Εστία DOVRE 2180

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120409 από satcom
Εστία DOVRE 2180 δημιουργήθηκε από satcom
Καλησπέρα στο forum,θα επανέλθω σε προηγούμενο post που είχα δημοσιεύσει,για περισσότερες πληροφορίες από εσάς.
Είμαι κάτοχος της εστίας Dovre 2180.;Oσο αφορά την εστία είμαι ευχαριστημένος,πάλι dovre θα αγόραζα...
Όσο αφορά την εκγατάσταση εκεί κλάφτα...και ένας λόγος παραπάνω έχω αγχωθεί,διότι έχω μωρό μεσα στο σπίτι.
Λοιπόν ο τζακάς που έκανε αρχικά την τοποθέτηση,
1.σύνδεσε την έξοδο του τζακιού με την ίνοξ καμινάδα που είχα αναμονή με κανά δύο μέτρα σπιράλ.Μου είπε ότι αντέχει σε υψηλές θερμοκρασίες.Είναι αυτο σωστό???Με την πάροδο των ετών δεν θα τρυπήσει???επίσεις όταν αυτο θερμένεται μυρίζει?η είναι τοξικό??Δεν έπρεπε να συνδέση ινοξ σωλήνα??

2.όταν το έχτισε έβαλε στην μπροστινή πλευρά τσιμεντοσανίδα,η οποία εφάπτεται με το σώμα του τζακιού(βασικά την στήριξε πάνω του)το 2180 εχει μπροστα μία προσωπίδα που μπαίνει η συρόμενη πόρτα του.Ενώ το manual αναφέρει ότι πρέπει να έχει 3 πόντους τουλάχιστον κενό αν θυμάμαι.

3.στον θερμοθάλαμο για την εκτόνωση του εχει αφήσει μία εισοδο αέρα 15χ15 και μία ψήλα που τον εκτοώνει 60χ5.(εκει ο αέρας είναι ιδιαίτερα ζεστός και έχει και μία μυρωδία η οπόια γίνεται εντονώτερη όταν φουλάρω το τζάκι)Φοβάμαι μήπως θερμένεται το σπιράλ,ή η τσιμεντοσανίδα ή κόλλες που συνδέουν το σπιράλ με την καμινάδα και είναι τοξικές για το μώρο... :unsure:

4.τωρα όσο αφορά την συνδέσεις πάνω στο τζάκι,3 φ125 διοχετεύουν τον ζεστό αέρα στο σπίτι.
1 φ100 πάει έρχεται από έξω για την καύση,και 2φ125 νομίζω(μία για να πέρνει φρέσκο αέρα από έξω και μία από το εσωτερικό του σπιτιού το vedilater)

Από θερμοκρασία ειμαι οκ.αλλά όταν το φουλάρω στην αρχή το σπίτι μυρίζει.Η πιο έντονη μυρωδιά είναι από την εκτόνωση του θερμοθαλάμου περσίδα 60χ5.ανοίγω τα παραθυρα και όταν πια καίει normal η μυρωδιά γίνεται πιο ήπια.Ο αέρα που εκτονώνεται απο εκει αρχικά είναι σίγουρα είναι άνω τον 60 βαθμών.

To προβλημά μου έναι η μύρωδια ειναι καμμένος αέρας ή τίποτα αλλο???
Τί αλλό μπορώ να διορθώσω???Από τους σωλήνες εξαγωγής θέρμου αέρα σε εσάς έχουν καμία οσμή??Οι δικές μου θα έλεγα οτι έχουν μια μικρή σα μέταλλο θα έλεγα,ειναι αυτό λογικό???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120416 από gkesi
Απαντήθηκε από gkesi στο θέμα Εστία DOVRE 2180
Είμαι κάτοχος ίδιας εστίας εστίας και μετά από κάποιους πειραματισμούς μπορώ να σου πώ μερικά πράγματα χωρίς να το παίζω και ειδικός.
Το σπιράλ φυσικά και θα έπρεπε να ήταν inox λείο, δουλεύει κ` έτσι αλλά δεν έχει μεγάλη διάρκεια ζωής, πόσο μάλλον σε εστία που ανεβάζει τόσο ψηλές θερμοκρασίες.
Είχα κι εγώ στο μοτέρ συνδεμένες 2 Φ125, μια να τραβάει απο μέσα και μία απο έξω αλλά φέτος άνοιξα όλες τις τάπες που έχει στο κάτω κουτί για να τραβάει αέρα μόνο από μέσα και κάτω απο την εστία και βούλωσα την Φ125 του τοιχου.
Το εμβαδό της κάτω περσίδας για την είσοδο αέρα στη φούσκα να είναι γύρω στα 400τετρ. εκατ. και αυτό στο επάνω μέρος της γύρω στα 800. Οι διατομές σου είναι πολύ μικράς και εκτός απο μυρωδιά καμένου αέρα θα σου δημιουργήσουν και άλλα προβληματα με τον καιρό.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": satcom

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120513 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Εστία DOVRE 2180
Μπορεις να καταλαβεις αν η μυρωδια ειναι
κατι σαν χημικο καμμενο η ειναι καπνα;
Οσο για την καμιναδα ενα θα σου πω εγω εχω ινοχ λεια
και χθες το βραδυ αφου το κεντισα λιγακι η καμιναδα το πρωτο
μετρο εγινε κατακοκκινη και μετα απο μιση ωρα ηρθε στα ισα της.
Ποσο μαλλον το σπιραλ...αμεσως αντικατασταση.
Αφου θελω να ρωτησω αν ειναι λογικο να κοκκινιζει ετσι η καμιναδα
η περασε κανενα θερμικο σοκ :ohmy:
Και μιλαω για θερμοκρασιες 120 βαθμων στους μπροστα αεραγωγους.
Βεβαια ειχα κανα 30λεπτο αναψει το τζακι και ισως δεν επρεπε να του δωσω τοσο...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": satcom

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120590 από satcom
Απαντήθηκε από satcom στο θέμα Εστία DOVRE 2180
Καλησπέρα,ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Κάπνα σίγουρα δεν είναι.'Οταν το φουλάρω στην αρχή έκτος από ότι ο αέρας είνα καυτός (την περσίδα με γυμνό χέρι δεν την ακουμπάς)μοιρίζει κάτι σαν ξυνισμένο,μεταλλικό,χημικό??δεν μπορώ να το προσδιορίσω..Πάντως εκτός από το σπιράλ,και την τσιμεντοσανίδα,το υπόλοιπο είναι χτιστό με τούβλο,και το τζάκι είναι γυμνό,δεν έχει δηλ. καμία μόνωση.Πάντως έχει διαφορετική οσμή από τους αεραγωγούς με ζεστό αέρα,και αυτοί έχουν μια απαλή οσμή,φαντάζομαι οτι αυτό θα είναι λογικό,άοσμοι να είναι αποκλείεται.Τώρα χρησιμοποιώ καλοριφέρ γιατί φοβάμαι να το ανάψω μήν πάθω καμία ζημια με το μωρό μέχρι να το φτίαξω.Θα ήθελα τις συμβουλές σας για μία σωστή εκγατάσταση μία που πλέον αναπόφευκτα θα το γρεμίσω μπροστά...Βέβαια ο "μαστορας' που το αγόρασα και το τοποθέτησε (εγω φτάιω που τον πήρα...)μην τον είδατε,με λέει και υπερβολικό!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120597 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Εστία DOVRE 2180
Παιδια ηρεμα, μην τρελαινεστε. Η ανοξειδωτη λειας ραφης που κοκκινησε μαλλον εγινε πλεον μαυρη, παραμενει ανοξειδωτη ομως. Οσα σπιραλ εχω δει τρυπια ειναι τρυπια απο τον καθαρισμο, φυσικα και δεν πρεπει να μπαινουν αλλα αντεχουν σε θερμοκρασια τοση οση αντεχει το υλικο τους, δυσκολο εως απιθανο δηλαδη να καουν. Οποτε αν δεν ανοιξεις τ τζακι για τις μυρωδιες μην το ανοιξεις μονο κ μονο για το σπιραλ (δεν βγαζει μυρωδια αυτο), προγραματισε το σε περιοδο που σε βολευει κ οχι τωρα αρων αρων. Ο πολυ καυτος αερας μυριζει ακομα και σε τζακι 5 χρονων κ ας μην μυριζε επι 5 χρονια. Καθε φορα που θα ανεβασει μια ασυνηθιστα υψηλη θερμοκρασια ενα τζακι θα μυρισει. Δηλαδη το ερωτημα ειναι.. καηκε σωστα τ τζακι και παρ ολ αυτα καθε φορα μυριζει, η δεν εχει καψει δυνατα ακομα?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": satcom

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120599 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Εστία DOVRE 2180
Καλησπέρα.
Οι απόψεις παρακάτω περί σπιράλ είναι καθαρά προσωπικές αλλά δε νομίζω να είναι λαθος....

Οι σπιράλ οι καμινάδες είναι ίνοξ και αυτές.
Πρόβλημα δεν έχεις στο να "λιώσει"
ούτε στο να τρυπήσει και να βγάλει κάπνα.
Ούτε μυρίζει όταν ζεσταίνεται.
Όσο και να τσιτώσεις την εστία σου.
Το πρόβλημά με τις σπιράλ είναι ότι έχουν πολλές ραβδώσεις οι οποίες δύσκολα καθαρίζουν.
Αυτές οι ραβδώσεις λοιπον με τον καιρό γεμίζουν καπνίλες - κρεώζοτο το οποίο είναι επικίνδυνο να αναφλεγεί.
ΑΡΑ
σε εσένα τέτοιος κίνδυνος ακόμα δεν υπάρχει.
Δλδ μπορείς να βγάλεις την φετινή σεζόν με ένα καθάρισμα τον Ιανουάριο και ένα τον Μάρτιο έτσι για να είσαι σίγουρος ότι δεν έχει πιάσει κρεώζοτο.

Το πρόβλημα που έχεις με τις μυρωδιές έχει διάφορων ειδών προελεύσεις.
α) η τσιμεντοσανίδα
Πάρε και κάψε τσιμεντοσανίδα και μύρισέ την.

β) το ίδιο το τζάκι. Πιθανώς έχεις φοβηθεί να το μπουμπουνίσεις και ακόμα βγάζει μυρωδιές.

γ) Αλουμινοταινίες (οι καταραμένες... )
Όπως και το α) κάψε και μύρισε.

Πάντως μελλοντικά έχεις να κάνεις δουλειά.
Αφενός αλλαγή του σπιράλ με λείο. Και θυμήσου τι θα σου πώ... Τηλεσκοπικό κομμάτι... ΘΑ σου χρειαστεί να ενώσεις 2 σταθερά σημεία... Αλλιώς θα χρειαστεί με κάποιο τρόπο να σηκώσεις την εστία σου και μετά να την "τακάρεις"
Αφετέρου ΜΟΝΩΣΗ όλου του θαλάμου. και των τοίχων. και κενό στο κούτελο.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": satcom

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ