δωσε περισσοτερο εξωτερικο αερα, ισως το οτι το κανει στο 2ο γεμισμα να ειναι θεμα χρονου (δηλαδη σταδιακα να μειωνεται ο εσωτερικος αερας και να μυριζει απ αυτο), διαφορετικα θα εχει σχεση με τ φυσικη ροη και οσο ανεβαζει θερμοκρασια ανεβαινει και η ενταση της φυσικης ροης και απορροφα αυτη πλεον και απο τ τρυπουλες διαφυγης που λες οτι εχει ο κλωβος.
Πριν στο κανει ανοιξε το παραθυρο ωστε να καταλαβεις αν εχει σχεση με τ εισαγωγη φρεσκου αερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ