Εστία DOVRE 2180

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124071 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ στο θέμα Εστία DOVRE 2180
καλές εταιρίες λέγοντας εννοείς Ιταλικές - Ελληνικές ????θα το πω άλλη μια φορά και εδώ απο 1/1/12 στην Πολωνία και απο 1/1/13 στη Γερμανία(για αυτες τις 2 ξέρω σιγουρα δεν ξέρω για άλλες) ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΤΑΙ να πουληθεί τζάκι που να μην έχει δυνατότητα σύνδεσης με εξωτερικό αέρα απευθείας στον θάλαμο καύσης !!!
όσον αφορά τον αέρα που θερμαίνουμε αν δεν ήμουν τζακάς πολύ θα ήθελα να είμαι ενεργειακός επιθεωρητής και όσες εταιρίες έπαιρναν αέρα απο έξω για να θερμάνουν να τις έβγαζα ακατάλληλες!!!όσα κυβικά αέρα θα βάλεις στο σπίτι με ενα μοτέρ τόσα θα βγάλεις το σπίτι δεν είναι μπαλόνι να φουσκώσει ......!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124072 από gkesi
Απαντήθηκε από gkesi στο θέμα Εστία DOVRE 2180
Φουσκιτάκης
για το 1ο πιστεύω ότι το κάνουν ακριβώς για τον φρέσκο αέρα που ακούγεται ωραίο.
για το 2ο δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά, το σίγουρο όμως είναι πως αυτές οι εστίες είναι έτσι φτιαγμένες για λόγους κόστους
για το 3ο πρέπει να είναι έτσι, διότι όσα κυβικά βγαίνουν απο την ελεύθερη περσίδα άλλα τόσα ακριβώς μπορούν να μπούν μέσα στην φούσκα απο το κάτω άνοιγμα και να γίνεται η φυσική κυκλοφορία. Δεν γίνεται να βγαίνουν π.χ. 300κυβ./ωρα απο την επάνω περσίδα και αυτά να μπαίνουν απο έξω, θα φουσκώσει το σπίτι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124073 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Εστία DOVRE 2180
κι αν το σπίτι είναι τόσο καλά σφραγισμένο που δεν μπορεί να τα βγάλει τότε το μοτέρ θα αναπτύξει υψηλές θερμοκρασίες λόγω τριβής με κίνδυνο να καεί.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124074 από THEOJJ
Απαντήθηκε από THEOJJ στο θέμα Εστία DOVRE 2180
[/quote]

το αλλο απο κατω , που μοιαζει για ροοστατη τη ειναι ??? εχει σχεση με το τζακι ???
παντος δεν ειναι οτι σε πειρε πολλα , αλλα προσπαθω να δω ποιος ειναι
www.valcom.gr/el/electical-industrial-ma...rowse&category_id=13
Μήπως απο την σελίδα μπορείς να δεις ποιος ειναι ??? βλεπω τιμες απο 57 μεχρι οσο παει + κυτιο + τα καπακια και να εβγαλε 30 δεν πειράζει !!![/quote]

αυτος ειναι ο θερμοστατης

Aπο κατω ειναι ο διακοπτης του εργοστασιακου μοτερ 3 ταχυτητων,

ο θερμοστατης ξεκινα στους 85 βαθμους και κοβει στους 65,τον διακοπτη τον δουλευω χειροκινητα συνηθος στο 2 αλλα και πολυ συχνα στο 1 οταν παω για υπνο η οταν εχω πολυ υψηλη θερμοκρασια χόρου.Στο 1 δινει 200 κυβικα, στο 2 -295 και στο 3 -400 κυβικα

Στην ουσια ο θερμοστατης μονο κοβη και δινει δεν ρυθμιζει ταχυτητα .
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by THEOJJ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124082 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Εστία DOVRE 2180

gkesi έγραψε: Φουσκιτάκης
για το 1ο πιστεύω ότι το κάνουν ακριβώς για τον φρέσκο αέρα που ακούγεται ωραίο.
για το 2ο δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά, το σίγουρο όμως είναι πως αυτές οι εστίες είναι έτσι φτιαγμένες για λόγους κόστους
για το 3ο πρέπει να είναι έτσι, διότι όσα κυβικά βγαίνουν απο την ελεύθερη περσίδα άλλα τόσα ακριβώς μπορούν να μπούν μέσα στην φούσκα απο το κάτω άνοιγμα και να γίνεται η φυσική κυκλοφορία. Δεν γίνεται να βγαίνουν π.χ. 300κυβ./ωρα απο την επάνω περσίδα και αυτά να μπαίνουν απο έξω, θα φουσκώσει το σπίτι?


1) Ας αφήσουμε τις εληνικές. Τι να πούμε για LaNordica, Palazzeti, Piazzeta. Μα ακόμα και άλλες ευρωπαϊκές εταιρείες με μοτέρ Μ-Design, οι πιο πολές με βεντυλατέρ, είναι διπλής αναρρόφησης. Ας πούμε ότι βάζουνε και λίγο φρέσκο αέρα μέσα (ο οποίος από κάπου θα διαφύγει κάποια στιγμή) και δεν ξηραίνουν και τον αέρα.

2) Μα είναι ΓΥΦΤΙΑ. Όταν ακόμα και εγώ, μπορώ να κάνω τη μετατροπή και με 30 ευρώ (κόστος ιδιώτη, όχι εταιρείας που αγοράζει/κατασκευάζει με χονδρική) μπορώ να βάλω ένα τάμπερ με ντίζα κάτω από την εστία, που στην κοστολογούν 3000 ευρώ, .... Ε ΕΙΝΑΙ ΓΥΦΤΙΑ. Πάει και τελείωσε. ΓΥΦΤΙΑ, ΓΥΦΤΙΑ, ΓΥΦΤΙΑ. (ναι, ναι, καλά καταλάβατε, τα έχω πάρει).

3) Για τη φυσική ροή τώρα: Ο αέρας που κυκολοφορεί για τη φυσική ροή, δε μας πειράζει αν είναι και από έξω ή από μέσα μόνο. Αν π.χ. κάποια στιγμή τραβάει από έξω και "φουσκώσει" το σπίτι, κάποια στιγμή, η υπερπίεση είναι αυτή που θα αναγκάσει τη φυσική ροή να συνεχίσει να γίνεται με τον από μέσα αέρα. Συνεπώς, το σύστημα "αυτορυθμίζεται". Τόσο απλό. Οπότε, και να τροφοδοτούμε τη φυσική ροή με εξωτερικό αέρα, αυτή μάλλον θα γίνεται κατά το μεγαλύτερο ποσοστό με τον από μέσα.

@Stavrax, δε νομίζω ότι κανένα μπτέρ θα καεί από υπερθέρμανση λόγω υπερβολικού φουσκώματος γιατί: α) κανένα σπίτι δεν είναι απόλυτα στεγανό, β) υπάρχει ο απορροφητήρας, γ) υπάρχει η συρόμενη πόρτα του τζακιού που μπάζει, δ) υπάρχει η ανάκλιση του λουτρού, ε) θα καεί ο controller αν λόγω φορτίου τραβήξει πολύ ρεύμα ή θα ρίξει ασφάλεια, και στ) το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ: το σύστημα πάλι θα αυτορυθμιστεί, δηλαδή, αν το σπίτι έχει παραφουσκώσει, τότε το μοτέρ από μόνο του θα κοιτάξει την ευκολία του, δηλαδή θα τραβάει από μέσα μόνο.
Σιγά μην κάτσει το μοτέρ να ζορίζεται να τραβάει από έξω.

Αυτό το είδα και χθες από μόνος μου. Κάποια στιγμή έκλεισα την μέσα εισαγωγή του μοτέρ, και ενώ θεωρητικά έπρεπε να δίνει το 40% της συνολικής παροχής (έξω υπάρχει ΄πυκνή σίτα για έντομα που κόβει λίγο την παροχή), δεν έδινε ούτε το 15%. Αυτό μάλλον γιατί το σπίτι είχε φουσκώσει λίγο (δούλευε 1,5 ώρες) και ήταν όλα τα κουφώματα κλειστά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124091 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Εστία DOVRE 2180
Δεν έγραψα ότι σώνει και καλά θα καεί το μοτέρ... και σίγουρα το παραπάνω δεν ισχύει σε περίπτωση που έχεις διπλή αναρρόφηση. Σε περίπτωση όμως που κάποιος έχει ένα χιλιάρι μοτέρ με μοναδική είσοδο εξωτερικό αέρα, τότε παρουσιάζεται το πρόβλημα. Κατά καιρούς και στο φόρουμ έχουν αναφερθεί τέτοιες εγκαταστάσεις.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ