Κατασκευη θερμοθαλαμου και τοποθετηση εναλακτη.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120538 από mixalis26
κυριε στελιο δεν γνοριζω αν κανω κατι για αυτο ρωταω. οντως δεν ζεστενωμαι απο την εταιρια μου ειπαν οτι πρεπει να ζεστενω 120τετραγονικα σπιτι το δικο μου ειναι 90 και τα δυο δοματια ειναι κλειστα και τιποτα :(
για την θερμοτητα που φεθγει απο την καμιναδα το τζακι μου εχει κλαπε η κοφτη δεν ξερω πωσ το λετε και το εχω παντα τερμα κλειστο τι αλο να κανω για να μην εχω απολια???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120539 από mixalis26
με αθτα που εχω διαβασει εδω νομιζω οτι η κατασεκευη μου ειναι πολυ χαλια δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο να μην μπορεις να ακουμπεισης τα μαρμαρα απο το τζακι ουτε για δυο δευτερολεπτα. :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120540 από mixalis26
κυριε stavrax απο εσας το ειδα και το ειπα συχγαρητιρια για τη κατασκευη που εχετε κανει απλος θα ηθελα εγω να περνει το μοτερ αερα απο μια περσιδα που θα εχει στο παταρακι αν αυτο ειναι εφικτο να γινει.
κατι αλλο που ειδα εινα οτι εμενα δεν εχει πιριδα κατο χαμιλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120580 από Stavrax


Εδώ φαίνεται μια τυπική εγκατάσταση foyer (σαν το δικό σου). Αν δεν υπάρχει το διάκενο (όπως στο νο 9 του σχεδίου) τότε η θερμότητα από το τζάκι μεταφέρεται στην διακοσμητική μετόπη, όπως στην περίπτωσή σου. Αν δεν υπάρχει περσίδα χαμηλά τότε ο θερμοθάλαμος δεν μπορεί να ρουφήξει κρύο αέρα από το δωμάτιο, να τον θερμάνει και να τον ανακυκλώσει από την επάνω περσίδα, δηλαδή για να υπάρχει η φυσική ροή.
Τώρα, για το μοτέρ και την τροφοδοσία του, αν τραβάει θερμό αέρα από ψηλά δεν θα τραβάει και πολύ θερμική ενέργεια από την καμινάδα λόγω της μικρότερης διαφοράς θερμοκρασίας. Άλλο να ψύχεις με 18° βαθμούς και άλλο με 45°. Με κάποιον τρόπο πρέπει να δημιουργηθεί ένας αγωγός (έστω και εξωτερικός) που να του δίνει κρύο αέρα δωματίου.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Wooshas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137370 από Wooshas
Καλημέρα!
Βρίσκομαι κι εγώ στο στάδιο σχεδιασμού του νέου τζακιού, κι έχω κι εγώ μια απορία σχετική με την κατασκευή του θερμοθαλάμου και τη λειτουργία του σε ό,τι αφορά τον εναλλάκτη. Την παραθέτω εδώ, μιας και νομίζω ότι είναι σχετική.
Αν κάνω μια δύσκολη, ομολογουμένως, κατασκευή δίνοντας εσωτερικά στο θερμοθάλαμο σχήμα κλεψύδρας (βλ.σχήμα), και ουσιαστικά οδηγήσω τη ροή του αέρα να αγκαλιάζει τον κώνο της εστίας και τον εναλλάκτη, κερδίζω πολλά; λίγα; τίποτα;



Το σκεπτικό μου είναι ότι ο θερμοθάλαμος θα αποδίδει ταχύτερα με αυτή τη ροή, μετά το αρχικό άναμα της ημέρας. Δεν τρέφω αυταπάτες για μεγαλύτερη πραγματική ισχύ, καθώς η εστία κι ο εναλλάκτης ό,τι είναι να αποδώσουν θα αποδώσουν σιγά σιγά στο χώρο. Οι πιο έμπειροι τι λέτε; Αξίζει τον κόπο;
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137374 από Savvas
Τίποτα δεν πρόκειται να κερδίσεις. Το πολύ, πολύ να σου προκληθούν και δυσάρεστες μυρωδιές.
Απο τη μια θεωρείς ότι θα πάρεις κάτι καλύτερο αναγκάζοντας τον αέρα να είναι πιο κοντά στον εναλλάκτη, απο την άλλη μειώνεις το όγκο του θερμοθαλάμου, άρα μειώνεις το χρόνο παραμονής του αέρα εντός του. Τίποτα δεν θα γίνει. Ένας σωστά μονωμένος θερμοθάλαμος είναι αρκετός για να πάρεις τη διαθέσιμη ισχύ. Μην κάνεις άδικα τον κόπο και τα έξοδα με περίπλοκες κατασκευές.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Wooshas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ