Προσπάθεια μετατροπής Ελληνικού τζακιού

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121583 από Stavrax
Νομίζω ότι έχεις κάνει εξαιρετική δουλειά. Πολλές και μελετημένες βελτιώσεις. Θα μπορούσες να μας ανεβάσεις κανένα βιντεάκι, δείχνοντας την καύση που περιγράφεις?
Για το μαντέμι έχεις δίκιο που αμφιβάλεις για την αντοχή του. Όχι τόσο στην πλάτη και στα πλαϊνά (λόγω βερμικουλίτη), όσο για τον κώνο που 8α δέχεται πολύ υψηλές θερμοκρασίες. Το να προμηθευτείς ανιχνευτές μονοξειδίου και καπνού το θεωρώ απαραίτητο.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121585 από gkesi
Τι να τους κάνω τους ανιχνευτές, να δω τί ?
Βιντεο τράβηξα όχι ένα αλλά τρια τέσσερα όμως όταν πάω να τα ανεβάσω μου βγάζει ότι θέλει άλλη κατάληξη, δεν υποστηρίζεται και κατι τέτοια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121590 από Stavrax
Για να ειδοποιηθείς μέσω αλάρμ προτού υπάρξει κίνδυνος για την ασφάλειά σας. Πχ αφήνεις δυο ξύλα αναμμένα και πας για ύπνο. Αν εκείνη τη στιγμή πάει κάτι στραβά, γιατί να κινδυνέψετε?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121602 από caftis
Μπράβο πολύ ωραία δουλειά. Για τα βιντεακια ανέβασετα πρώτα στο youtube και μετα δώσε το λινκ .

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121629 από Στελιος1

gousan έγραψε: επειδη σκεφτομαι να βαλω μια παρομοια κοφτρα στο δικο μου εχω 2 απορειες
1)με τοσο μεγαλη κοφτρα δεν σου καπνιζε?
2)θα ριξω πολυ την αποδοση του υπερεναλλακτη μου?....(αυτη την στιγμη βγαζει 120+ για πλακα και με κλειστο κλαπε)
3)αξιζει να ψαχτω να βαλω ενα κομματι βερμικουλιτη απο πανω οπως εσυ?εχει διαφορα?(μιλαω για την κοφτρα)




Αμα τραβαει καλα και η ''κοφτρα'' ειναι.. 1ον) απο το σημειο κλισης της πλατης του βολκανο κ επανω κ οχι πιο κατω και.. 2ον) αν αφηνει ελευθερη εξοδο εμβαδου οσο της καπνοδοχου και περισσοτερο γιατι να μην τραβαει? Αμα πεσει η αποδοση του εναλλακτη (δεν θα πεσει) τι σε πειραζει? Αυτην τ θερμοτητα θα στην βγαλει η φυσικη ροη.
Δεν ξερω για τον βερμικουλιτη, δεν εχει τις μονωτικες ιδιοτητες που αναφερονται, εγω διαβασα για μικροτερες απο τον κοινο πετροβαμβακα, ισως λειτουργει πολυ καλα σαν ανακλαστικο υλικο ομως! Προσωπικα θα ντυσω συντομα τα πλαινα του τζακιου μου στο σπιτι (με πυροπλακες ειναι τωρα) και αν δω διαφορα τοτε θα πεισθω.
Η φυσικη ροη σου βγαζει θερμοκρασια? Καιει η περσιδα της?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121657 από liakjim
Νομίζω ότι η προσθήκη του βερμικουλίτη είναι προς την λάθος κατεύθυνση.
Σε μια μαντεμένια εστία θέλουμε το μαντέμι της πλάτης , πλευρών και κώνου να έχει όσο το πιο δυνατόν υψηλότερη θερμοκρασία.
Η προσθήκη του βερμικουλίτη δρα ως μονωτικό οπότε θα ρίξει τις θερμοκρασίες.
Βέβαια κερδίζεις σε ακτινοβολία.
Άρα τελικά η απόδοση μείωνεται / αυξάνεται ή μένει συνολικά σταθερή?

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ