Εστία DOVRE 2180

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123908 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Εστία DOVRE 2180
Ο πρωτογενής αέρας, αλλά και ο δευτερογενής, έρχονται μέσα στην εστία από έξω με σπιράλ που κουμπώνει σε ειδικό λαιμό πάνω στην εστία? Και οι 2 αέρηδες όμως.... και 1γενής και 2γενής...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123909 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Εστία DOVRE 2180
καλά δεν τραβαει αερα απ τον θαλαμο γιατι εχει δυο περσιδες στο κατω μερος ! Παντος το δικο μας τζακι δεν κανει για αναρρόφηση αερα , γιατι το κλαπε που εχει στην καμιναδα , εχει τρυπα ! Τρυπα που περναει το σιδερο για το κλαπε ! αν κανεις αναρρόφηση , τοτε μπορει να τραβήξει και απο εκει ( μην πω ειμαι σίγουρος)

Να σας πω και εγω τι ειδα πανω κατω , εδω και 3 χρονια !
Το μοτερ που εχω , ειναι 400αρι και ειναι μεσα στο τζακι ! Αν ανοίξω ολες τις πλευρες απ το κουτι που ειναι το μοτερ , εχω περισσότερο θορυβο ! Αν αφησω μονο την πισω εχω τον λιγοτερο ! Αν ανοιξω τις πλαινες και αφησω τις αλλες , καπως συντονίζετε ο αερας στο μοτερ και μου κανει θορυβο !
Εγω επελεξα να συνδέσω τιν μια πλαϊνή , με το σπιραλ που περνει αερα απ εξω ( βεβαια εβαλα ταμπερ για να το κλεινω το βραδυ , οταν δεν θελω φρεσκο αερα ) και ακομα μια στην μπροστα , ωστε να περνει αερα μεσα απ το σπιτι , και επειδη ειναι με ανοιγομενες περδιδες , το ανοιγω οταν κλεινω τον αερα απ εξω η' τα αφηνω και τα 2 ανοιχτα !

Το θεμα σε μενα ειναι οτι δεν μπορεις να ανοιξεις το τζακι , αν δεν ανοιξεις το ταμπερ , γιατι εχω κλεισει την 2 τρυπα που ειναι για τον θαλαμο , γιατι μου μπαζει κρυο !Το γνωριζω και πρατω αναλογα !

ρε σι κριτικε , δεν εβαλες το μαμισιο και εβαλες σαλιγκαρο ??? Αν ναι , παρτον απο εκει μεσα , και βγαλτον εξω απ το σπιτι ! ακομα , να πω , οτι απο εκει κατω απ το κουτι , η μονι τρυπα για να φυγει ο αερας προς τα πανω , ειναι μια πολυ μικρη στην πλατη και προς τα πανω ! Μηπος με τον σαλιγγαρο , να εβαζες κανενα σπιραλ και να το οδηγησεις εκει στην πλατη ??? Για πιο στοχευμενο αερα προς τον θαλαμο !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123911 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Εστία DOVRE 2180

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Ο πρωτογενής αέρας, αλλά και ο δευτερογενής, έρχονται μέσα στην εστία από έξω με σπιράλ που κουμπώνει σε ειδικό λαιμό πάνω στην εστία? Και οι 2 αέρηδες όμως.... και 1γενής και 2γενής...


ναι ο αερας καυσης , ειναι ενας , και παει και στη κουρτινα και στον πρωτο και στο δευτερο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123913 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Εστία DOVRE 2180

house έγραψε:

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Ο πρωτογενής αέρας, αλλά και ο δευτερογενής, έρχονται μέσα στην εστία από έξω με σπιράλ που κουμπώνει σε ειδικό λαιμό πάνω στην εστία? Και οι 2 αέρηδες όμως.... και 1γενής και 2γενής...


ναι ο αερας καυσης , ειναι ενας , και παει και στη κουρτινα και στον πρωτο και στο δευτερο


Σύμφωνοι, ένας είναι και μοιράζεται, αλλά, παέι με σπιράλ στην εστία, ή έχει μια ελεύθερη τρύπα από κάτω από την εστία για να πάρει απο εκεί αέρα.... και μετά (εσωτερικά) να τον μοιράσει ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123915 από gkesi
Απαντήθηκε από gkesi στο θέμα Εστία DOVRE 2180
Χρόνια πολλά σε όλους και καλές καύσεις.
GGEOR777 εγώ δεν έχω το εργοστασιακό μοτέρ που βιδώνεται στην βάση. Αγόρασα άλλο φυγοκεντρικό 2 εισόδων και την παραλληλόγραμη έξοδό του την σφήνωσα και την στεγανοποίησα ακριβώς στην είσοδο του θερμοθαλάμου που είναι μέσα στο κουτί. Αν βγάλεις την βάση με τα 4 άλλεν και βάλεις το χέρι σου μέσα στο κουτί και πίσω και προς τα πάνω έχει μια παραλληλόγραμη είσοδο του αέρα απο το κουτί προς τον θερμοθάλαμο. Σε αυτό το σημείο "κούμπωσα" το μοτέρ στεγανά (τύλιξα διπλωμένο υαλοβάμβακα με αλουμίνιο περιμετρικά) έτσι ώστε να μήν υπάρχει περίπτωση η υποπίεση που δημιουργεί μέσα στο κουτί να τραβήξει αέρα μέσα απο τον θερμοθάλαμο. Γι`αυτό ακριβώς άνοιξα και όλες τις τάπες του κουτιού να μοιράζεται ο αέρας εισόδου και να σπαν οι ταχύτητες άρα και ο θόρυβος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123916 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Εστία DOVRE 2180
Μαλλον δεν το διατύπωσα σωστά,σαλιγγαρος στο σχήμα αλλά διπλής αναροφησης δεξιά αριστερά ανοιχτή φτερωτή που ρουφάει από το σωρό του κουτιού και τον στέλνει όπως λες πίσω στην πλάτη της εστίας.ιδιο με το εργοστασιακό αλλά 550 sivar

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ