Προσπάθεια μετατροπής Ελληνικού τζακιού

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121681 από Gdevil

Στελιος1 έγραψε: ........
Δεν ξερω για τον βερμικουλιτη, δεν εχει τις μονωτικες ιδιοτητες που αναφερονται, εγω διαβασα για μικροτερες απο τον κοινο πετροβαμβακα, ισως λειτουργει πολυ καλα σαν ανακλαστικο υλικο ομως! Προσωπικα θα ντυσω συντομα τα πλαινα του τζακιου μου στο σπιτι (με πυροπλακες ειναι τωρα) και αν δω διαφορα τοτε θα πεισθω.
...

Λίγοι θεωρητικοί υπολογισμοί (οι οποίοι γίνονται από εμένα οπότε αν δε τους επιβεβαιώσει κάποιος μπορεί και να είναι λάθος)
Καταρχήν έχεις εν μέρη δίκιο.
Ο βερμικουλίτης είναι μετρίως μονωτικό υλικό. Για την ακρίβεια έχει σχεδόν τον διπλάσιο συντελεστή λ από ότι έχει ο πετροβάμβακας.
Δλδ το λ του βερμικουλίτη είναι 0,07 όταν του πετροβάμβακα είναι 0,038
Αυτό ουσιαστικά σημαίνει τι.
Αν μονώσουμε μία πλάκα 100 τετραγωνικά με βερμικουλίτη πάχους 3 cm τότε από αυτόν θα διαφεύγει
Λ (σε watt) =λ/d (πάχος σε μέτρα) για κάθε βαθμό κελσίου
δλδ
0,07 / 0,03 *20 (διαφορά θερμοκρασίας) * 100 (τετραγωνικά) = 4,66 kwh
Αν την ίδια πλάκα την μονώσουμε με 5 εκατοστά πετροβάμβακα τότε θα χάνουμε
0,038/0,05 *20 * 100 = 1,5 kwh
Δλδ όντως ο βερμικουλίτης είναι μετρίως μονωτικό υλικό.
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΣΑΝ ΔΟΜΙΚΟ ΥΛΙΚΟ.

Πάμε να δούμε μέσα σε μία εστία που έχει μία πλάτη και δύο πλαινά διαστάσεων πχ το καθένα μισό μέτρο ύψος επί μισό μέτρο μήκος και μέσα στην εστία έχουμε 800 βαθμούς κελσίου τι θα γίνει εάν αυτά τα πλαινά και την πλάτη την ντύσουμε με 3 εκατοστά βερμικουλίτη.
Τότε η επιφάνεια είναι 0,5 * 0,5 * 3 = 0,75 τετραγωνικά.
Η διαφορά θερμοκρασίας 800 βαθμοί
Αρα από τον βερμικουλίτη θα μπορούν να διαφύγουν
800 * 0,75 * 0,07 / 0,03 = 1,4 kwh

χμμμμμμμμμ
Αν εμείς καίμε πχ 4 κιλά ξύλα σε μία ώρα αυτά μας δίνουν 16 kwh
Από τα 2 πλαινά λοιπόν και από την πλάτη όλο και όλο θα μπορούν να διαφύγουν 1,4 kwh.
Τα υπόλοιπα θα πάνε είτε στον κώνο είτε από μπροστά από το τζάμι...
ΔΛΔ και καταλήγω η προσθήκη του βερμικουλίτη στα πλαινά και στην πλάτη μειώνει και μάλιστα δραστικά την ενέργεια που μπορεί να διαφύγει από εκεί παρόλο που ο βερμικουλίτης είναι μέτρια μονωτικό υλικό.

Edit: Διαβάζοντας και το παρακάτω σχόλιο διαπιστώνω ότι δεν υπολόγισα την διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ των δύο πλευρών της πλάκας. Εβαλα εσφαλμένα μόνο την θερμοκρασία από την μία πλευρά. Αρα η ενέργεια που θα περνάει θα είναι ακόμα χαμηλότερη.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121682 από liakjim
800C???\
Πού τους βρήκες? Είναι τόσοι πολλοι? Κάπου 450C μου φαίνεται πιο λογικό.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121707 από Gdevil
Μπορεί και εσφαλμένα να θεωρώ ότι μέσα σε ένα τζάκι που καίει στο φουλ υπάρχουν αυτές οι θερμοκρασίες.
Δεν το έχω μετρήσει ποτέ αν και έχω θερμόμετρο που το αισθητήριο αντέχει έως 1000 βαθμούς γιατί φοβάμαι αν το καλώδιο αντέχει...
Πάντως αν οι θερμοκρασίες εντός της εστίας είναι μικρότερες τότε ακόμα μικρότερη είναι η ενέργεια που αφήνει ο βερμικουλίτης.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121748 από gousan
ναι στελιο ειπα να βαλω την κοφτρα πιο πολυ για πειραμα....εχω καλη ζεστη στην φυσικη ροη και δεν θα με πειραζε να πεσει και λιγο ο εναλακτης....
αλλα την εκανα την παπαρια και το καπνισα το σπιτι βραδυατικα :silly:
εξηγω στο θεμα volcano ακρ 75 την διαδικασια....
μια μικρη λαμαρινα πατησε πανω εκει που αρχιζει ο κονος...αλλα το εβαλα καθετα οπως βλεπεις το τζακι και επιασε απο μπρωστα ως πισω χωρις κλιση....αμεσως ο καπνος που εσκαγε πανω στην λαμαρινα εγλυφε ολη την λαμαρινα και τον εβγαζε μπρωστα απο την πορτα
ηταν λογικο και κουταμαρα μου...αν την εβαζα οριζοντια η με κλιση και λιγο κενο θα εφευγε ο καπνος...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121880 από Στελιος1
Με την πρωτη ευκαιρια θα ντυσω τα πλαινα τ τζακιου μου, ειναι με σαμοτ και εσωτερικα θα μπει εξτρα ο βερμικουλιτης. Εγω περσιδες εκτονωσης δεν εχω (ζεσταινονται μεν τα τοιχωματα και ισως με τ ωρες η θερμοκρασια πισω να γινεται υψηλη, αλλα η διαμεταγωγη ειναι αργη, δεν ειναι σαν αυτην τ μεταλου) και παιρνω θερμοτητα εσωτερικα με τ σωληνες, οποτε μονον καλο μπορει να κανει η προσθηκη του.
Οι θερμοκρασιες στα καρβουνα ειναι γυρω στ 600 βαθμους, με 800 ολα τα τζαμια αργα η γρηγορα θα εσπαγαν δεν μετριεται ετσι απλα η πραγματικη θερμοκρασια του θαλαμου γιατι θα πρεπει η λαμψη απο τ φλογες να μην επηρεαζει το θερμομετρο (ειναι σαν να βαλεις θερμομετρο στον ηλιο, ακομα και χειμωνα θα δειξει 40? 80 βαθμους? Οσο το χτυπαει ο ηλιος αυτο θα ανεβαζει. Μπορεις ομως να βαλεις ενα πυροτουβλο μεσα για 2-3 ωρες και μετα απο κατω του το αισθητηριο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121911 από dinos2012
μπραβο ρε φιλε μου.μου ανοιξες την όρεξη για μετατροπες.έχω 2 εβδομάδες να ασχοληθώ με μετατροπή και την εχω ψωνισει. :) δεν έρχεσε από αλεξάνδρεια να κάνουμε και το δικό μου???εγώ το πρόβλημα μου που εντοπιζω.μετά από όλα που έκανα δεν έχει οξυγόνο μέσα στο χώρο καύσης.μήπως είναι καλό να ξηλώσω την κατασκευή αερόθερμου και νa κάνω το σταχτοδοχείο στη foto?
όταν έχω 2 ποντους ανοιχτη την πορτα έχουν φλόγα τα ξυλα.και ανεβαζει θερμοκρασία η φουσκα.αν την κλεισω τέλιος πέφτη και η φλογα και η θερμοκρασία της φουσκας και κάτι ακόμα.μπορώ να γράψω το τηλέφωνο μου εδω.αν μπορεί καπιος να με πάρει τηλ?? με λίγα λόγια ανοιχτη ακροαση και εγώ τη βαριοπούλα στο χερι :) ο χώρος που είναι το τζάκι είναι 35 τετραγωνικα.και δεν μπορώ να ανεβάσω πάνω από 19 με 20 βαθμους.φυσικά το σπίτι παλιό χωρίς καμία μόνωση στους τοίχους ..Gdevil τη λες εσύ πολύ δεν με αφίσες να καθομαι?
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dinos2012.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ