Προσπάθεια μετατροπής Ελληνικού τζακιού

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124965 από gkesi
Κάπως έτσι...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125122 από Gdevil

gkesi έγραψε: Το αποτέλεσμα τελικά ξεπέρασε κάθε προσδοκία μου. Αν και το σπίτι είναι σε χωριό που δεν κατοικώ εκεί, κάθε φορά που πάω το ανάβω και το χαζεύω. Έχω προχωρήσει και σε νέα εξέλιξη της δευτερογενούς καύσης με επιπλέον μία σειρά απο τρύπες σε άλλο κύκλωμα σε χαμηλότερο ύψος απο το πρώτο και πραγματικά γίνεται "πανηγύρι" απο φλόγες, ιδίως όταν κλείνω τελείως τον αέρα της πρωτογενούς καύσης.


Αν μπορείς ανέβασε και κάποια φώτο ή γράψε κάποια παραπάνω στοιχεία.
Στο ίδιο σύστημα αγωγών άνοιξες και άλλες τρύπες ή έβαλες και άλλες σωλήνες?
Όταν λες πιο χαμηλά εννοείς πως στην πίσω την κούρμπα της κόφτρας άνοιξες τις έξτρα τρύπες?

gkesi έγραψε: ...
Εγώ τώρα σκέφτομαι να κάνω μία πρωτότυπη επένδυση ορμώμενος απο την επένδυση των NORDPEIS την εργοστασιακή με δύο διαφορετικά επίπεδα το πρώτο απο τα δύο θα σταματάει σε ύψος περίπου 1,7 μέτρα θα έχει άνοιγμα σε όλο το φάρδος και το δεύτερο πιο ρηχό θα ανεβαίνει μέχρι επάνω.

Αν θέλεις να κάνεις θερμοθάλαμο έξω από την εστία για φυσική ροή τότε ο βερμικουλίτης δεν θα σου κάνει δουλειά. Νομίζω καλύτερα το izol.
Αν θες και θερμοσυσώρευση (πάλι εξωτερικά του τζκιού) τότε (νομίζω τα nordpeis έχουν κάποιο υλικά που το λένε soapstone) νομίζω πως καλλύτερα είναι πυρότουβλα με μόνωση από πίσω


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128336 από gkesi
Καθυστέρησα λίγο λόγο άλλων υποχρεώσεων αλλά ήρθε επιτέλους και η ώρα της επένδυσης. Η μόνωσή της έγινε με πετροβάμβακα knauf chimenea και δόθηκε μεγάλη προσοχή στα ανοίγματα ώστε να αποφύγουμε μεγάλες θερμοκρασίες εξόδου και άρα μυρωδιές καμένου αέρα ή του ίδιου του πετροβάμβακα και ότι συνεπάγεται.Ιδού και μερικές φωτογραφίες από την έναρξη του 2ου κύκλου εργασιών.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128339 από Gdevil
Καλησπέρα,
Να ρωτήσω θέλω 2 πράγματα.
Τον αέρα για την δευτερογενή τον ρυθμίζεις να ανοίγει ή να κλείνει με κάποιο κλαπέ ή τον έχεις πάντα ανοιχτό?

Ο βερμικουλίτης σου έχει παρουσιάσει κάποιο θέμα μηχανικής αντοχής? Κοινώς σου έχει σπάσει πουθενά?
Ειδικά αυτός στην βάση που αν κατάλαβα καλά πάνω σε κομμάτι βερμικουλίτη βάζεις τα ξύλα.

thx


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128341 από gkesi
συνεχίζω με τις υπόλοιπες...
Όπως βλέπετε η εισαγωγή αέρα για την φυσική ροή δεν έχει ακόμα οριοθετηθεί, είναι ανοιχτό στο εμπρός κάτω μέρος, οι εξαγωγές όμως έχουν γίνει και έχουν τις εξής διατομές:
1. επάνω κεντρική 60x17cm ή 1020cm2
2. επάνω πλαϊνή 17x17cm ή 289cm2
3. αυτή επάνω στην μετώπη η οποία είναι και δοκιμαστική και πολλοί απο εσάς θα λέτε τι είναι αυτό το άνοιγμα
έχει διαστάσεις 8,7cmx145cm ή 1260cm2,
Όπως βλέπετε οι εξαγωγές έγιναν απλόχερα μεγάλες για τον λόγο που εξήγησα παραπάνω, και δοκιμάζοντάς το όντως τα αποτελέσματα ήταν με φούλ ένταση φωτιάς να έχω έξοδο στην επάνω κεντρική περσίδα έως 108 βαθμούς σύμφωνα με το θερμόμετρό μου και τις 4 Α4 να σηκώνονται σχεδόν οριζόντια. Όταν ανέβηκα στην σκάλα ακριβώς μπροστα στην συγκεκριμένη περσίδα εντυπωσιάστηκα απο την ροή του ζεστού αέρα. Θα ήταν σίγουρα πολλά τα κυβικά που έβγαιναν αλλά δεν ξέρω πόσα, κάποιος που δεν ήξερα θα έλεγε ότι σίγουρα είναι βεβιασμένη η κυκλοφορία με μοτέρ. Στην επάνω πλαϊνή (17x17) η ροή δεν ήταν τόσο δυνατή αλλά επίσης σήκωνε άνετα την 1 Α4 σχεδόν οριζόντια.
Όλα αυτά όμως με το τεράστιο δοκιμαστικό άνοιγμα (8,7x145cm) στην μετώπη όπου επίσης είχε ροή αέρα αλλά λιγότερη και απο τις δύο επάνω περσίδες λόγο μικρότερου Δ.Τ.
Εδώ επιβεβαιώνεται ότι η προσθήκη βερμικουλίτη στην πλάτη και στις δύο πλαϊνές πλευρές, έκοψε ακτινοβολία του μαντεμιού προς τον θερμοθάλαμο και την έδωσε μπροστά στο τζάμι.
Μέχρι τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος απο το αποτέλεσμα και όντως τα μεγάλα ανοίγματα εξασφαλίζουν ομαλότερη και ασφαλέστερη για την κατασκευή λειτουργία.
Κόστος υλικών: γυψοσανίδες πυράντοχες, προφίλ, βίδες, chimenea, κλπ 155 €. Δουλειά δική μου.
Σειρά τώρα έχουν οι γυψοσανίδες και τα μάρμαρα.
Θα προσπαθήσω να ανεβάσω και video.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128342 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ

gkesi έγραψε: 60x80x3 οι διαστάσεις τις πλάκας και 22€, το κάτω μέρος των πλαινών σφίγγει απο το κομάτι της βάσης και το πάνω μέρος τους κρατιέται απο την κόφτρα.


Tον πήρες από την kratki του κ. Φιλιππακόπουλου? Ρωτάω γιατί τον βλέπω και είναι κυμματιστός... σαν τα ruffles ένα πράμα... :-)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.112 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ