Προσπάθεια μετατροπής Ελληνικού τζακιού

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121379 από Gdevil
Καλησπέρα,
Αν θέλεις γράψε από που τον πήρες τον βερμικουλίτη
Είχα παιδευτεί πολύ να βρώ και έχω ξεχάσει κιόλας απο που τον είχα πάρει
:woohoo:
Όσον αφορά αυτό που ρωτάς.
Να μεγαλώσουν οι τρύπες.
Προσωπικά δεν νομίζω να κάνει κάποια διαφορά
Διαφορά ίσως κάνει αν στους σωλήνες που ανεβαίνει ο δευτερογενής κολλήσεις ψήκτρες.
Και κάτι άλλο
Ο βερμικουλίτης που είχα πάρει εγω μετά απο κάποιο χρόνο έγινε πολύ εύθραυστος.
Με ένα χτυπηματάκι έσπαζε.
Θα σου έλεγα να τον προστατέψεις πχ με λαμαρίνα.
Τέλος αν σου έχει περισσέψει κανα κομμάτι θα σου έλεγα να δοκιμάσεις να το βάλεις πάνω από την κόφτρα.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121403 από gkesi
Καλημέρα παιδιά.
Τον βερμικουλίτη τον πήρα απο Θεσσαλονίκη στον δρόμο για Νεοχωρούδα απο τον Μπεκροδημήτρη, είναι μια μαντρα με διάφορα πυρίμαχα.
Για την προστασία του σκέφτηκα κι εγώ να κάνω κάτι αλλά δεν αποφάσισα ακόμα.
Επάνω στην κόφτρα έβαλα έτσι απλά ένα κομάτι να πατάει επάνω της φαίνεται σε φωτογραφία.
Μήπως να τάπωνα τις μισές απο τις 20 τρύπες ? σαν πολύ πυκνά δεν είναι ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121414 από panosf01
Μπραβο φιλε,πολυ καλη η μετατροπη σου,πιστευω θα φανει και απο την υψηλη αποδοση που θα εχει.Ανωτερο απο πολλα εργοστασιακα και πανακριβα ταυτοχρονα,τζακια!Για τις τρυπες που λες θα το δεις στην πραξη,υπαρχει περιπτωση αν κλεισεις τις μισες,και επειδη εχουν μικρη διαμετρο,ο αερας να βγαινει με πιεση και ισως να δημιουργει πολλους στροβιλισμους στην φλογα.Το συστημα με την κοφτρα και τον δευτερογενη θα βγαινει?Φροντισε να σου δινει χερι για το καθαρισμα πανω απο την κοφτρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121501 από gousan
επειδη σκεφτομαι να βαλω μια παρομοια κοφτρα στο δικο μου εχω 2 απορειες
1)με τοσο μεγαλη κοφτρα δεν σου καπνιζε?
2)θα ριξω πολυ την αποδοση του υπερεναλλακτη μου?....(αυτη την στιγμη βγαζει 120+ για πλακα και με κλειστο κλαπε)
3)αξιζει να ψαχτω να βαλω ενα κομματι βερμικουλιτη απο πανω οπως εσυ?εχει διαφορα?(μιλαω για την κοφτρα)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121535 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Θοδωρή:

Ο βερμικουλίτης είναι μονωτικό υλικό. Βοηθάει πολύ στις τζακόσομπες, ώστε η ζέστη να βγει στο χώρο με ακτινοβολία. Φαντάσου τον "σα καθρέπτη που εκπέμπει αλλού το φως". Λογικά, ο εναλλάκτης σου λειτουργεί εκμεταλλευόμενος τη θερμοκρασία των καυσαερίων. Αν χάσει σε απόδοση, εκτιμώ θα είναι μικρή η διαφορά επειδή σε αυτόν θα φτάνει λίγη θερμότητα από ακτινοβολία.

Ας μας πει και κάποιος πιο ειδικός. Λογικά ο βεμρικουλίτης στην κόφτρα θα βοηθήσει στην κόφτρα ώστε να "κρατήσει κάτω τη θερμότητα". αυτό θέλω να κάνω και γω στο EVO μου. Περιμένω το τζακά μου να φέρει βερμικουλίτη για να κάνω μια κόφτρα. Απλά δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω το βερμικουλίτη πάνω από τη λαμαρινένια κόφτρα (ανοξείδωτη 1 mm, ή να έχω κατευθείαν το βερμικουλίτη για κόφτρα).

Σημειωτέον ότι έχω ακολουθήσει τη συμβουλή του Στέλιου, ότι δηλαδή ότι επιφάνεια έχεη η διατομή της καμινάδας, την ίδια αφήνω ελεύθερη γύρω-γύρω από την κόφτρα μου. Αυτός ο κανόνας με ανάγκασε και μείωσα τις αρχικές της διαστάσεις. Ποτέ δε μου κάπνισε με την "τεράστια κόφτρα" (γενικά μόνο στο άναμμα υπάρχει θέμα), αλλά μετά που "σφράγισα" λίγο την πόρτα, παρατήρησα ότι δυσκολευόταν λίγο ο καπνός να ανέβει κατά το άναμμα (χωρίς ποτέ να βγει έξω). Έτσι τη μείωσα λίγο και είμαι περίπου στον κανόνα του Στέλιου.

Τώρα πια, στο EVO, με κλειστό το τάμπερ και κλειστό τον αέρα, πάνε και εμένα οι φλόγες σιγά-σιγά, και άμα ανοίξω τον αέρα, παίρνουν φόρα. Αν το κλείσω σε 2, 3 σημεία ακόμα, θα είναι σούπερ.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121573 από gkesi
Panosf01
Η κόφτρα μαζί με το σύστημα της δευτερογενούς καύσης βγαίνει μόνο εφόσον βγουν οι βερμικουλίτες.

gousan
Δεν καπνίζει καθόλου ακόμα και με ανοιχτή πόρτα κατά την φάση του ανάματος (με ανοιχτό κλαπέ) που έχει πολύ καπνό. Αυτός γλύφει στην δύο καμπυλών κόφτρα και φεύγει απο το άνοιγμά της 10x60 cm στο επάνω μέρος της πόρτας. Σαν να δουλεύει απορροφητήρας.
Ο βερμικουλίτης επάνω στην κόφτρα αντανακλά την ζέστη μπροστά και κάτω. Η ακτινοβολία σε σχέση με πριν είναι τεράστια. Να φανταστείτε σήμερα ενώ δούλεψε κανα δύορο είπα στον γιό μου να βάλει κανένα ξύλο και ενώ πλησίασε, άνοιξε την πόρτα με το ζόρι αλλά μετά απομακρίνθηκε χωρίς να βάλει ξύλα λέγοντάς μου "δεν μπορώ καίει πολύ" ενώ στο dovre 2180 που έχω σε άλλο σπίτι βάζει κανονικά.
Το βασικό όμως που δεν ειπώθηκε απο κανέναν είναι ότι η θερμοκρασία εντός της εστίας είναι πολύ μεγάλη και γίνεται καλύτερη καύση και πιο θεαματική. Μεγάλες αργές ή γρήγορες φλόγες (αναλόγος τον εισερχόμενο αέρα απο το τάμπερ) αιωρούνται σε όλο τον όγκο της εστίας.
Αυτό που δεν θέλω να σκέφτομαι μετά απο όλα αυτά είναι το εξής: θα αντέξει το Ελληνικό μαντέμι αυτές τις καταπονήσεις ? μάλλον δεν ήταν σχεδιασμένο για τέτοιες προδιαγραφές!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ